Unia kończy ze szkodliwymi biopaliwami

 

Parlament Europejski ograniczył użycie w transporcie biopaliw pochodzących z upraw. Głosowanie, które odbyło się 28 kwietnia, oznacza koniec ponad dziesięcioletniej polityki UE wspierającej biopaliwa.

Parlament Europejski ograniczył użycie w transporcie biopaliw pochodzących z upraw, w celu ograniczenia wzrostu konsumpcji biopaliw powodujących wzrost emisji CO2 porównywalny z tradycyjną benzyną oraz dieslem.

Decyzja nakłada 7% limit użycia biopaliw z upraw gruntowych (pierwszej generacji) wliczanych do osiągnięcia 10 proc. celu użycia energii odnawialnej w transporcie do roku 2020. Tym limitem Europa powstrzyma emisję 320 milionów ton CO2, które w innym przypadku byłyby uwolnione do atmosfery. Powstrzymane emisje są równe całkowitej emisji CO2 Polski w 2012 roku.

Ponadto, po raz pierwszy Unia Europejska zawarła w ustawodawstwie emisje pośrednie ILUC, spowodowane uprawą biopaliw. ILUC ma miejsce, gdy zostaje zmieniony pierwotny cel uprawy gruntu: z roślin przeznaczonych do spożycia, na rośliny przeznaczone na paliwa. Wtedy, ponieważ zapotrzebowanie na żywność się nie zmienia, rośliny przeznaczone na żywność muszą być uprawianie w innym miejscu, co skutkuje zwiększeniem całościowej emisji powodowanej przez biopaliwa.

W ramach uzgodnionej reformy koncerny biopaliwowe i Komisja Europejska będą musiały raportować pełną ocenę wpływu biopaliw na środowisko naturalne, w tym emisje ILUC. Decyzja ta jest daleka od pełnego rozliczania emisji CO2, wspieranego przez Transport & Environment, które uniemożliwiłoby wliczanie konsumpcji szkodliwych biopaliw w osiąganiu celów wskaźnikowych.

Pietro Caloprisco, ekspert Transport & Environment (T&E): - Może nie jest to jeszcze całkowity koniec złych biopaliw. Ale na pewno jest to początek końca wlewania żywności do naszych baków. Komunikat jest jasny: biopaliwa z upraw nie mają już przyszłości w Europie, choć dopiero od roku 2020.

Chociaż T&E uważa 7-procentowy pułap za zbyt wysoki, to jednak sama idea ograniczenia jest zgodna z polityką energetyczno-klimatyczną 2030 Komisji, która stwierdza, że biopaliwa pierwszej generacji nie powinny być wspierane po roku 2020, z racji obaw związanych z efektem ILUC. W 2013 roku zużycie biopaliw było na poziomie 4,7 procent.

T&E, której członkiem jest INSPRO, uważa reformę polityki biopaliwowej za istotną lekcję, a wnioski z niej płynące powinniśmy szczególnie brać pod uwagę w legislacji regulującej zastosowanie biomasy pochodzącej z odpadów drzewnych i rolniczych. Wśród rekomendacji organizacji pozarządowych są: limity użycia biomasy w produkcji energii, wprowadzenie kompleksowych i wiążących kryteriów zrównoważonego rozwoju, prawidłowe rozliczanie emisji biomasy.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę