Używane maszyny wciąż w cenie

AFAG Messe

Nadal najczęstszym kryterium branym pod uwagę na rynku maszyn używanych jest ich wiek. Jednak firmy zajmujące się ich handlem powinny też przyjrzeć się poziomowi rozwoju danego kraju i aktualnej sytuacji politycznej. W razie zmian bowiem trzeba szybko reagować.

 

 

Rynek używanych maszyn, urządzeń i technologii stał się globalnym biznesem. Na całym świecie działa spora liczba hurtowników, eksporterów oraz międzynarodowych internetowych platform – jak np. www.used-machines.com – których oferta obejmuje szeroki asortyment dla różnych branż. Organizowane są także specjalne targi i wydarzenia przeznaczone dla firm i inwestorów z całego świata. To m.in. targi ReTEC w Augsburgu, które odbyły się w kwietniu br. Uczestniczyło w nich 2000 osób z 57 krajów. Największe zainteresowanie wykazywali klienci ze Europy Wschodniej, Afryki i Azji (głównie Turcja, Indie, Egipt i Nigeria). Wśród odwiedzających byli też przedstawiciele firm z Ameryki Południowej i USA.

 

 

Funkcjonalność ważniejsza niż nowe technologie

W poszczególnych krajach stawia się różne wymagania wobec używanych maszyn. Nie jest zaskakujące, że kluczową w tym przypadku rolę odgrywa poziom rozwoju ekonomicznego. Na przykład w krajach rozwijających się jest wysokie zapotrzebowanie na niezawodne, łatwe w obsłudze i niedrogie maszyny, które mogą też pracować w najtrudniejszych warunkach. Instalacja, warunki konserwacji, pobór energii, jak również krótki czas szkolenia pracowników są dla przedsiębiorców zazwyczaj dużo ważniejsze niż posiadanie zaawansowanych, skomplikowanych nowych technologii. Popularne są także używane maszyny, które wracają z zakończonych kontraktów leasingowych. Na ich zakup decydują się firmy z różnych branż. Są to często maszyny dodatkowe, uzupełniające wyposażenie fabryki w szczytowej produkcji. Natomiast maszyny o parametrach niższych od standardowego poziomu automatyzacji często sprzedawane są za granicę. Nawet w krajach wysoko uprzemysłowionych zakup nowych maszyn często jest opłacalny tylko w przypadku masowej produkcji. Klienci muszą też brać pod uwagę długi czas oczekiwania na nie. Rynek maszyn używanych ma natomiast tę przewagę, że są one dostępne od ręki.

 

 

Wpływ polityki i ekonomii

Trendy na rynku maszyn używanych często są uzależnione także od sytuacji politycznej i poziomu ekonomicznego danego kraju. W tym przypadku zauważalne są np. trudne relacje biznesowe z firmami z Rosji, na co wpływ miały sankcje nałożone przez Unię Europejską. Sytuacja ta wciąż trwa i odczuwa ją też, niestety, rynek maszyn. Dystrybutorzy powinni zatem zawsze uważnie obserwować sytuację polityczną i ekonomiczną, tak by na czas identyfikować zmieniające się trendy.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę