W Krakowie trwa instalacja najszybszego w kraju superkomputera "Prometheus"

naukawpolsce.pap.pl © naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij:

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus, który będzie mieć największą moc obliczeniową w Polsce. Jego oficjalna prezentacja odbędzie się na początku kwietnia – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.

Według zapowiedzi władz Akademii Górniczo-Hutniczej "Prometheus" będzie miał moc obliczeniową prawie cztery razy większą od obecnego polskiego rekordzisty – także działającego na krakowskiej Akademii – "Zeusa". Choć dużo potężniejszy od "Zeusa", "Prometheus" będzie zajmował mniej miejsca – całość zmieści się jedynie w piętnastu szafach.Nowy superkomputer, wart 41 mln zł, jest budowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Będzie to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000.

Komputer będzie posiadał ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do "Prometheusa" zostaną dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s.

Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 petaflops (1 PFLOPS to 10 do potęgi 15. operacji na sekundę). Jest to odpowiednik 40 tys. komputerów osobistych klasy PC. Według projektantów maszyny, "Prometheus" będzie również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie.

Decyzję o budowie nowego superkomputera władze AGH i Cyfronetu AGH ogłosiły 20 października 2014 roku. "Prometheus" będzie największym superkomputerem w historii Polski. Obecnie zająłby 30. miejsce na liście najszybszych na świecie. Ta wielka maszyna będzie służyła polskiej nauce – mówił wówczas dziennikarzom dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr.

Prometheus służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin – będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.

Poza aspektami technicznymi Prometheus będzie się również wyróżniał nietypowym wyglądem. Wzorem niektórych czołowych superkomputerów w USA czy w Europie Zachodniej cały jego front ozdobiony będzie grafiką wyłonioną w konkursie. W ostatnim etapie o wyborze grafiki zadecydują internauci na oficjalnym profilu AGH na Facebooku (24 lutego – 1 marca).

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również