Wagi przemysłowe: nie tylko do ważenia

Pixabay

Do standardowego wyposażenia hurtowni, magazynów i każdej hali produkcyjnej czy fabryki należą wagi przemysłowe. Obecnie są to najczęściej urządzenia elektroniczne, co wynika z wielu czynników, m.in. dążenia do automatyzacji i zwiększenia precyzji pomiarów. 

Urządzenia ważące znajdują zastosowanie w wielu branżach: cementowniach, hutach, kopalniach kruszyw, fabrykach budowlanych, przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, transporcie kolejowym, drogowym, morskim itd. Stosuje się je m.in. w procesach produkcyjnych, ciągłych i nieciągłych, oraz operacjach testujących. W wielu zakładach, zwłaszcza produkcyjnych, gdzie konieczne jest odpowiednie wyważenie poszczególnych elementów, wagi są po prostu niezbędne.

Niezależnie od tego, jak dużej wagi potrzebuje dana firma i do czego będzie jej używała, może wybierać spośród wielu rodzajów oferowanych na rynku wag przemysłowych. Dziś najczęściej są to urządzenia elektroniczne, zawierające mostki tensometryczne, elektroniczne przetworniki i inne rodzaje czujników. Dzięki temu mogą mierzyć z większą dokładnością, są niezawodne i mniej podatne na błędy wywołane czynnikami środowiskowymi (wibracje i wstrząsy). Na niekorzyść urządzeń mechanicznych działa też kwestia ich naprawy, która jest po prostu nieopłacalna, przede wszystkim ze względu na brak dostępności części zamiennych, szczególnie do starszych modeli.

Ponadto w czasach Przemysłu 4.0 zakładom przemysłowym zależy na automatyzacji wykorzystującej systemy komunikacyjne, dzięki czemu wyniki pomiarów mogą być dostępne dla wszystkich użytkowników wewnętrznej sieci firmy. Nowoczesne urządzenia ważące coraz częściej przystosowywane są więc do współpracy z urządzeniami i systemami informatycznymi w zakresie identyfikacji produktów, drukowania, etykietowania i archiwizowania wyników.

Pomostowe, najazdowe, fundamentowe
Rynek oferuje wiele rodzajów wag przemysłowych, niektóre dla określonych gałęzi przemysłu. Wagi pomostowe stosuje się w zakładach przemysłowych, magazynach, hurtowniach i sklepach. Dzięki temu, że dostępne są różnorodne wymiary pomostów, możliwe jest wykonanie wagi o indywidualnym pomoście bądź też pomostach przystosowanych do różnych warunków pracy. Wagi takie charakteryzują się dużą wytrzymałością i nośnością na poziomie kilku, a nawet kilkunastu ton, co pozwala na mechaniczne nakładanie ładunków.

Wagi najazdowe przeznaczone są do ważenia ładunków na wózkach poruszanych ręcznie. Mają obniżony środek platformy wagowej ułatwiający załadunek, który odbywa się na dopasowanych rampach najazdowych. Do ważenia ładunków na paletach euro służą wagi paletowe. Są one mobilne i lekkie w przemieszczaniu. Ładunek może być umieszczany na wadze za pomocą typowego wózka widłowego lub suwnicy. Tego typu urządzenie wyposażone jest w kółka jezdne oraz uchwyty, co ułatwia transport do miejsca przeznaczenia.

Wagi płozowe z kolei wykorzystuje się do ważenia ładunków o dużych rozmiarach.

Wszystkie wskazane rodzaje wag są także dostępne w wersji nierdzewnej, przeznaczonej do pracy w wilgotnych warunkach środowiskowych. Konstrukcje nośne i mierniki wag wykonane są w nich ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na wodę, detergenty oraz roztwory kwasów i soli.

W przemyśle spożywczym (mięsnym) wykorzystywane są też wagi z pomostami rolkowymi, przeznaczone do szybkiego ważenia przemieszczanych towarów w liniach produkcyjnych. Dostępne są również urządzenia ważące z otwieranym pomostem, co ułatwia utrzymanie czystości. Wagi kolejkowe natomiast służą do ważenia półtusz zwierzęcych zawieszonych na haku z rolką i przesuwanych po torze. Wbudowana w linię technologiczną waga stanowi odcinek toru.

Nie tylko w sektorze mięsnym, ale też w przemyśle ciężkim wykorzystuje się również wagi hakowe. Przeznaczone są do ważenia dowolnego towaru w opakowaniu lub koszu do zawieszenia na haku. Umożliwiają ważenie nawet do kilkudziesięciu ton.

Wózki z wagą i wagopakarki
Kolejnym rodzajem wag są specjalne wózki z wbudowaną wagą. Służą one do szybkiej kontroli dostaw, ponieważ skracają czas załadunku i rozładunku palet euro. Rozwiązanie te sprawdza się w centrach logistycznych i magazynach.

Warto również wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, jakim są wagopakarki, znajdujące zastosowanie szczególnie w centrach logistycznych, ale też wszędzie tam, gdzie są przydatne do bezpośredniego rozliczenia handlowego. To dozowniki stosowane przy pakowaniu materiałów sypkich. Składają się ze zbiornika z uchylnym dnem. Po zważeniu materiał wsypywany jest do worka. Duże ułatwienie stanowi wbudowana funkcja zliczania napełnianych worków. Urządzenie te mają wbudowane liczniki bieżące i dzienne. Bezpośrednio przy taśmach produkcyjnych – gdzie ważna jest nie tylko masa produktu, ale też jego ilość – stosuje się natomiast wagi zliczające sztuki.


Nowoczesna waga kontrolna
Wśród nowości na polskim rynku jest m.in. waga firmy Fawag model WS-1. To szybka i bardzo dokładna waga kontrolna. Jej atutem jest szalka z największą powierzchnią ważenia w tym segmencie rynku. Kolejne znaczące udogodnienie stanowi niska platforma. W wadze zamontowano także dwa wysoko kontrastowe wyświetlacze (LED i graficzny LCD), a dzięki interfejsom można podpiąć wagę do kasy fiskalnej lub komputera. Ułatwieniem jest też funkcja automatycznego zerowania pustej szalki, funkcja tary i jej blokada. Nowością w tego typu urządzeniach jest możliwość wyposażenia ich w moduł bluetooth, który pozwala na komunikację bezprzewodową.


Waga drukująca etykiety
CAS Polska ma wśród nowości np. wagę drukującą etykiety CL300 15P, która sprawdza się w zakładach produkcyjnych do etykietowania towarów paczkowanych. Waga umożliwia dopasowanie etykiet do różnorodnych potrzeb użytkownika. Do poszczególnych pozycji można przypisać opis zawierający np. informacje dotyczące składu surowcowego czy sposobu przechowywania.

 


Wagi platformowe z miernikiem

Firma Axis wyposażyła nowe wagi platformowe w nowocześniejsze mierniki ME-01, które oferują większe możliwości komunikacyjne i szybszy pomiar. Zwiększyła się także gama platform do wyboru.


Wagi z bezprzewodową transmisją danych

Wśród nowości firmy Radwag są wagi serii C32. To zaawansowane i jednocześnie proste w obsłudze urządzenia przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu. Zbudowane są z wysokiej klasy komponentów elektronicznych, które zapewniają wysoką precyzję, szybki pomiar i doskonałą jego powtarzalność. Dzięki zintegrowanemu akumulatorowi i możliwości bezprzewodowej transmisji danych mogą być także wykorzystywane do pracy w trybie przenośnym. Są to urządzenia wielofunkcyjne – dzięki rozbudowanemu oprogramowaniu umożliwiają nie tylko pomiar masy, ale także np. liczenie sztuk. Dodatkowo kolorowy bargraf sygnalizuje, czy wynik ważenia mieści się w zadeklarowanych wcześniej normach.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę