Wciąż niewiele wiemy nt. inteligentnych systemów ogrzewania

Reichelt Elektronik

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez reichelt elektronik pokazują, co powstrzymuje Polaków przed wdrożeniem inteligentnych systemów ogrzewania na szerszą skalę.

Wraz z nadejściem chłodniejszych jesiennych dni włączamy ogrzewanie, przez co zwiększają się nasze opłaty za gaz i prąd. Co sprytniejsi używają inteligentnych systemów ogrzewania, które automatycznie regulują temperaturę w pomieszczeniach. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez OnePoll na zlecenie reichelt elektronik pokazują, że dzięki temu możemy znacznie obniżyć rachunki. Potwierdza to 69% ankietowanych Polaków, którzy korzystają z inteligentnego systemu ogrzewania w swoich domach. Jednak tego typu systemy nie są jeszcze u nas popularne.

Tylko 21% Polaków biorących udział w ankiecie zadeklarowało, że korzysta z inteligentnego systemu ogrzewania w całym domu, a 20% w niektórych pomieszczeniach używa termostatów. Reszta, czyli 44% ankietowanych nie korzysta z tego typu systemów – i ma ku temu swoje powody. Najczęściej wymienianą przez ankietowanych przyczyną były ceny systemów ogrzewania oraz ich instalacji (48%). Ankietowani często wskazywali na brak odpowiedniego zaplecza do wdrożenia systemu (34%), nie są pewni czy inwestycja będzie opłacalna (30%) lub nie wie jak taki system wdrożyć (19%). Nic dziwnego, że większość ankietowanych (64%) nie planuje przestawić się na ten system w ciągu najbliższego roku.

Przedstawione argumenty wyjaśniające, dlaczego ankietowani nie chcą przestawić się na inteligentny system ogrzewania pokazują, że wiele kwestii związanych z tą technologią należy jeszcze wyjaśnić – mówi Thomas Kruse, Product Manager w firmie reichelt elektronik.

Termostaty pozwalają na wdrożenie tego rozwiązania także w wynajmowanych mieszkaniach: dzięki nim nie musimy wdrażać systemu na stałe, a w razie przeprowadzki możemy zabrać je ze sobą. Zestawy startowe, pozwalające na obniżenie rachunków za ogrzewanie o 30% możemy nabyć już od ok. 400 złotych.

Inteligentne systemy ogrzewania mają wiele zalet, dlatego powinny być dofinansowywane przez państwo. Wszyscy, którzy do tej pory korzystali z systemów inteligentnego ogrzewania są z nich w pełni zadowoleni: udało im się obniżyć koszty ogrzewania (69%), zwiększyć komfort przebywania w mieszkaniu (65%) oraz poprawić swoje samopoczucie (42%). Szanse na obniżenie kosztów ogrzewania kuszą również większość tych, którzy jeszcze nie wypróbowali tego systemu: 75% z nich przekonałoby się do niego, gdyby mieli gwarancję, że obniży ich rachunki.

Ankietowani są zdania, że rząd powinien przyczynić się rozpowszechniania tego typu systemów. Około połowa ankietowanych (61%) oczekuje dofinansowania do inteligentnych systemów ogrzewania od państwa. Według 45% ankietowanych w takie systemy powinni zainwestować również właściciele wynajmowanych mieszkań.

Źródło: Reichelt Elektronik

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę