Węże Masterflex nowej serii A zgodne z normą techniczną TRBS 2153

©

Udostępnij:

Firma Masterflex oferuje od zeszłego roku węże z nowej serii A, które są zgodne z normą techniczną TRBS 2153.

Norma ta zastąpiła poprzednie rozporządzenie BGR 132. Zanim nowa dyrektywa wprowadziła w życie te wymagania, niektóre ze sprawdzonych standardowych węży Masterflex już od dawna je spełniały. Produkty z nowej serii A - takie jak Master-PUR L-A, Polderflex PUR-A czy niektóre specjalne węże dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego - umożliwią rozszerzenie różnych aplikacji zgodnych z tą nową normą.
Antystatyczne węże nowej serii A charakteryzują się opornością powierzchniową < 109 omów, trwałym przewodzeniem elektrycznym poprzez obustronne uziemienie spirali i skutecznym rozpraszaniem gromadzących się ładunków elektrostatycznych. Dzięki temu mogą one być stosowane do transportu palnych materiałów sypkich (np. pyłów drzewnych) zgodnie z wymaganiami normy TRBS 2153. Zainteresowanych informujemy, że własności te mają także węże serii Flamex B se oraz Flamex B-F se. Ponadto warto nadmienić, że przezroczystość wszystkich tych węży zapewnia doskonałą widoczność transportowanych materiałów.
W skład serii A wchodzi wiele rodzajów węży przeznaczonych do różnych zastosowań. Są one oferowane od wersji lekkich do ciężkich i dostępne w średnicach od DN 16 mm do DN 500 mm. Wszystkie węże tej serii spełniają wymogi jakości w zakresie najwyższych standardów transportu materiałów sypkich.Należy podkreślić, że nowa norma techniczna zaczęła obowiązywać w kwietniu 2009 roku i zastąpiła BGR 132, wprowadzając nowe wytyczne dla węży z oplotem stalowym używanych w strefach zagrożonych wybuchem. Jedną z głównych zmian wprowadzonych przez TRBS 2153 jest podział materiałów masowych na dwie kategorie: palne materiały masowe i niepalne materiały masowe. Generalnie zalecenia i procedury dotyczące transportu niepalnych materiałów masowych pozostały niezmienione - natomiast w odniesieniu do transportu palnych materiałów masowych norma TRBS 2153 określa bardziej rygorystyczne wymagania co do własności elektrostatycznych i przewodności używanych do tego węży.
Jeśli wąż ze spiralą stalową ma być używany w strefie 0/20 użytkownik jest zobowiązany przeprowadzić analizę zagrożeń. Tak jak w poprzedniej normie zaleca się stosowanie wyłącznie węży rozpraszających ładunki statyczne, o rezystancji powierzchniowej < 106 omów. W przypadku strefy 1/21 do transportu palnych materiałów masowych zaleca się stosowanie antystatycznych węży o rezystancji powierzchniowej < 109 omów. W stosunku do poprzednich regulacji nowa norma techniczna nie wprowadza żadnych istotnych zmian odnoszących się do strefy 2. Norma TRBS 2153 jest tylko zaleceniem - użytkownicy nie muszą jej ściśle przestrzegać, o ile są w stanie wykazać skuteczność własnych rozwiązań.Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również