Większa precyzja frezowania

Preview
Kennametal
Reklama
Reklama

 

Dzięki unikatowej geometrii płytek i niezwykle dokładnemu wykonaniu gniazd frezy Mill 4-11 oferują znakomite właściwości skrawające typowe dla frezów jednostronnych oraz niską cenę za krawędź typową dla frezów dwustronnych. Są dostępne w wariantach dostosowanych do różnych zastosowań przy średnicach frezowania od 16 mm (0,625 cala) do 80 mm (3,000 cala).

Niedogodnością typową dla wielu typów wymiennych frezów do frezowania powierzchni bocznych z kątem 90º (profilowania) jest efekt schodkowania widoczny na ściankach obrabianych detali. Dwa lata temu firma Kennametal zaprezentowała rodzinę dwustronnych frezów do frezowania powierzchni bocznych z kątem 90º eliminujących tą niedogodność, a równocześnie oferujących producentom tani system obróbki maszynowej. Frezy serii Mill 4 zapewniają dużą szybkość obróbki, dużą trwałość i wysoką jakość frezowania, często eliminującą konieczność wykonywania obróbki dwuetapowej, a w niektórych przypadkach mogą służyć jako narzędzia do obróbki wykańczającej, eliminujące konieczność stosowania drogich frezów z węglików spiekanych.
 

Reklama

Obecnie firma Kennametal rozszerza rodzinę Mill 4 o nowe frezy Mill 4-11. Zaprojektowane dla mniejszych centrów obróbczych mogą współpracować ze stożkami wrzeciona CAT-40, BT-40, HSK50 i innymi o podobnych rozmiarach. Nadają się doskonale do frezowania w aplikacjach o małej sztywności obrabiarka – detal oraz do narzędzi  wielozadaniowych i tokarek z napędzanymi narzędziami.

Tim Marshall, globalny menadżer produktu zapewnia, że frezy Mill 4-11 charakteryzują się tą samą, mocną konstrukcją płytek, co w przypadku ich większych odpowiedników Mill 4-15, przy czym są o 24% krótsze i o 34% węższe. Przy maksymalnej głębokości frezowania wynoszącej 11 mm (0,433 cala) nadają się dla mniejszych firm i producentów wykonujących mniejsze detale, przy czym wciąż zapewniają dużą szybkość obróbki i charakteryzują się dużą trwałością.

Unikatową cechą tych frezów jest precyzja – mówi Marshall. – Ze względu na konstrukcję płytek i dokładność wykonania, zapewniają one bardzo małe tolerancje pomiędzy kolejnymi przejściami na przykład przy średnicy frezowania wynoszącej 63 mm (2,48 cala) i geometrii typu SGE byliśmy w stanie uzyskać różnicę mniejszą od 8 μm (0,00003 cala) pomiędzy kolejnymi przejściami o głębokości 6 mm (0,236 cala). Jeden z naszych klientów, będący znanym producentem z sektora motoryzacyjnego mógł dzięki temu wyeliminować obróbkę wykańczania precyzyjnego elementów ze stopów stali, oszczędzając wiele tysięcy dolarów rocznie.

Reklama

Platforma Mill 4-11 oferuje pełny zakres płytek w różnych gatunkach i geometriach. Gatunek KCPM40 doskonale nadaje się do obróbki większości detali stalowych, a najnowszy KCSM40 polecany jest do aplikacji z sektora lotniczego i medycznego. W ofercie Kennametal są również płytki do obróbki żeliwa i aluminium oraz różne wersje do przygotowania krawędzi i promieni naroża o promieniu od 0,4 mm do 1,6 mm (0,062 cala).

Frezy Mill 4-11 są łatwe w użyciu. Każda płytka jest bezpiecznie mocowana za pomocą pojedynczej śrubki M3 i zawiera zestaw symboli określających jej typ i geometrię. Zaleca się utrzymywanie frezów w czystości i pokrywanie ich niewielką ilością smaru. Producent rekomenduje też montowanie wszystkich wkładek z symbolami ustawionymi w tym samym kierunku. Zapewnia to dokładność podczas indeksowania bez względu na rodzaj wykorzystywanych frezów.
Nierównomierna podziałka zapobiega rezonansom i drżeniu maszyny. Ze względu na skomplikowaną geometrię płytek i ich optymalne ustawienie w korpusie, efektywny kąt natarcia zawiera się w przedziale od 1° do 11°, w zależności od średnicy frezu, a osiowy kąt natarcia wynosi 3°, pomimo dwustronnej konstrukcji Mill 4-11.

Podczas frezowanie o głębokości do około 6,5 mm (0,255 cala), frez praktycznie nie pozostawia efektu "schodkowania", choć Tim Marshall twierdzi, że można wykonywać frezowanie  nawet o głębokości do 11 mm (0,433 cala) przy zachowaniu pionowych, płaskich ścianek. Najważniejszą cechą jest jednak duża szybkość usuwania materiału.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama