Większy zakres mocy dla spawania metodą CMT

Fronius

Firma Fronius jeszcze bardziej usprawniła sprawdzony proces spawania Cold-Metal-Transfer (CMT). Nowy algorytm umożliwia stosowanie tego zaawansowanego procesu po raz pierwszy także w obszarach, które dotychczas były całkowicie lub częściowo zarezerwowane dla spawania pośrednim lukiem spawalniczym lub prądem pulsującym.

Nowe charakterystyki zapewniają przy tym łatwą obsługę i optymalne wyniki spawania. Klienci, którzy mają CMT będą mogli doposażyć system bez dodatkowych kosztów.

Dzięki nowym algorytmom, projektantom z firmy Fronius udało się zwiększyć częstotliwość charakterystycznego dla procesu CMT ruchu drutu elektrodowego w przód i w tył do 130 Hz. Ponadto specjaliści z branży spawania na nowo opracowali profil prądowy charakterystyk. Pozwoliło to na zwiększenie granicy mocy procesu CMT nawet do maks. 40 procent, w zależności od spoiwa i średnicy szpuli drutu.

Do nowych charakterystyk należy pozycja "Universal". Opracowano ja z myślą o wszystkich zastosowaniach standardowych. Wyróżnia się dobrym wypełnianiem szczelin. Dla zastosowań, w których najważniejsze jest wtopienie i prędkość spawania, firma Fronius opracowała charakterystykę "Dynamic". Specjalnie do spawania spoina graniowa nadaje się nowa charakterystyka "Root", doskonale sprawdzająca się np. podczas budowy rurociągów. Nowy zdefiniowany zakres mocy sprawia, że użytkownicy metody CMT mają dostęp do wielu charakterystyk dla różnych spoiw i obszarów zastosowań.

Większa wydajność stapiania i gęstość energii w fazie luku świetlnego nowej charakterystyki CMT zwiększają wtopienie i umożliwiają uzyskanie większej prędkości spawania przy tej samej stabilności procesu CMT. Dzięki większej prędkości, energia odcinkowa spada do poziomu znacznie niższego niż poziom spawania pośrednim lukiem spawalniczym lub prądem pulsującym. Pozwala to, przykładowo, na bezproblemowe spawanie spoin pachwinowych w przypadku blach o większej grubości.

Liczne przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, budowy instalacji technicznych i wielu innych branż już dzisiaj korzystają z zalet procesu CMT w produkcji jednostkowej i seryjnej. Bieżące i przyszłe prace rozwojowego nad metoda spawania CMT doprowadza do jej większego rozpowszechnienia.

www.fronius.com

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę