Wielofunkcyjne centra frezarskie marki Huron

© Huron

Udostępnij:

Obróbka w pięciu osiach i na pięciu płaszczyznach w modułowej koncepcji modeli z serii MX

Seria MX wielofunkcyjnych centrów frezarskich marki Huron to maszyny charakteryzujące się dużą elastycznością, umożliwiające obróbkę 5-osiową i na 5 powierzchniach, w zakresie od obróbki zgrubnej do wykańczającej, włączając w to operacje toczenia. Seria MX łączy w sobie moc, prędkość i dokładność - obróbka 5-osiową jest możliwa dla elementów ważących do 4000 kg. Twarde materiały są obrabiane w bardzo krótkim czasie przy zachowaniu wyjątkowo wysokiej precyzji tworzenia konturów i profili. Modele z serii MX są szczególnie polecane dla sektora przemysłu lotniczego.Urządzenia z serii MX zapewniają dużą sztywność i stabilność - konstrukcja z przesuwną kolumną wykonaną z odlewu żeliwnego o doskonałej charakterystyce mechanicznej zwiększa sztywność maszyny i pozwala na tłumienie wibracji wywoływanych przez skrawanie najtwardszych materiałów. Sztywność, dokładność i stabilność geometryczna są zwiększone również dzięki punktom kotwienia w podłożu.

Modułowa koncepcja modeli - od MX 8 do MX 12 - o przejazdach w zakresie od 1000 x 1600 x 900 mm do 1200 x 1600 x 1000 mm, umożliwiających obróbkę elementów o ciężarze od 2000 kg do 4000 kg, pozwala na wybór maszyny dokładnie dopasowanej do wymagań konkretnego zastosowania: frezowania, toczenia/frezowania, ze stołem obrotowym lub wersji z systemem paletowym, z zestawem sond pomiarowych, z doprowadzaniem chłodziwa.

Stół obrotowy występujący w tej serii centrów frezarskich jest wyposażony w silnik momentowy. Duży moment blokujący, jak również sztywność konstrukcji pozwalają uzyskać dużą moc przy obróbce zgrubnej. W przypadku wersji do operacji toczenia/frezowania, blokada wrzeciona jest uzyskiwana za pomocą sprzęgła Hirtha. Stół osiąga prędkość 500 obr/min, a jego konstrukcja pozwala uzyskać bardzo duże przyspieszenie.

Głowica napędzana silnikiem momentowym jest montowana na płaszczyźnie pod kątem 45 stopni, co pozwala na uchył w zakresie od -45 do + 180 stopni. Wysoka wydajność wrzeciona pod względem momentu obrotowego, mocy i prędkości zapewnia bardzo skuteczne usuwanie wiórów, jak również bardzo wysoką dokładność i jakość obróbki wykańczającej konturów i profili. Monitorowanie wibracji w trakcie obróbki gwarantuje całkowite bezpieczeństwo operacyjne dla komponentów maszyny i narzędzi.

Warianty głowic są oferowane jako opcje, których wybór zależy od rodzaju wykonywanej obróbki.

Mechaniczna głowica jest specjalnie zaprojektowana do obróbki twardych materiałów, takich jak tytan czy Inconel. Umieszczona po kątem 45 stopni wyposażona we wrzeciono o wysokim momencie obrotowym (6000 obr/min, 28kW, 1350 Nm) jest przydatna zarówno do operacji frezarskich, jak i toczenia. Umożliwia ciężką obróbkę zgrubną przy zachowaniu szybkiego tempa usuwania wiórów. Specjalny wymiennik narzędzi pozwala umieścić narzędzia o średnicy 250 mm, długości 250 mm i wadze 25 kg dopasowane do możliwości wrzeciona.

Głowica widłowa jest stosowana tylko do operacji frezarskich. Jej szczególną cechą jest fakt, że może ona osiągać ujemne kąty. Oś obrotu głowicy ( B), której zakres ruchu waha się pomiędzy +10 a -110 stopni, jest równoległa do osi Y i pozwala wrzecionu na wychylanie się wokół osi poziomej. Silnik momentowy głowicy jest połączony bezpośrednio z obracającymi się częściami, co zapewnia ruch bez luzu i bardzo precyzyjne pozycjonowanie. Głowica jest wyposażona w wysokowydajne wrzeciono o następującej charakterystyce: 8000 obr/m, 86 kW/ 235 Nm.System palet na dwóch stanowiskach pozwala na zwiększenie produktywności i umożliwia równoległy załadunek i rozładunek elementu. Obrotowy paletyzer jest zamontowany z przodu maszyny. Okrągłe zabezpieczenie pozwala na całkowite rozłączenie palety od góry, co wpływa pozytywnie na ergonomię i łatwość załadunku i rozładunku.

W standardowym wyposażeniu maszyny znajduje się magazynek zawierający 48 narzędzi zainstalowany poza obszarem roboczym. Maszyna jest wyposażona w kompletne zabezpieczenia zapewniające pełną ochronę operatora i jego otoczenia oraz obszaru, gdzie jest dokonywana obróbka, Otwarcie drzwi zapewnia swobodny dostęp do stołu i obrabianego detalu, a opcjonalny system paletowy redukuje czas bezczynności dzięki równoległemu załadunkowi/rozładunkowi elementów.

www.huron.fr 

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również