Wielokolorowa drukarka 3D

Preview
Reklama
Reklama

Rozwój technologii druku przestrzennego nabrał niezwykłego tempa. To, co jeszcze niedawno było technologiczną ciekawostką, dziś wchodzi pod strzechy. Na rynku dostępne są drukarki 3D, które można stosować do użytku domowego. Ceny tych urządzeń też przestały odstraszać i można je kupić za ok. tysiąc dolarów.

Istniejące dotychczas drukarki drukowały jednokolorowe obiekty, a stworzenie wielokolorowych prototypów wymagało drukowania poszczególnych części składowych w jednym kolorze i składania ich w całość. Jednak niedawno firma Stratasys zaprezentowała pierwszą na świecie wielokolorową, wielomateriałową drukarką przestrzenną, zdolną do wytwarzania wielokolorowych obiektów z miękkich, twardych i elastycznych polimerów – Objet500 Connex3 Color Multi-material 3D Printer.

Reklama

Drukarka ta wyposażona jest w głowicę z trzema dyszami wystrzeliwującymi strumienie kropelek bazowych materiałów, kolorowanych w bazowych kolorach VeroCyan, VeroMagenta i VeroYello (cyjan, magenta i żółty). Ich mieszanie pozwala na uzyskanie setek różnych odcieni i tworzenie w ten sposób obiektów o niespotykanej dotychczas złożoności. Stratasys już wcześniej dysponował sztywnymi i miękkimi fotopolimerami, pozwalającymi na wierne symulowanie własności rozmaitych tworzyw sztucznych używanych w przemyśle, ale na potrzeby nowego sprzętu udało się opracować nowy elastyczny fotopolimer, poddający się barwieniu.

Według producenta w ten sposób można drukować obiekty, które będą kompozycją elementów sztywnych i gumowych, przezroczystych i barwnych. Precyzja stworzonych w ten sposób obiektów jest zaskakująco wysoka: firma mówi o dokładności rzędu 16 mikrometrów. Za jednym razem stworzone mogą być obiekty o wadze do 30 kilogramów. Drukarka ma rozmiar biurowej kserokopiarki, ale waży dość sporo: 430 kg. Jej rozdzielczość to 600 dpi w poprzek osi X i Y i 1600 dpi w poprzek osi Z.

Reklama

Jak twierdzi Stratasys, głównym atutem nowej drukarki jest brak potrzeby montażu oraz malowania wydrukowanych modeli. Objet500 Connex3 dostępna jest już teraz i kosztuje około 330 tys. dolarów.

źródło: dobreprogramy, naukowiec.org

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama