Wielosekcyjne rozdzielacze hydrauliczne M4

©

Udostępnij:

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne maszyny i urządzenia samojezdne bez wykorzystywanych w ich konstrukcji wielosekcyjnych rozdzielaczy hydraulicznych. Tego typu rozdzielacze stosuje się przede wszystkim do sterowania napędów jazdy w obiegu otwartym, jak i do sterowania precyzyjnymi ruchami roboczymi maszyn.

Wielosekcyjne rozdzielacze hydrauliczne z serii M4 o zwartej, kompaktowej i modularnej budowie firma Bosch Rexroth produkuje już od kilku lat. Urządzenia te są też dość chętnie stosowane przez konstruktorów w wielu ciężkich maszynach samojezdnych, gdyż pozwalają na swobodny wybór rodzaju sterowania - począwszy od sterowania mechanicznego, poprzez sterowanie hydrauliczna, a na bardzo precyzyjnym sterowaniu elektrohydraulicznym kończac. Ponadto rozdzielacze typu M4 mogą również być wyposażone w układy elektroniczne typu On-Board (OBE).W wypadku zastosowania sterowania elektrohydraulicznego natężenie przepływu może być
regulowane bądź analogowo (sygnał napięciowy lub sygnał PWM) bądź cyfrowo za pośrednictwem magistrali CAN. Rozdzielacze typu M4 mają na tyle kompaktową i zwartą budowę, że umożliwiają realizowanie wszystkich rodzajów sterowania oddzielnie, jak również łączenie ich w ramach jednej sekcji. Co ważne, do konfigurowania bloków rozdzielaczy z serii M4 posłużyć się można dostępnym za darmo programem o nazwie „M4 Configurator".

M4 dla górnictwa

Obecnie firma Bosch Rexroth wprowadziła do produkcji wielosekcyjne rozdzielacze M4 w wersjach przeznaczonych dla górnictwa węgla kamiennego. Obowiązujące przepisy, zgodne z Dyrektywą Nr 94/9/EC nakładają bowiem na producentów maszyn górniczych i ich poddostawców jednoznacznie określone wymagania co do produkowanych przez nie wyrobów. Rozdzielacze wielosekcyjne M4 dla górnictwa, charakteryzują się dopuszczeniem zgodnym z normami ATEX dla stref zagrożonych wybuchem metanu IM2 i posiadającym stopień ochrony Ex Ib 1.

Rozdzielacze hydrauliczne M4 dla górnictwa produkowane są w dwóch wariantach NG12 i NG15 z przepływami odpowiednio 120 l/min i 150 l/min. Obie wersje mogą pracować zarówno w układzie z pompą zębatą, jak również w układzie z pompą wielotłoczkową (load sensing). Oczywiście wszystkie wymienione wyżej rodzaje sterowania posiadają atest ATEX.

Na uwagę zasługuje serwozawór STDS0014 charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami prądowymi...Cały tekst czytaj w numerze 8-9/2009 MM

Udostępnij:

DrukujAneta Głodowska
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również