Wirtualna rzeczywistość w budownictwie i architekturze

Gorodenkoff – Adobe Stock

Chodzenie po budynku lub przebywanie w pomieszczeniu, którego nie ma, to dziś nie science fiction ani sen jawie. Takie możliwości otwiera przed nami wirtualna rzeczywistość, coraz częściej wykorzystywana w branży IT, medycynie i przemyśle. Coraz chętniej sięgają po nią również inżynierowie budownictwa, architekci i deweloperzy.

Wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality – VR) kreuje zupełnie nowy, cyfrowy świat. To świat tworzony przy użyciu technik komputerowych, dzięki którym użytkownik czuje się tak, jakby był w nim realnie obecny. Rzeczywistość taka oddziałuje na wszystkie jego zmysły – w zależności od zastosowanych rozwiązań i celu efekty wizualne można uzupełnić o dźwięk, zapach czy nawet działanie sił dynamicznych.

Technologia VR ma wiele do zaoferowania także branży przemysłowej. Pozwala na tworzenie modeli symulacyjnych i prezentacyjnych, dzięki którym można dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądał dany element czy projekt, jeszcze zanim zostanie stworzony i oddany do użytku. Pozwala to nie tylko wyeliminować niepotrzebne ryzyko, ale też zmniejszyć wydatki i przyspieszyć proces szkoleniowy lub produkcyjny.

W czasach, w których trzeba mierzyć się z ogromną konkurencją i dążyć do redukcji wydatków, korzyści te są nie do przecenienia. W skrócie: im bardziej skomplikowana usługa, tym większe prawdopodobieństwo, że technologia VR uprości proces, a firma dzięki temu zyska konkretne profity.

Wirtualny budowniczy

Choć VR wciąż traktuje się przed wszystkim jako zabawę, to coraz mocniej przedziera się ona do świadomości jako rozwiązanie przydatne dla przedsiębiorstw. Nie jest to jednak proces szybki, zwłaszcza w branży budowlanej, które uchodzi za dość konserwatywną, o małym stopniu innowacyjności i digitalizacji. Tymczasem zastosowanie aplikacji wykorzystujących technologię VR wydaje się szczególnie przydatne właśnie w budownictwie i architekturze.

Coraz więcej inżynierów wykorzystuje ją w swojej pracy, obok pokrewnych technologii: rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality – AR) i rzeczywistości mieszanej (Mixed Reality – MR). Pozwalają one projektantom przesuwać granice wizualizacji, dając współpracownikom i klientom możliwości poznania danego budynku i przestrzeni na długo przed ich faktycznym powstaniem.

Dzięki aplikacji VR nie tylko możemy sprawniej i szybciej prototypować, ale też wkraczamy w zupełnie nową rzeczywistość prezentacji projektów i wchodzimy na wyższy poziom komunikacji z klientem. Odwzorowywanie projektów 3D w wysokiej rozdzielczości (HD) pozwala inżynierom wizualizować makiety opracowywanych przez nich obiektów, produktów i procesów oraz symulować ich działanie z dużym stopniem dokładności. Osiągane dzięki okularom VR wrażenie realistycznego świata, wytworzonego w technologii wirtualnej rzeczywistości, umożliwia użytkownikom interakcję z danymi konstrukcyjnymi w jakości HD. W takim środowisku mogą oni weryfikować też aspekty pozakonstrukcyjne, jak np. rozmiar, jasność czy kształty poszczególnych elementów projektu.

Coraz częściej architekci integrują sprzęt VR z oprogramowaniem BIM (Building Information Modeling) za pomocą takich platform jak Autodesk LIVE i Stingray. W ten sposób zarówno oni sami, jak i ich klienci mogą w pełni zrozumieć wszystkie aspekty przestrzenne projektu, dzięki czemu klienci zyskują większą pewność i oszczędzają czas potrzebny na kolejne ustalenia.

Do najważniejszych powodów, dla których warto zainteresować się rozwiązaniami wykorzystującymi wirtualną rzeczywistość, należą m.in.:

  • szybszy zwrot nakładów inwestycyjnych – czas podejmowania decyzji może zostać skrócony nawet o 30%, ponieważ wszystkie prace nad projektem, na każdym etapie jego powstawania, są konsultowane z klientem;
  • szybsza weryfikacja projektu – dane projektowe są dostępne na możliwie wczesnym etapie powstawania projektu;
  • lepsza komunikacja z klientem – zastąpienie rysunku 2D interaktywnym modelem przestrzennym;
  • zwiększenie konkurencyjności – efektowna wizualnie prezentacja produktu z możliwością konfiguracji wzbogaca proste przeglądanie danych;
  • elastyczne sposoby prezentacji – wirtualny model może być prezentowany na wielu urządzeniach, w tym na smartfonie, tablecie, komputerze, w internecie, na dużym ekranie lub przy użyciu specjalnych gogli;
  • większa skuteczność – łatwość i szybkość wprowadzania ewentualnych zmian w projekcie oraz uzyskanie od klienta ich akceptacji pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wirtualna rzeczywistość jest bezcenna w prototypowaniu

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę