Wózki magazynowe - rodzaje i zastosowanie

©

Udostępnij:

Palety drewniane to jeden z najpopularniejszych systemów pakowania różnego typu towarów na czas transportu i magazynowania.

Stosuje się je praktycznie wszędzie, szczególnie tam, gdzie przemieszczenia wymagają drobne ładunki bądź płyny zapakowane w kartony lub butelki. Do systemu paletowego przystosowane są różne elementy infrastruktury związanej z ich transportem oraz przechowywaniem. Odpowiadają im zarówno gabaryty pojazdów transportowych, jak i systemy magazynowe, umożliwiające jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni.Wózki do palet – funkcjonalność

Jednym z najpopularniejszych, stosowanych na co dzień rozwiązań stworzonych z myślą o paletach, są wózki magazynowe paletowe, nazywane również paleciakami. W tym zakresie znaleźć można na rynku wiele modeli wózków magazynowych, dostosowanych zarówno do ładunków lżejszych, jak i cięższych. Praktycznie wszystkie rodzaje wózków magazynowych do palet przystosowane są do obsługi przez jednego człowieka, co znacznie zwiększa ich szeroką funkcjonalność.Konstrukcja wózka magazynowego do palet

Wszystkie wózki magazynowe przystosowane do transportu palet mają bardzo podobną konstrukcję. Przede wszystkim wyposażone są w widły – część dostosowaną do konstrukcji palety, pozwalającą na jej stabilne podniesienie oraz przetransportowanie. Wszystkie wózki magazynowe do palet wyposażone są również w uchwyt służący do bieżącej obsługi wózka magazynowego.

Wózek paletowy ręczny unoszący

Najpowszechniej stosowanym wózkiem magazynowym do palet jest wózek paletowy ręczny unoszący. Wózek magazynowy tego typu ma bardzo prostą konstrukcję, składającą się z wyposażonych w zestaw kołowy wideł oraz rączki z dźwignią hydrauliczną, która umożliwia uniesienie umieszczonego na wózku ładunku na wysokość do ok. 2 metrów.

Wózek podnośnikowy masztowy

Innym typem wózka magazynowego do palet jest wózek podnośnikowy masztowy. Ma on konstrukcję nieco bardziej złożoną niż prosty wózek podnośnikowy, a także wiele możliwości dostosowania do przenoszonych ładunków. Jedną z nich jest opcja regulacji rozstawu wideł, sprawdzająca się w przypadku ładunków o niestandardowych rozmiarach. Wózek magazynowy masztowy doskonale sprawdza się w sytuacji układania ładunków w stosy.

Wózek podnośnikowy nożycowy

Jeszcze inną funkcjonalnością charakteryzują się wózki magazynowe nożycowe, przystosowane do podnoszenia palet. Stanowią one ciekawe połączenie trzech urządzeń – wózka podnośnikowego, wózka paletowego oraz stołu unoszącego. Takie połączenie sprawia, że wózki te mają bardzo różnorodne zastosowanie w różnych pracach zarówno produkcyjnych, jak i magazynowych.

Bardziej zaawansowane modele wózków magazynowych paletowych są już wyposażone w zasilanie elektryczne, co dodatkowo upraszcza ich stosowanie przez jednego człowieka. Stanowi połączenie 3 wózków w 1: ręcznego wózka paletowego, wózka roboczego i stołu podnośnego. Cechy te sprawiają, że wózki podnośnikowe wysokiego podnoszenia mają wszechstronne zastosowanie w różnego rodzaju transporcie wewnętrznym. Ręczne wózki nożycowe mają funkcję automatycznego szybkiego podnoszenia, dzięki której paleta jest unoszona w jednym skoku. Automatyczna regulacja prędkości opuszczania zapewnia bezpieczeństwo obsługi. Wózki mają solidną konstrukcję gwarantującą długi czas użytkowania. Wyposażone są w regulowane stabilizatory przednie/tylne, które są uruchamiane po osiągnięciu wysokości 400 mm, zawór przeciążeniowy, bezobsługowe panwie i łożyska (RS). Zamknięty układ hydrauliczny z zabezpieczoną i uszczelnioną pompą. Ergonomiczny dyszel pokryty miękkim tworzywem. Kółka poliuretanowe. Udźwig 1000 kg / wysokość podnoszenia 800 mm.

Źródło: CentrumPR

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również