Wpływ technologii na przyszłość przemysłu wytwórczego

Materiał prasowy ArcelorMittal

Przemysł wytwórczy jest gotowy na zmianę sposobu pracy wynikającą z dynamicznego postępu technologicznego. Nowoczesne urządzenia, technologia 4G i chmura umożliwiły organizacjom przejście na nowy poziom wydajności, ale fala innowacji technologicznych jeszcze go zwiększy. Jakie są katalizatory nowej ery mobilności i dokąd doprowadzą one sektor produkcyjny?

Technologia 5G – nowa era mobilności
Rozpowszechnienie 5G zwiększy prędkość i przepustowość sieci, co powinno dać pracownikom branży przemysłowej nowe możliwości. Szybciej pobiorą i wyślą oni dane, ale także będą mogli równocześnie uruchamiać kilka wymagających aplikacji – to wyjątkowo istotne dla sektora, w którym ciężkie maszyny i złożone oprogramowanie stanowią integralną część rozwoju produktu i innowacji.

Wiele organizacji spodziewa się zaobserwować prawdziwą wartość technologii 5G w szansach stwarzanych przez nią dla wdrożenia Internetu Rzeczy (IoT) w przedsiębiorstwach. Według najnowszego raportu firmy Ericsson, do 2024 r. liczba połączeń komórkowych IoT ma osiągnąć wartość 4,1 miliarda. Autorzy opracowania podkreślają, że takie połączenia pomogą firmom „sprostać różnorodnym i zmieniającym się scenariuszom wykorzystania", w tym w przemyśle wytwórczym.

Przez pryzmat IoT
Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę Zebra pokazało, że 86% organizacji planuje zwiększenie wydatków na Internet Rzeczy w ciągu najbliższych kilku lat. Technologia 5G w połączeniu z mobilnymi rozwiązaniami z zakresu edge computing, stwarza środowisko o przepustowości, szybkości i wydajności potrzebnych do powszechnego przyjęcia IoT i wprowadzania innowacji. W rezultacie obserwujemy, że rozwiązania typu wearable – w szczególności inteligentne okulary – zdobywają popularność wśród przedsiębiorstw. Możemy spodziewać się, iż wkrótce podobnych udogodnień będzie więcej i istotnie wpłyną one na cyfrową transformację sektora.

Weźmy na przykład pracowników linii produkcyjnej w zakładzie montażowym. Mogą oni używać inteligentnych okularów Assisted Reality do uzyskiwania dostępu i sprawdzania bardzo szczegółowych specyfikacji lub instrukcji w czasie rzeczywistym, co zapewnia większą precyzję produkcji, mniejszą ilość pomyłek i wydajniejszy proces. Zestaw głośnomówiący i zdalne wsparcie eksperta zdecydowanie przyspieszają pracę.

Bezpieczna przyszłość
Powszechność IoT wiąże się z rozprzestrzenianiem danych na niespotykaną skalę, co oznacza, że pracownicy w przyszłości muszą być zarówno odpowiednio przeszkoleni, jak i chronieni przed coraz bardziej różnorodnymi cyber-zagrożeniami. Badania SonicWall, na przykład, ujawniały 275-procentowy wzrost liczby zaszyfrowanych ataków, a także 101,2-procentowy wzrost liczby ataków ransomware w 2017 r. Przemysł znajduje się na linii ognia. Raport EEF wykazał, że 48% przedsiębiorstw przemysłowych było ofiarami cyber-ataków, w których wyniku połowa z nich poniosła straty finansowe lub odczuła zakłócenia działalności. Mobilne rozwiązania typu edge computing mogą tu odegrać istotną rolę - zwłaszcza, że liderzy IT starają się zapewnić bezpieczeństwo w stale rosnącej sieci połączeń - umożliwiając lokalne szyfrowanie i deszyfrowanie danych za pomocą protokołu komunikacyjnego przed wysłaniem ich za pośrednictwem chmury do firmowej sieci.

Biorąc pod uwagę charakter zagrożeń, przed którymi stoi branża, nie jest zaskoczeniem, że 72% przebadanych przez firmę Toshiba decydentów IT w sektorze produkcyjnym uważa bezpieczeństwo danych za kluczową inwestycję informatyczną. Oczywiście, pracownicy mogą stanowić słabe ogniwa, zwłaszcza, że mobilna i zdalna praca wciąż zyskują na popularności.

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo, przedsiębiorcy muszą nieustannie edukować swoje zespoły na temat roli uwierzytelniania w ramach infrastruktury IT firmy - w tym w laptopach z funkcjami biometrycznymi, takimi jak czytniki odcisków palców i inne, bardziej zaawansowane rozwiązania zabezpieczające. Wśród nich są między innymi mobilne rozwiązania edge computing, które potrafią rozpoznać cyber-zagrożenia zanim przedrą się one do firmowej sieci.

Producenci wkraczają obecnie w środowisko, w którym są w stanie zbierać, analizować oraz przetwarzać dane - gromadzone w bardziej zróżnicowanych i dogodnych lokalizacjach – a następnie wykorzystywać je by maksymalizować zyski. Pracownicy natomiast muszą nieustannie się szkolić, by skutecznie wykorzystywać nowe możliwości oferowane przez rozwiązania IoT, które zaprowadzą sektor na nowe poziomy cyfrowej transformacji.

Źródło: Toshiba

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę