Wsparcie innowacji energetycznych

© Delta-Es

Udostępnij:

Nabór wniosków do rundy inwestycyjnej InnoEnergy będzie teraz trwać przez cały rok, aby zapewnić przedsiębiorcom większą elastyczność i skrócić proces wyprowadzania projektu z laboratorium na rynek.

Do tej pory w 2017 r., w ramach inwestycji w innowacje, wsparcie uzyskało już siedem nowych projektów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, inteligentnych budynków oraz efektywności energetycznej – o łącznej wartości 13,5 mln euro. Od czasu rozpoczęcia naszej rundy inwestycyjnej w 2011 r. finansowanie otrzymało już ponad 90 projektów na poziomie 170,5 miliona euro, co przekłada się na 3 miliardy euro prognozowanej sprzedaży. Przyczyniło się to również do złożenia 77 patentów, a nad projektami obejmującymi osiem obszarów technologicznych w całej Europie pracowało 323 partnerów. – podsumowuje Marcin Lewenstein, Innovation Officer w InnoEnergy.

W ramach rundy inwestycyjnej zbierane są sprawdzone europejskie koncepcje technologiczne, które pomogą zmienić przyszłość przemysłu energetycznego. Poprzez oferowanie elastycznych narzędzi i łączenie skutecznych wnioskodawców z siecią ekspertów InnoEnergy, możliwe jest sprostanie wyzwaniom napotykanym podczas komercjalizacji technologii i przyspieszenia procesu wdrażania innowacji. InnoEnergy wspiera całościowy rozwój produktu, a nie tylko jego technologiczną podstawę.

Aby zbudować przyszłość Europy opartą na zrównoważonej energii, musimy wspierać innowacyjne projekty, które szybko będzie można wprowadzić na rynek - mówi Diego Pavia, prezes zarządu InnoEnergy. – Całoroczny nabór wniosków pozwoli twórcom innowacji na dostęp do niezwykłego połączenia specjalistycznej wiedzy technologicznej i rynkowej, wsparcia finansowego i partnerów w komercjalizacji poprzez udział w rundzie inwestycyjnej, w momencie najdogodniejszym dla ich własnej firmy. Pracując z MŚP, korporacjami i instytucjami badawczymi, działamy jako partner w całym procesie, aż do momentu wprowadzenia produktu na rynek.

W ramach projektów realizowanych w Polsce, partnerami projektów są takie firmy, jak: Tauron, Rafako, MetalERG, EC Systems, ale również uczelnie wyższe, np.: krakowskie AGH, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska oraz instytuty badawcze na czele z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (ICHPW) i Głównym Instytutem Górnictwa (GIG).

Dzięki zaangażowaniu InnoEnergy pozyskaliśmy technologię z Francji i Hiszpanii dla naszego projektu Polygen. Jego innowacyjność sprawia, że ma dużą szansę, by stać się jednym z ważniejszych rozwiązań, które mogą zmienić energetykę i jej wpływ na środowisko – mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu i dyrektor generalny Rafako. – Dzięki wsparciu InnoEnergy mamy możliwość zainteresowania naszą innowacyjną instalacją odbiorców w całej Europie – dodaje.

Jeszcze inną technologię opracowała firma Metalerg z Oławy – producent kotłów. Produkt BioEcoMatic opracowany przy wsparciu InnoEnergy to nowoczesny kocioł wykorzystujący słomę jako paliwo do produkcji ciepła o wysokiej wartości. – Współpraca z InnoEnergy pozwoliła nam na opracowanie unikalnej technologii, a co najważniejsze ułatwiła nam udane wprowadzenie na rynek kotłów BioEcoMatic. Dzięki sieci kontaktów InnoEnergy mamy już zamówienia na nasz produkt z wielu rynków europejskich. Jesteśmy obecni na takich rynkach, jak Kazachstan, Chiny czy USA – podkreśla Janusz Cieślak, prezes zarządu firmy Metalerg.

Rozwój innowacji w obszarze energii zależy od bardziej elastycznych i dopasowanych do potrzeb źródeł finansowania. W ramach naszej rundy inwestycyjnej oferujemy jednak znacznie więcej. InnoEnergy zapewnia swoim partnerom dostęp do wiedzy na temat docelowych rynków w całej Europie, w tym m.in. regulacji prawnych obowiązujących w poszczególnych krajach a także, co niezwykle istotne, dba o ochronę i zabezpieczenie wartości intelektualnej projektów. Dzięki szerokiemu wachlarzowi instrumentów i elastyczności rozwiązań, dostosowujemy swoje działania do potrzeb projektu podczas jego trwania. Naszym celem jest zaangażowanie w cały proces tworzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach z naszego regionu, którego efektem jest komercyjny sukces na rynkach europejskich – mówi Jakub Miler, dyrektor generalny InnoEnergy Central Europe.

Każda firma, niezależnie od tego czy jest to MŚP, duża korporacja czy instytut badawczy, która opracowała przełomową innowację w zakresie zrównoważonej energii i planuje złożyć wniosek w tym roku, posiada taką możliwość do 23 października – data zamknięcia przydziału funduszy z puli na 2017 rok.Źródło: Innoenergy

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również