Wspólnie przeciw cyberzagrożeniom

PixaBay

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczynają współpracę związaną z możliwościami rozwoju badań nad technologiami chroniącymi przed cyberprzestępczością. UKSW zamierza wykorzystywać w tej współpracy wiedzę i najnowsze osiągnięcia swoich partnerów z Uniwersytetu w Oxfordzie.

List intencyjny o współpracy podpisali rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz Zarząd PWPW S.A. (Piotr Woyciechowski, Robert Malicki). Porozumienie otwiera możliwości podejmowania wspólnych inicjatyw naukowych w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne i narzędzia oraz ich praktyczne zastosowanie m.in. do ochrony użytkowników Internetu przed atakami hakerów. Przewidziano także organizowanie warsztatów i ćwiczeń dla urzędników państwowych oraz staży zawodowych w PWPW S.A. dla studentów i absolwentów UKSW.

Współpraca z Wielką Brytanią i Oxford University

Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński przypomniał, że o współpracy z Polską w zakresie cyberbezpieczeństwa narodowego poinformowała niedawno premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

- Mamy zamiar poszerzyć naszą współpracę w zakresie badań i rozwoju oraz partnerstwo między Oxford University i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby stworzyć centrum badań nad cyberbezpieczeństwem narodowym - powiedziała premier Theresa May podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Rektor UKSW wyjaśnił, że Oxford szukał uczelni, z którą mógłby współpracować w zakresie „cybersecurity” i wybrał UKSW, gdyż - jak powiedział - jego uczelnia „bardzo dobrze wpisała się w know-how centrum bezpieczeństwa informatycznego, które jest charakterystyczne dla Oxfordu”.

Według niego technologia informatyczna i oprogramowanie są w tym przedsięwzięciu bardzo ważne, ale dominuje w nim analityka, w którą zaangażowani są psycholodzy i socjolodzy. Podstawowym celem takiego zabezpieczenia jest „wyprzedzanie ataku hakerów”.

PWPW S.A. liczy na to, że UKSW zapewni wysoki poziom badań w zakresie prawnego i socjologicznego zabezpieczenia przed atakami cyberprzestępców, a na tej podstawie Wytwórnia będzie mogła projektować i oferować nowe rozwiązania i produkty.

Edukacja jak w Oxfordzie, rozwój światowej nauki oraz budowa „polskiego” CERT

Rektor UKSW poinformował, że uczelnia zamierza tak wykorzystać w kształceniu swoich studentów efekty współpracy z Oxfordem, aby absolwenci znaleźli zatrudnienie w każdym ośrodku CERT (Computer Emergency Response Team; ośrodek zabezpieczenia informatycznego - przyp. PAP). Ks. prof. Dziekoński zwrócił uwagę, że CERT-y są tworzone m.in. w wojsku, policji, administracji państwowej czy spółkach Skarbu Państwa. Jego zdaniem fachowców o najwyższych kwalifikacjach wciąż brakuje. „Nie chcemy kogoś przygotowywać tylko dla siebie, ale chcemy świadczyć usługę względem Państwa” - zapewnił rektor.

Kształcenie ma być prowadzone na najwyższym, światowym poziomie, a przez pierwsze dwa lata polskich wykładowców będą wspierać przedstawiciele Oxford University.

UKSW będzie prowadził badania i analizy na danych rzeczywistych, które - korzystając ze współpracy z Oxfordem - będzie czerpał z całego świata. Pozwoli to na pokazanie zagrożeń ze strony hakerów i uprzedzenie możliwych ataków poprzez wcześniej przygotowane zabezpieczenia. Skuteczność takich analiz jest wysoka, co potwierdzają m.in. brytyjskie doświadczenia z zabezpieczeniem Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę