Współzałożyciel Universal Robots otrzymał „Nobla” w dziedzinie robotyki

Universal Robots

Esben Østergaard, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii (CTO) Universal Robots, lidera rynku robotów współpracujących, otrzymał najbardziej prestiżowe wyróżnienie w obszarze automatyki – Engelberger Robotics Award.

Amerykańskie Stowarzyszenie Robotyki Przemysłowej (Robotics Industries Association, RIA) ogłosiło, że laureatem Engelberger Robotics Award 2018 został Esben Østergaard. Stoi on na czele rozwoju współpracujących ramion robotycznych Universal Robots, stanowiących jeden z najważniejszych przełomów technologicznych w obszarze robotyki na przestrzeni dekad. Oficjalna gala i ceremonia wręczenia nagrody Engelbergera odbędą się 20 czerwca o 18:30 w Hofbräuhaus w Monachium – jako część targów Automatica 2018 i Międzynarodowego Sympozjum Robotyki.

Prezes RIA, Jeff Burnstein, określił dyrektora ds. technologii Universal Robots wizjonerem definiującym nową kategorię w robotyce. – Jego praca w dziedzinie zastosowań robotów współpracujących pozwoliła robotom wejść do nieosiągalnych wcześniej sektorów niemalże w każdej gałęzi przemysłu. Zaangażowanie Esbena Østergaard w obszar robotów pracujących ramię w ramię z ludźmi i jednocześnie prostych w obsłudze przyczyniło się do ogromnego zainteresowania robotami ze strony małych i średnich przedsiębiorstw, które wcześniej nawet nie rozważały robotyzacji. W świecie, w którym coraz częściej ludzie współpracują z robotami, pionierski rozwój technologii Esbena odgrywa kluczową rolę.

Wprowadzenie na rynek w 2008 r. przez Universal Robots pierwszego komercyjnego robota dopuszczonego do bezpiecznej współpracy z ludźmi wiązało się z dużym ryzykiem finansowym na rynku nieprzyzwyczajonym do współpracy na linii człowiek-robot. Jednak Esben Østergaard wraz z zespołem osiągnęli sukces, proponując robota nie tylko bezpiecznego we współpracy, ale także lekkiego, prostego w użyciu i elastycznego. Pozwoliło to Universal Robots stać się niekwestionowanym liderem rynku robotów współpracujących, tzw. kobotów, z aktualnym 58% udziałem w sprzedaży kobotów na całym świecie i 72% wzrostem w 2017 r.

Nagroda zainspirowana osobą Josepha Engelbergera, który zrewolucjonizował produkcję dzięki robotom, to dla mnie ogromnym zaszczyt – mówi Esben Østergaard. – Wizja Engelbergera na temat tego, jaki zakres zadań w fabryce może wykonywać robot, jest zbieżna z misją Universal Robots. Nadzwyczaj cenię pracę, którą wykonał.

Esben Østergaard jest liderem zespołu deweloperów, którym jako pierwszym udało się wprowadzić na rynek przyjazne użytkownikowi zaawansowane programowanie robota w 3D poprzez intuicyjny interfejs w tablecie. Dzięki temu użytkownicy bez doświadczenia programistycznego w krótkim czasie mogą uruchomić i obsługiwać roboty UR.

Esben Østergaard opracował również funkcje robota w zakresie siły i kontroli bezpieczeństwa, które sprawiają, że w przypadku kontaktu z człowiekiem robot automatycznie zatrzyma się i nie spowoduje urazu ciała, stosując się do ustalonych limitów siły i momentu obrotowego. Te funkcje wyeliminowały konieczność stosowania wygrodzeń bezpieczeństwa w większości zainstalowanych aplikacji z robotami UR i są one pionierskie w koncepcji „robota współpracującego”.

Nagroda Engelbergera wzięła swoją nazwę od Josepha F. Engelbergera, znanego na całym świecie jako „ojca robotyki”. Engelberger był założycielem i prezesem Unimation, pierwszej na świecie firmy produkującej roboty przemysłowe. Od 1977 r. nagroda Engelbergera w dziedzinie robotyki jest wręczana osobom osiągającym sukcesy w obszarze rozwoju technologii, aplikacji oraz edukacji i liderom przemysłu robotycznego. Wyróżnienie jest przyznawane ekspertom z całego świata.

Źródło: Universal Robots

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę