Wydajność energetyczna w sterowaniu ruchem

Niezawodność i zwiększona zyskowność zaliczają się do najważniejszych czynników nowoczesnego sterowania ruchem.  Kompaktowe serwonapędy ACOPOSmulti firmy B&R łączą koncepcję wydajności energetycznej z wysokimi osiągami. Jako logiczna kontynuacja sprawdzonej serii ACOPOS, ACOPOSmulti spełniają wyszukane wymagania stawiane nowoczesnym serwonapędom.

Aktywne moduły zasilaczy z korekcją współczynnika mocy zapewniają czysto-sinusoidalny pobór mocy z sieci głównej. To powoduje zmniejszenie efektywnej wartości prądu do minimum. Ten fakt jest opisany jako Całkowity Współczynnik Mocy (Total Power Factor), który jest zdefiniowany jako stosunek mocy czynnej do mocy pozornej.

Poniższa tabela przedstawia porównanie konwencjonalnych i aktywnych modułów zasilaczy:

 

Zasilacz

 

Total Power Factor

(TPF)

 

Moc pozorna

[% mocy czynnej]

Pasywny 6-pulsowy prostownik

0.55 - 0.68

152% - 171%

Pasywny 6-pulsowy prostownik z komutowanymi cewkami

ok. 0.9

ok. 111%

Aktywny prostownik

ok. 1

ok. 100%

Podczas gdy konwencjonalne przekształtniki z małym współczynnikiem TPF wykazują znacząco większy pobór mocy czynnej, co powoduje niepotrzebne straty w liniach zasilających i transformatorach, aktywny zasilacz ACOPOSmulti zapewnia wydajne zużycie wykorzystywanej energii.

Co więcej, wszystkie moduły zasilaczy ACOPOSmulti mają możliwość zwracania energii do sieci, co zapobiega wytracaniu energii kinetycznej podczas hamowania przez rezystory hamujące w postaci ciepła. Zintegrowany system regeneracji mocy dostarcza wydajne, przyjazne środowisku rozwiązanie, nie powodujące narastanie ciepła w szafie sterującej, które to w konwencjonalnych systemach jest generowane przez energie hamowania.

Wydajność napędów nieustannie się zwiększa poprzez zastosowanie najnowszych technologii. Odwiecznym problemem jest zwiększenie temperatury w szafie sterującej spowodowane przez straty w tranzystorach IGBT i innych komponentach energoelektronicznych. Zastosowanie radiatora przelotowego lub tzw. zimnej płyty w połączeniu z zewnętrznym obiegiem chłodzenia cieczą, pozwala na eleganckie wyprowadzenie ciepła poza szafę sterującą. Zmniejsza to zapotrzebowanie na odprowadzanie ciepła z szafy oraz hal produkcyjnych przez konwencjonalne systemy chłodzenia, co jest rozwiązaniem dużo bardziej wydajnym energetycznie.


www.br-automation.com

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę