Wydruk 3D zastąpił aortę

Wydruk 3D zastąpił aortę CadXpert

W ramach polsko-włoskiej współpracy zainicjowanej m.in. przez prof. kardiologii Dariusza Dudka prowadzone są pionierskie badania z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii obrazowania medycznego oraz druku 3D.

Wyniki badań posłużą do opracowania skutecznej techniki zabiegowej ułatwiającej szybszy i bezpieczniejszy dostęp do tętnic wieńcowych w przypadku konieczności wykonania zabiegów wieńcowych w kolejnych miesiącach i latach po implantacji zastawek. Jak tłumaczył prof. Dariusz Dudek, w tym międzynarodowym projekcie istniały bardzo wysokie oczekiwania pod względem jakości wydruku 3D dla osiągnięcia przybliżonych warunków wykonywania zabiegów – tak, aby cewnikowanie modelu 3D było jak najbliższe cewnikowaniu pacjentów.

Modele przygotowane przez firmę CadXpert w technologii PolyJet na drukarkach 3D Stratasys odzwierciedlają przypadek pacjentów po dwukrotnej wymianie zastawki aortalnej. Modele powstały na podstawie danych z tomografii komputerowej. Symulacje z wykorzystaniem wydruków 3D pozwoliły lekarzom opracować sposób na najszybszy i najskuteczniejszy dostęp do tętnicy wieńcowej podczas zabiegu. Kardiolodzy i operatorzy, testując różne techniki i instrumenty, zweryfikowali wstępne założenia, ale także doszli do innowacyjnych wniosków, które zmienią podejście do tego typu operacji.

Do realizacji projektu skorzystaliśmy z technologii PolyJet, która umożliwiła bardzo rzeczywiste odwzorowanie zarówno ściany naczynia (aorty), jak i materiałów, z których wykonane zostały proteza biologiczna i zastawka ACURATEneo 2 (Boston Scientific). Wydruki okazały się rewelacyjnymi symulatorami, cechującymi się dodatkowo bardzo dobrą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Współpraca z firmą CadXpert to idealny przykład partnerstwa medyków i inżynierów, który gwarantuje dalszy postęp medyczny – mówiła Adriana Złahoda-Huzior, inżynier biomedyczny w zespole projektu Valve-in-Valve.

Temat dostępu do tętnic wieńcowych już niedługo stanie się jednym z ważniejszych tematów kardiologii zabiegowej. Dlatego planujemy dalszy rozwój projektu z wykorzystaniem wydruków 3D do symulacji implantacji zastawek czy testów dostępu do tętnic wieńcowych po implantacjach różnych typów zastawek – podsumował kardiolog Dariusz Dudek.

Projekt Valve-in-Valve został zainicjowany w ramach polsko-włoskiej współpracy przez osoby takie jak: prof. Dariusz Dudek oraz dr Francesco Giannini i prof. Antonio Colombo, pracujące w Maria Cecilia Hospital w Cotignoli we Włoszech. Badania są finansowane w ramach grantu „Investigator-Sponsored Research Program” firmy Boston Scientific.

Źródło: CadXpert

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę