Wyróżnienie dla Tarnowskich Wodociągów

nagroda dla Tarnowskie Wodociągi © Tarnowskie Wodociągi

Udostępnij:

Nowa instalacja w Grupowej Oczyszczalni Ścieków Tarnowskich Wodociągów sprzyja ochronie środowiska. Świadczy o tym nagroda specjalna Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, którą przyznano zrealizowanej niedawno inwestycji. Ponadto Instalacja termicznej hydrolizy i fermentacji osadów ściekowych uzyskała także wyróżnienie w konkursie Modernizacja roku 2016.

W błędzie jest ten, kto sądzi, że są to realizacje o niewielkim znaczeniu. To projekty poprawiające jakość życia lokalnych społeczności. Ich znaczenie jest zatem kolosalne – przekonuje Roman Pikuła, komisarz konkursu, charakteryzując nagrodzone realizacje.Tarnowską instalację określono jako najlepszą w Polsce i jedną z czołowych na świecie. O jej innowacyjności świadczy zastosowanie w utylizacji osadów maksymalnego odzysku energii elektrycznej, jak i cieplnej. Wśród korzyści z realizacji inwestycji podkreślono pełną higienizację osadów oraz ich większą podatność na odwadnianie po fermentacji. Zwrócono też uwagę na wykorzystanie biogazu, który po odsiarczeniu jest używany do produkcji energii elektrycznej oraz spalany m.in. w kotłach parowym i wodnym. Efektem realizacji przedsięwzięcia w tym roku ma być zmniejszenie ilości osadów o połowę, w stosunku do roku ubiegłego i pokrycie około 70 % zapotrzebowania energetycznego obiektu. Wydajność instalacji zaprojektowano dla rozwiązania problemu osadów w całym subregionie tarnowskim. Jak podkreśla prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki, sieć kanalizacyjna, która dostarcza ścieki do tarnowskiej oczyszczalni, należy do najdłuższych w Polsce, dlatego w poszukiwaniu technologii utylizacji osadów sięgnięto do najnowocześniejszych rozwiązań światowych. Kiedy instalację oddawano do użytkowania, podobne obiekty były uruchamiane jedynie w Pekinie oraz w Singapurze. W rezultacie przyjętych rozwiązań obecnie instalacja może przyjmować osady także z sąsiednich gmin.

Rozruch technologiczny wykazał, że moce produkcyjne instalacji w stosunku do projektowanych mogą być zwiększone nawet o 20 proc. Jesteśmy zdolni do przetworzenia osadów nawet z miejscowości odległych o 50 km od Tarnowa – podkreśla Tadeusz Rzepecki.

Budowa instalacji, wycenionej na 48 mln zł netto, trwała niespełna rok. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wyróżnienia w konkursie wręczono za Zamku Królewskim w Warszawie. Rywalizacja odbywała się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich oraz z Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa.Źródło: Tarnowskie Wodociągi

Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również