Wystartował konkurs manus 2019

igus, manus © igus

Udostępnij:

Rozpoczęła się 9. edycja konkursu manus organizowanego przez firmę igus na nowatorskie zastosowania polimerowych łożysk ślizgowych.

Firma igus już po raz 9. zaprasza wynalazców i twórców rozwiązań technologicznych do udziału w konkursie na najciekawsze, przemysłowe zastosowanie polimerowych łożysk ślizgowych. Liczy się innowacyjność, techniczna i ekonomiczna efektywność oraz kreatywność. W konkursie, którego celem jest podkreślenie technicznej przewagi komponentów z tworzywa sztucznego, może wziąć udział każdy.Celem jest wykazanie technicznej przewagi elementów maszyn z tworzyw sztucznych: tam, gdzie polimerowe łożysko rozwiązało długotrwały problem bądź zastosowanie łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych było jedynym sposobem na stworzenie aplikacji lub jej ulepszenie.

Pierwsza edycja konkursu manus odbyła się w 2003 r. w Niemczech i brało w niej udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Dziś konkurs jest międzynarodowym wydarzeniem dla całego środowiska przemysłowego pokazującym, co potrafią nowoczesne łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych.

Do ósmej edycja konkursu zgłosiło się już 541 wynalazców i twórców rozwiązań z całego świata. Złoty manus 2017 powędrował do Stanów Zjednoczonych, do firmy Pathway LLC, za projekt Airframe, egzoszkieletu opracowanego przez Levitate Technologies w celu ułatwienia prac montażowych. Srebrny manus do francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być́ stosowane pod wodą, do głębokości 500 metrów, a brązowy otrzymał UB-SPACE – studencki projekt badawczy w przestrzeni kosmicznej (moduł, który za pomocą̨ mechanizmu wyrzutowego na pokładzie rakiety wynosi w przestrzeń kosmiczną sześcienny przedmiot – tzw. „jednostkę̨ spadku swobodnego” – w celu zarejestrowania sposobu jego poruszania się w przestrzeni kosmicznej z zastosowaniem systemu kamer i czujników).

  • Pierwsza nagroda: Złoty manus, certyfikat i nagroda pieniężna w wysokości 5000 euro
  • Druga nagroda: Srebrny manus, certyfikat i nagroda pieniężna w wysokości 2500 euro
  • Trzecia nagroda: Brązowy manus, certyfikat i nagroda pieniężna w wysokości 1000 euro

W ostatniej polskiej edycji konkursu wystartowało 57 firm, które zaprezentowały 63 unikalnych aplikacji. Oprócz ogólnoświatowych nagród w konkursie klienci mają szansę również na nagrody przyznawane lokalnie w Polsce, wybierane przez polskie jury. Do wygrania atrakcyjne nagrody pieniężne.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się na targach Hanowerskich (1-5 kwietnia 2019), a ostateczny termin zgłoszeń upływa 22 lutego 2019 r.Źródło: igus

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również