Wyżyna Lotnicza - projekt rozpoczęty

© Airbus

Udostępnij:

 

W siedzibie PAIiIZ 9 sygnatariuszy podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Wyżyny Lotniczej. Na łuku Łódź-Radom-Dęblin powstanie hub lotnictwa wojskowego. Nowy klaster to szansa na kolejne inwestycje lotnicze i kosmiczne oraz kilka tysięcy miejsc pracy w regionie.

List intencyjny zakłada połączenie i dalszą rozbudowę potencjału produkcyjnego, serwisowego, badawczego i szkoleniowego trzech miast: Dęblina, Łodzi i Radomia. Wyżyna Lotnicza będzie między innymi oferować kursy dla polskich pilotów wojskowych oraz dla lotników z innych armii.Impulsem dla powstania klastra jest m.in. przetarg na helikoptery, w którym jako jedyna do ostatniego etapu została zakwalifikowana oferta Airbusa. Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce linii montażowej śmigłowców oraz produkcji wirników i przekładni. Koncern zapowiedział powstanie blisko 3500 miejsc pracy. - W ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej myślimy o tym, by wykorzystać istniejący w regionie potencjał, ale i wykorzystać narzędzia do przyciągania inwestycji, jakie ma PAIiIZ - zaznaczył podczas spotkania prasowego w PAIiIZ wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. - Silne marki wiodących firm będą sprzyjać pączkowaniu nowych firm - podkreślił prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Klaster oznacza dla regionu nowe miejsca pracy oraz utworzenie w otoczeniu inwestycji nawet kilku tysięcy kolejnych u poddostawców i kooperantów. Na inicjatywie może skorzystać cały kraj. Z funkcjonowaniem Wyżyny Lotniczej wiąże się napływ nowych technologii lotniczych oraz rozwój szkolnictwa zawodowego w dziedzinie aeronautyki.

W ciągu ostatnich 10 lat PAIiIZ zamknęła łącznie 13 projektów lotniczych o łącznej wartości 217,35 mln EUR, dzięki czemu w sektorze powstało blisko 1700 miejsc pracy. Większość z nich została ulokowana w regionie podkarpackim i mazowieckim. Obecnie Agencja obsługuje 14 projektów z sektora lotniczego o łącznej wartości 421,5 mln EUR, które mogą stworzyć 1804 nowych miejsc pracy. Dwie inwestycje mogą zostać ulokowane w obrębie Wyżyny Lotniczej, a 7 firm rozważa lokalizację inwestycji w Dolinie Lotniczej.źródło: PAIiIZ

Udostępnij:

DrukujMM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również