Wzrost inflacji najwyższy od czterech lat

Pixabay

W styczniu 2017 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, były wyższe o 0,4% niż w grudniu ub. roku oraz o 1,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. To najwyższy poziom inflacji od czterech lat.

Powyższe dane, jak zastrzega GUS, mają charakter wstępny i mogą ulec zmianom po dokonaniu corocznej zmiany systemu wag, który stanowi struktura wydatków gospodarstw domowych (bez spożycia naturalnego) z roku poprzedzającego rok badany.

Tak wysoka inflacja ostatnio została zanotowana w grudniu 2012 r. Dodajmy jeszcze, że w grudniu 2016 r. inflacja wzrosła o 0,7% w skali miesiąca i o 0,8% w stosunku do grudnia 2015 r.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,8%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili m.in. za owoce, warzywa oraz mąkę pszenną. Wzrosły ceny olejów i tłuszczy, makaronów i produktów makaronowych, ryżu, a także artykułów z grupy „mleko, sery, jaja”. Wyższe były również ceny ryb i owoców morza, mięsa, pieczywa oraz cukru. W styczniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych, w tym najbardziej podrożały wody mineralne lub źródlane. Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1% więcej niż w grudniu ub. roku.

W styczniu br., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 4,3%).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,7%. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. Wzrosły ceny nośników energii. Podrożały także opał, gaz oraz energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

W styczniu br. odnotowano wzrost opłat związanych ze zdrowiem (o 0,4%). Więcej należało zapłacić za usługi szpitalne i sanatoryjne, lekarskie, stomatologiczne, a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny oraz wyroby farmaceutyczne.

Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 0,8% niższe niż w grudniu ub. roku. Obniżono ceny usług transportowych. Podrożały natomiast samochody osobowe oraz paliwa do prywatnych środków transportu.

W styczniu br. obniżyły się opłaty związane z łącznością. Mniej niż w grudniu br. konsumenci płacili za usługi telekomunikacyjne.

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Podrożały gazety i czasopisma oraz książki. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za usługi związane z kulturą oraz turystykę zorganizowaną. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny. Opłaty dotyczące edukacji w styczniu br. utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.W styczniu br. wzrosły ceny w zakresie restauracji i hoteli.

Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za opiekę społeczną. Podniesiono ceny ubezpieczeń, artykułów do higieny osobistej i kosmetyków, a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Źródło: GUS

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę