X edycja Konferencji Lean Manufacturing

13.4.2010

W dn. 22-24 czerwca we Wrocławiu będzie miała miejsce jubileuszowa edycja Konferencji Lean Manufacturing, która odbędzie się już po raz 10.  Tegoroczna Konferencja to niepowtarzalna okazja, aby posłuchać największych światowych autorytetów: Dra Jamesa Womacka, Prof. Daniela Jonesa oraz Johna Shooka. To również premiera polskich tłumaczeń dwóch książek ich autorstwa.

Pierwszy dzień Konferencji podzielony został na sesję wystąpień plenarnych oraz sesję wysłuchać czterech prelekcji. Pierwszą z nich wygłosi Prof. Daniel Jones, światowej klasy autorytet we wdrażaniu koncepcji Lean. W swoim wystąpieniu będzie próbował odpowiedzieć na pytanie: „Jaka nauka płynie z rozpowszechniania Lean na świecie?" Kolejne wystąpienie usłyszymy z ust Johna Shooka, weterana japońskich i amerykańskich zakładów Toyoty, który swoim podręcznikiem Naucz się widzieć spopularyzował na świecie ponad 10 lat temu metodę Mapowania Strumienia Wartości, a dziś popularyzuje swoją książką  Zarządzać znaczy uczyć, kluczową dla zarządzania metodę A3. John Shook w swoim wystąpieniu zajmie się kwestią roli, jaką mają do spełnienia Ci, którzy przewodzą w transformacji Lean. Z kolei Dr James Womack, światowy prekursor ruchu Lean Management, w swoim wystąpieniu roztoczy przed nami wizję kolejnej dekady zastosowań filozofii Lean.

Popołudnie pierwszego dnia Konferencji, jak i przedpołudnie drugiego, będą poświęcone seminariom tematycznym. Uczestników chcących dowiedzieć się, czym różni się współczesne zarządzanie od zarządzania zgodnego z zasadami Lean, zapraszamy na seminarium prowadzone przez Dra Jamesa Womacka. Ci sami uczestnicy w drugiej części tego samego bloku seminaryjnego usłyszą od Prof. Daniela Jonesa, jak ważne jest zarządzanie całością strumienia wartości. Osoby szczególnie zainteresowane metodą A3 zapraszamy do wzięcia udziału w seminarium prowadzonym przez Johna Shooka. Seminarium to z pewnością zachęci uczestników do lektury jego książki - Zarządzać znaczy uczyć - wyjaśniającej od strony praktycznej sposób wykorzystania powszechnie używanej w Toyocie metody A3. Dodatkową zachętą niech będzie fakt, iż organizatorzy przygotowali na konferencję jej polską premierę. Z kolei Marek Piątkowski w swoim seminarium odpowie na pytanie: „Jak zaplanować i realizować w przedsiębiorstwie program szkoleniowy przy wdrażaniu Lean." Prezentowane zalecenia oparte będę na jego doświadczeniu, które zdobył podczas pracy dla Toyota Motor Manufacturing w Kanadzie oraz podczas licznych wdrożeń przeprowadzonych w swojej karierze sensei.  

Ponadto trenerzy Lean Enterprise Institute Polska z wieloletnim doświadczeniem przemysłowym poprowadzą dla Państwa dwa seminaria: jedno poświęcone zagadnieniom podstaw filozofii Lean w odniesieniu do procesów produkcyjnych, zaś drugie poświęcone możliwościom i barierom wdrażania Lean w obszarach pozaprodukcyjnych.  

Popołudniowa sesja drugiego dnia obrad to szczegółowe omówienie studiów przypadków, które zostaną zaprezentowane przez przedstawicieli najwyższego kierownictwa przedsiębiorstw wdrażających metody Lean Management. Będą to 60 minutowe wystąpienia, połączone z dyskusją w węższym gronie zainteresowanych osób. Organizatorzy Konferencji zaprosili w tym roku 6 przedsiębiorstw do podzielenia się z Państwem swoimi sukcesami, problemami i planami ich dalszych działań. Będą to: Gillette, Philip Morris, Carlsberg, Faurecia, Saint Gobain Weber oraz Black Point. Firmy te reprezentują różne branże i wdrażają filozofię Lean w różnych obszarach. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w dwóch studiach przypadków, bliżej przyglądając się istocie przedstawianych problemów. W ostatniej części drugiego dnia Konferencji, która będzie miała charakter plenarny, będziecie mieli Państwo możliwość wysłuchania z ust przedstawiciela najwyższego kierownictwa Toyota Motor Manufacturing Poland podsumowania obejmującego 10 lat historii zakładów Toyoty w Polsce.

Udział w trzecim dniu Konferencji jest opcjonalny. Organizatorzy oferują trzy warsztaty tematyczne. Dwa z nich odbędą się w Hotelu Mercure Panorama: John Shook poprowadzi warsztat specjalnie dla menadżerów z najwyższego kierownictwa na temat umiejętności przywódczych i sposobów zachowań niezbędnych do przewodzenia transformacji i kierowania szczupłym przedsiębiorstwem zgodnie z zasadami Lean. David Brunt, najbardziej doświadczony trener i konsultant z brytyjskiego Lean Enterprise Academy, poprowadzi natomiast warsztaty na temat rozwinięcia strategii firmy (ang. Strategy Deployment), zwane w języku japońskim jako Hoshin Kanri. Warsztat ten skierowany jest do menadżerów, którzy koordynują transformację Lean w swoich działach i wyższego kierownictwa wdrażającego koncepcję Lean w przedsiębiorstwie. Trzeci warsztat poprowadzi Marek Piatkowski na terenie zakładu Electroluxa w Oławie. Podczas tego warsztatu jego uczestnicy w sposób praktyczny na przykładzie konkretnych stanowisk na hali produkcyjnej będą ćwiczyli metodę Standaryzowanej Pracy. Dla tych z Państwa, którzy zechcą poświęcić czas na zwiedzanie zakładów produkcyjnych, proponujemy w tym dniu wizyty w wałbrzyskich zakładach Toyoty i Faurecii albo w jelczańskich zakładach Toyoty i Faurecii.

O Autorze

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę