XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

Targi Kielce

Salon Obronny w Targach Kielce przeszedł do historii jako wystawa, która zgromadziła 624 firmy z 31 krajów świata, w tym 328 firmy polskie. To wzrost w stosunku do edycji 2017. Targi odwiedziły 53 delegacje z 46 państw. MSPO 2018 odwiedziło 34 106 gości z całego świata, w tym 16 000 towarzyszące im Dni Otwarte.

Oprócz gościa honorowego – prezydenta Andrzeja Dudy, który wizytował wystawę w Kielcach już po raz trzeci, wydarzenie odwiedzili także między innymi, Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej oraz Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Targi Kielce mają wielki przywilej i zaszczyt uczestniczyć, w oczywiście skromnym zakresie, w procesie budowania wizerunku i pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Od 26 lat promujemy polskie firmy i krajową myśl techniczną. W tym roku ponad połowę wystawców stanowią właśnie firmy polskie – mówił podczas uroczystości otwarcia Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

MSPO 2018 upłynęło pod znakiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, dlatego po raz drugi w historii wystawy Polska była krajem wiodącym, a jubileusz akcentowano na wielu krajowych stoiskach oraz na wystawie Sił Zbrojnych. Partnerem strategicznym targów MSPO była Polska Grupa Zbrojeniowa, z którą Targi Kielce podpisały uroczyście porozumienie o współpracy na kolejne 3 lata. Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszyły 24. Międzynarodowe Targi Logistyki Logistyka.

Tegoroczne MSPO i MTL zajęły powierzchnię ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych w 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka oraz na terenie zewnętrznym. W roku 2018 podczas wystaw obecni byli wystawcy z: Australii, Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Serbii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najliczniej reprezentowane były firmy z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Swoje ekspozycje przedstawili światowi liderzy branży obronnej.

Ekspozycja 2018 zgromadziła rekordową liczbę śmigłowców: Apache AH-64, Mi-8MSB, Mi-2, Black Hawk, Głuszec, SW-4 Solo Ruas, które prezentowano na terenie zewnętrznym oraz szkoleniowy Guimbal cabrio G2 w hali B.

Na stoiskach można było zobaczyć sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Prezentowano uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie Marynarki Wojennej. Nie zabrakło specjalistycznych propozycji dla Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Firmy oferowały nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znalazły się również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

Wystawa Sił Zbrojnych
Ponad 1000 żołnierzy przygotowywało i zabezpieczało Wystawę Sił Zbrojnych, która w roku 2018 zatytułowana była „Obronność - Współpraca - Skuteczność”. W Targach Kielce zaprezentowało się ponad 30 jednostek Dowództwa Generalnego - Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych  oraz Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. Na zwiedzających czekało aż 380 jednostek sprzętu i eksponatów. Były to między innymi: czołgi Leopard 2 i Twardy, pojazdy opancerzone Rosomak, samobieżny moździerz RAK, system przeciwlotniczy Poprad. W ramach Wystawy Sił Zbrojnych prezentowały się uczelnie wojskowe, centra edukacyjne, instytuty techniczne, muzea wojskowe oraz Polska Agencja Kosmiczna. Wystawa zajęła powierzchnię 13 tysięcy metrów kwadratowych.

Gala Defender
Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest przyznawanie nagród Defender, wyróżnienia specjalnego Ministra Obrony Narodowej oraz najważniejszej nagrody – Nagrody Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił RP. Podczas uroczystej gali MSPO 2018 otrzymał ją Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, Centrum Techniki Morskiej z Gdyni za okrętowy system zarządzania walką SCOT.

Nowością podczas tegorocznej edycji targów MSPO była nagroda Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia. Minister Jadwiga Emilewicz zdecydowała przyznać Nagrodę Specjalną ex aequo dwóm firmom, które uzyskały jednakową, najwyższą liczbę punktów – Zakładom Chemicznym „Nitro-Chem” z Bydgoszczy i Grupie WB. Po raz drugi przyznano nagrodę Spartaqs z Katowic za Prometheus – niewidzialny dronoid z powłokami dyspensyjnymi.

Salon Obronny z konferencjami, seminariami i warsztatami
MSPO 2018 uzupełniło merytorycznie 25 konferencji, debat, seminariów, oficjalnych spotkań na stoiskach firm. W Targach Kielce 5 września odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem przedstawicieli organizacji proobronnych z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Wielkiej Brytanii. Spotkanie „Wkład organizacji proobronnych w umacnianie zdolności obronnych państwa w stulecie odzyskania niepodległości” zgromadziło przedstawicieli MON, członków Parlamentu i Senackiej Komisji Obrony Narodowej, przedstawicieli akademii wojskowych i organizacji proobronnych z krajów bałtyckich i Wielkiej Brytanii. Podczas konferencji poruszono istotne zagadnienia dotyczące zdolności obronnych państwa i międzynarodowej współpracy.
 
Dni Otwarte MSPO po raz drugi
Pokazy tresury psów policyjnych, pokazy strzeleckie, prezentacje różnych sztuk walki i umiejętności grup operacyjnych towarzyszyły Dniom Otwartym MSPO, które już po raz drugi odbywały się w Targach Kielce. Ciekawostką była nie tylko ekspozycja ciężkiego sprzętu wojskowego, ale również zabytkowych samochodów "Star". Kultowe, odrestaurowane pojazdy, między innymi Star 25, Star 200 oraz Star 600, cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Od 8 do 9 września Wystawę Sił Zbrojnych oraz część ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedziło 16 tysięcy osób. Dni Otwarte MSPO dedykowane 100-leciu Odzyskania Niepodległości okazały się doskonałą lekcją wychowania obywatelskiego dla rodzin z dziećmi oraz miłośników militariów i historii.
 
Źródło: Targi Kielce

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę