Zaawansowana wielkoformatowa drukarka 3D Stratasys F770

Zaawansowana wielkoformatowa drukarka 3D Stratasys F770 CadXpert

Sub-Zero to amerykański producent wysokiej jakości sprzętu AGD. Od niedawna firma korzysta z wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770 do wytwarzania prototypowych wersji produktów, zamiast korzystać z outsourcingu. Jak ta decyzja wpłynęła na finanse i szybkość produkcji?

Aby na bieżąco testować rozwiązania, obecne w firmie drukarki 3D niemal bez żadnej przerwy wytwarzają prototypy poszczególnych części i urządzeń. Przygotowanie prototypów wielkoformatowych części było do tej pory realizowane za pomocą drukarki 3D Stratasys Fortus 900mc o obszarze roboczym wynoszącym 914 x 610 x 914 mm.

Niestety takie rozwiązanie dodatkowo obciążało maszynę, która jest przeznaczona do przemysłowego wytwarzania z konstrukcyjnych materiałów PC-ABS, Nylon CF, Ultem lub Antero. Z tego powodu wydruki często były zlecane zewnętrznym firmom, co wydłużało proces pracy nad produktem i wiązało się z dużymi kosztami. Wielokrotnie konstruktorzy drukowali element w kilku częściach, a następnie łączyli wydruki, co również niekorzystnie wpływało na czas pracy nad produktem.

Duże możliwości wielkogabarytowej drukarki 3D

Rozwiązaniem problemu był zakup wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770. Jest to maszyna, która oferuje największy w ofercie Stratasys rozmiar pola roboczego w osi X, bo aż 1000 mm. W modelu wykorzystano patenty technologiczne znane z serii Stratasys F123, dzięki którym duże obiekty mogą być drukowane bez ryzyka uszkodzenia modelu spowodowanego skurczem materiału. Niezawodne wytwarzanie obiektów o długości do metra jest możliwe dzięki m.in.: zaawansowanemu systemowi czujników kontrolujących pracę, komorze roboczej ze szczelnym zamykaniem i podgrzewaniem, serwonapędom, które sterują ruchem dwóch ekstruderów, i zastosowaniu rozpuszczalnego materiału podporowego, który osłania model i pozwala na większą dokładność wymiarową.

Obszar roboczy o powierzchni 1000 x 610 x 610 mm bardzo dobrze sprawdza się w fabryce sprzętu gospodarstwa domowego i pozwala z powodzeniem drukować wielkoformatowe prototypy w jednym procesie. Inżynierowie w tym czasie mogą zająć się innymi zadaniami.

Wielkogabarytowa drukarka 3D zwiększyła możliwości firmy

Zastosowanie wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770 zwiększyło możliwości produkcyjne firmy, dzięki czemu produkt może być dostarczony na rynek szybciej. Firma Sub-Zero oszacowała, że ta inwestycja pozwoli zaoszczędzić od 30 do 40% kosztów, które wcześniej były przeznaczane na outsourcing druku 3D. Doug Steindl podkreślił, że firma Sub-Zero już od 20 lat z powodzeniem korzysta z drukarek 3D firmy Stratasys. Ocenił, że są to niezawodne produkty, nawet pomimo to, że firma bardzo mocno je eksploatuje, gdyż maszyny nigdy nie stoją bez drukowania dłużej niż 12 godzin. 

Drukarki 3D Staratasys są dostępne w oferice firmy CadXpert, która jest oficjalnym dystrybutorem tej marki i jako pierwsza firma w Polsce posiada prestiżowy certyfikat Stratasys Platinum Partner.

Źródło: CadXpert

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę