Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie produkcji. Simatic IT Preactor APS – rozwiązanie w zasięgu ręki

Siemens

Pomimo tego iż mamy już drugą dekadę XXI w., bardzo wiele przedsiębiorstw nadal boryka się z problemem przygotowywania planu produkcyjnego i udoskonalenia tego procesu. Często jako pierwsza „deska ratunku” na horyzoncie pojawia się arkusz kalkulacyjny. Jest to pierwszy krok, który można wykonać w kierunku udoskonalenia procesu tworzenia harmonogramu produkcyjnego i pewnego zalążka jego automatyzacji.

Podstawowym problemem takiego rozwiązania jest niestety fakt, że mimo wszystkich możliwości, jakimi dysponuje arkusz kalkulacyjny, bardzo wiele operacji musi zostać wykonanych ręcznie. W momencie, gdy liczba zleceń produkcyjnych zaczyna się zwiększać, a nie jest to nic dziwnego, przecież każde przedsiębiorstwo szuka nowych klientów i się rozwija, to nakład pracy, jaką trzeba włożyć w prawidłowe planowanie, drastycznie rośnie. Idealna sytuacja to taka, gdy mając w perspektywie rozwój naszej firmy, z góry zakładamy, że proces planowania produkcji należy usprawnić i zautomatyzować. Drugi przypadek jest gorszy. Mówimy tu o momencie, gdy nagle zdajemy sobie sprawę, iż większość naszych zamówień lub nawet wszystkie, są realizowane z opóźnieniem. Oczywiście na opóźnienia składa się wiele czynników, zarówno zewnętrznych, jak i mających miejsce wewnątrz naszej firmy. Jednak problemem jest to, że nie zdążyliśmy odpowiednio wcześnie na nie zareagować. Kilkudniowe przesunięcie dostawy surowców lub awaria maszyny powoduje, że nagle musimy zmienić nasz plan produkcyjny. Cel jest oczywisty – minimalizacja opóźnień dostaw do naszych odbiorców.

Im większa liczba elementów (bieżące dostawy, dostępność maszyn i pracowników, umówione terminy z odbiorcami itp.), nad którymi musimy zapanować, tym trudniej o szybkie przygotowanie zmian w planie produkcji, a co gorsza łatwiej o pomyłkę. Z pomocą przychodzi nam oprogramowanie do planowania i harmonogramowania Simatic IT Preactor.

Od razu należy zwrócić uwagę na podstawową rzecz, zadaniem programu do zaawansowanego planowania nie jest zastąpienie osoby odpowiedzialnej za planowanie. Program ten ma zmaksymalizować jego wydajność, usprawnić pracę i pomóc w szybszym reagowaniu na sytuacje, które wpływają na plan produkcyjny.

Program Simatic IT Preactor umożliwia nam odwzorowanie naszego przedsiębiorstwa tak, by następnie wykorzystać te informacje podczas tworzenia planu produkcji. Możemy wprowadzić informację o każdym stanowisku produkcyjnym lub każdej maszynie wykorzystywanej w trakcie produkcji lub konkretnym pracowniku. Zakres szczegółowości zależy tylko od naszych potrzeb i to my decydujemy, czy plan produkcji chcemy oprzeć np. na dostępności konkretnego pracownika, czy np. brygady pracującej na danej zmianie. Kolejny element to kalendarze. Dzięki nim mamy pełen obraz dostępności pracowników i maszyn. Teoretycznie maszyny są dostępne cały czas, natomiast w przypadku pracowników musimy zwrócić uwagę na to, kiedy są dostępni. Niestety, tylko teoretycznie. W rzeczywistości musimy wziąć pod uwagę przerwy remontowe lub nawet nieoczekiwane awarie, z którymi także trzeba sobie poradzić. W każdym kalendarzu skonfigurowanym w programie Simatic IT Preactor możemy na bieżąco wprowadzać faktyczną dostępność pracowników i maszyn. Po każdej takiej zmianie mamy możliwość sprawdzenia, jak wpłynie to na aktualny plan, a także naniesienia korekt. Oczywiście, nie mówimy tu o przeglądaniu całego planu w poszukiwaniu niezgodności pomiędzy planem a dostępnością. Skorzystanie z opcji weryfikacji planu daje nam prawie natychmiastową informację o występujących konfliktach. Program od razu zwraca naszą uwagę na element, gdzie występuje problem. Tutaj także możemy zdać się na własne doświadczenie i ręcznie wprowadzić zmiany lub też skorzystać z reguł planowania dostępnych w programie Simatic IT Preactor.

Dodatkowo, wszystkie modyfikacje możemy porównać z wcześniejszym planem. Jeśli zechcemy pracować jednocześnie z planem porównawczym, to program na bieżąco będzie nam przedstawiał, jak wprowadzane korekty mają się do stanu poprzedniego. Niestety planowanie nie opiera się tylko na radzeniu sobie z problemami dostępności surowców, pracowników i maszyn. Każdy osoba odpowiedzialna za przygotowanie planu, od razu powie, że różnic w wymaganiach, które trzeba spełnić będzie tyle, ile firm planujących produkcję. Przykładowo, im bardziej zróżnicowany asortyment, tym bardziej musimy zwracać uwagę np. na przezbrojenia. Każda konieczność modyfikacji ustawień maszyn, zmiany narzędzi itp. to czas, a to docelowo przekłada się na ilość zleceń, które jesteśmy w stanie zrealizować. Simatic IT Preactor pozwoli nam na skonfigurowanie informacji o niezbędnych przezbrojeniach. Dodatkowo, mając już te dane w programie, uzyskamy możliwość takiego wygenerowania planu, by zminimalizować ilość niezbędnych przezbrojeń, co jednocześnie przełoży się na większą liczbę zleceń jakie możemy zrealizować w wybranym okresie czasu.

Patrząc na powyższe od razu zauważamy, że w przypadku zastosowania programu Simatic IT Preactor, ilość informacji, do których dostajemy dostęp wzrasta. To oczywiste i jest to niewątpliwa korzyść. Jednak nie pojawią się one w programie samoistnie. Jak najbardziej możemy pokusić się o to, by wszystko wprowadzać samodzielnie. Niemniej szkoda rezygnować z kolejnej możliwości programu, jaką jest integracja z zewnętrznymi programami. Dzięki niej możemy automatycznie importować zlecenia produkcyjne, informacje o dostawach i zamówieniach od naszych odbiorców z systemu ERP, a np. dostępność pracowników możemy oprzeć na danych pobieranych z systemu kadrowego. Bazując na kreatorze importu danych, to od nas zależy, jakimi danymi i w jakim zakresie będziemy chcieli zasilić program.

Podsumowując, Simatic IT Preactor daje nam bardzo dużą przewagę nad ręcznym procesem planowania. Dzięki niemu możemy szybko przygotować plan produkcyjny. Dostajemy również narzędzie, które pozwoli nam na bieżąco reagować i wprowadzać modyfikacje nie tylko ze względu na nieoczekiwane zdarzenia. Dostajemy narzędzie, dzięki któremu możemy w dowolnym zakresie analizować plan produkcyjny pod kątem zdarzeń, jakim nasze przedsiębiorstwo musi sprostać, by zrealizować zamówienia od swoich klientów i porównywać różne scenariusze. Oczywiście, nie należy tutaj zapominać o bardzo istotnym elemencie, jakim jest dobre wdrożenie programu. Na końcowy efekt złoży się najważniejsza rzecz, czyli nasza wiedza o procesie produkcyjnym i jego realizacji oraz wsparcie firmy wdrożeniowej, która pomoże nam w pierwszy krokach z programem i przeniesienie naszej wiedzy na możliwości oferowane przez program Simatic IT Preactor.

>>Jeśli chcesz zobaczyć, jak działa system Simatic IT Preactor, obejrzyj ten 30-minutowy webinar<<

 

Źródło: Siemens

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę