Zakład Produkcji Kotłów Rafako rok po zmianach

Rafako

Zakład Produkcji Kotłów (dawniej Wytwórnia) to największa i najliczniejsza jednostka biznesowa firmy Rafako S.A. Właśnie mija rok od jej samodzielnego funkcjonowania w strukturach spółki. Zakład ten jako pierwszy przeszedł gruntowną reorganizację. W trakcie tego okresu udało się zdobyć zamówienia o wartości ponad 100 mln zł. 

Od samego początku działalności ważną kartą przetargową Rafako w rozmowach z klientami było posiadanie własnego warsztatu produkcyjnego. Dzięki temu atutowi firma startując w przetargu, mogła nie tylko przedstawiać konkurencyjne warunki, ale znacznie krótszy czas realizacji zamówienia i była bardziej wiarygodnym partnerem do współpracy. Często dzięki własnej produkcji Rafako wygrywało przetargi.

- Dla nas jest to bardzo istotne, aby tę wartość dodaną podtrzymywać. Mamy jednak świadomość tego, że konkurencja na rynku jest bardzo silna i również działa w tym kierunku. Opinia o Rafako jako największego wytwórcy elementów kotłowych w Europie zobowiązuje, zatem naturalną kwestią była konieczność reorganizacji i zmiany funkcjonowania tej części naszej firmy - przyznaje Krzysztof Burek, wiceprezes Zarządu Rafako S.A.

 Raciborska Spółka w zeszłym roku podzieliła się na tzw. „Business units”. Co to oznacza w praktyce? Wyodrębnione zostały poszczególne części organizacji, które są dedykowane konkretnym produktom i obszarom działalności firmy. W ten sposób można też precyzyjniej zarządzać pojedynczym zakresem działalności i skuteczniej funkcjonować na rynku. Zakład Produkcji Kotłów w zmienionych strukturach zaczął funkcjonować jako pierwszy. Zmiany zaczęto stopniowo wprowadzać od listopada 2015 r. Nowym szefem Zakładu został Grzegorz Brożek, którego kariera zawodowa od zawsze związana jest z produkcją.

Obecnie Zakład Produkcji Kotłów to jedna z najlepiej prosperujących jednostek biznesowych w Rafako. Jest to też najliczniejsza jednostka pod względem liczby zatrudnionych osób. - Po zmianach we wszystkich strukturach naszego zakładu pracowało 1150 osób. Obecnie liczba zatrudnionych nieco zmalała, ponieważ blisko 30 pracowników skorzystało z Programu Dobrowolnych Odejść. Większość to pracownicy w wieku przedemerytalnym i to oni skorzystali z programu - tłumaczy Grzegorz Brożek, dyrektor Zakładu Produkcji Kotłów Rafako.

Zakład Produkcji Kotłów to nie tylko warsztat. Od lutego 2016 r. w strukturach zakładu funkcjonuje także biuro projektowe i handlowo-realizacyjne. Od tego czasu, jako zakład produkcyjny, jednostka zaczęła samodzielnie pozyskiwać zlecenia.

Największym projektem, jakim na chwilę obecną może pochwalić się zakład, a de facto całe Rafako, to realizacja projektu Jaworzno. Cała część ciśnieniowa kotła wyprodukowana została właśnie w Zakładzie Produkcji Kotłów. Kolejny sukces Zakładu, tym razem zdobyty już w nowej strukturze organizacyjnej, to pozyskanie i realizacja zamówień na dostawę części ciśnieniowej trzech kotłów na rynek angielski. Aktualnie zakład realizuje między innymi również zamówienie na dostawę wężownic kotła na parametry nadkrytyczne dla klienta zagranicznego. Zakład Produkcji Kotłów Rafako prowadzi również projekty, które pozwolą firmie wyjść poza Unię Europejską. Przykładem jest chociażby realizacja kontraktu dla Nowej Kaledonii.

Zamówienia, które już udało się pozyskać na rok 2017 w 80 proc. pokrywają moce produkcyjne Rafako.

Źródło: Rafako

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę