Zakończyła się Giełda Wynalazków

© Marcus Stark / pixelio.de

Udostępnij:

12 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zakończyła się dwudniowa XXI edycja Giełdy Wynalazków 2014. Wystawa prezentowała innowacyjne rozwiązania polskich naukowców, studentów i uczniów, którzy w 2013 roku otrzymali wyróżnienia na światowych targach i wystawach wynalazków.

Podczas wydarzenia swoje wynalazki zaprezentowali przedstawiciele akademickich ośrodków naukowych, instytutów badawczych, przemysłu oraz twórcy indywidualni – uczniowie, studenci i doktoranci.

Giełda Wynalazków zorganizowana została przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Podczas wystawy można było podziwiać urządzenie do badania sprężystości, ramię robota sterowane ręcznie, łazik marsjański.

Podobnie jak w latach ubiegłych, impreza została objęta honorowymi patronatami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Gospodarki, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Naczelnej Organizacji Technicznej. Do udziału w Giełdzie zapraszani są przedstawiciele akademickich środowisk naukowych, instytutów badawczych a także firm prywatnych, uczniowie, studenci, doktoranci oraz przedstawiciele przemysłu, których innowacyjne rozwiązania otrzymały medale i inne wyróżnienia na światowych wystawach wynalazków w 2013 roku, organizowanych między innymi w Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu i Kuala Lumpur, a co za tym idzie zyskały atencję i uznanie na arenie międzynarodowej. Podczas ubiegłorocznej edycji Giełdy przedstawiono ponad 170 projektów, głównie z dziedziny ekologii, chemii, biologii, elektroniki, technik medycznych, mechaniki, budownictwa i informatyki.

Obecny na otwarciu wystawy wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan podkreślił, że sukcesy polskich wystawców to wynik wysiłku i zaangażowania wielu podmiotów. Jego zdaniem należy jednak pamiętać, że oprócz stworzenia nowatorskiego rozwiązania w danej dziedzinie, niezbędne jest wdrożenie danego wynalazku z sukcesem na rynek. – To wymaga ścisłej współpracy pomiędzy sferą nauki i biznesu – dodał wiceminister Bogdan.

Głównym celem wystawy jest  promocja osiągnięć i międzynarodowych sukcesów jednostek sfery nauki, innowacyjnych podmiotów gospodarczych oraz indywidualnych wynalazców poza środowiskiem naukowym, zwiększenie zainteresowania przedsiębiorców polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi oraz produktami innowacyjnymi, a także uhonorowanie medalistów targów wynalazczości za ich międzynarodowe sukcesy. Na Giełdzie zostały przedstawione wyroby i technologie zaawansowane w procesie badawczo-wdrożeniowym lub gotowe do wdrożenia i komercjalizacji."MM Magazyn Przemysłowy" sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

źródło: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów

Udostępnij:

Drukuj
MM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również