Zarobki w przemyśle ciężkim

©

Udostępnij:

 

Co drugi pracownik zatrudniony w przemyśle ciężkim zarabiał w 2013 roku powyżej 4 560 zł brutto miesięcznie – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Mediana wynagrodzeń pracowników przemysłu ciężkiego była wyższa niż wartość środkowa zarobków zarówno w przemyśle lekkim, jak i w branży przemysłowej ogółem.

Spośród osób pracujących w przemyśle ciężkim najwyższe wynagrodzenia otrzymywali zatrudnieni
w petrochemii. Mediana ich płac wynosiła 6 000 zł. O tysiąc złotych mniej zarabiali pracownicy przemysłu motoryzacyjnego i górnictwa. Najniższe wynagrodzenia otrzymywały osoby pracujące w hutnictwie
i metalurgii (3 990 zł).Najwyższe, przekraczające 5 000 zł wynagrodzenia, otrzymywały osoby pracujące na terenie województw: mazowieckiego (5 500 zł), dolnośląskiego (5 267 zł) i pomorskiego (5 000 zł). Działają tam duże przedsiębiorstwa z tych sekcji przemysłu ciężkiego, w których płace są najwyższe. W mazowieckim i pomorskim jest to przemysł petrochemiczny (PKN Orlen, Grupa Lotos S.A.), z kolei w dolnośląskim prosperuje przemysł wydobywczy i motoryzacyjny.

Najmniej zarabiały osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach ulokowanych na Podlasiu. Mediana ich wynagrodzeń wyniosła 3 650 zł. O 150 zł wyższe płace otrzymywały osoby pracujące w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.


 

 

 

 

 

 

 Udostępnij:

DrukujMM
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również