Żarówka z grafenu

Preview
Reklama
Reklama

Żarówka z grafenu, czyli pierwszy komercyjny produkt z "tworzywa idealnego" trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Specjaliści przewidują, że żarówki z grafenu o ok. 10% zredukują zużycie prądu, a do tego będą świeciły przez całe lata. Wszystko dzięki doskonałemu przewodnictwu elektrycznemu, które cechuje ten materiał. Koszt produkcji żarówek z grafenu będzie jednak podobny lub niewiele mniejszy niż produkcja żarówek LED.

Nad opracowaniem żarówek z grafenu pracuje firma Graphene Lighting, która współpracuje z Uniwersytetem w Manchester. To właśnie tam w 2004 roku rosyjsko-brytyska grupa fizyków po raz pierwszy odkryła cudowny materiał. Odkrycie nagrodzono nagrodą Nobla.

Reklama

 

Grafen to najcieńszy materiał świata. Jego struktura składa się z pojedynczej warstwy atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Materiał doskonale sprawdzi się niemal we wszystkich dziedzinach życia: od układów scalonych poprzez nowej generacji kondensatory, czujniki wykrywające materiały wybuchowe i urządzenia odczytujące zapis DNA, po pancerze, kamizelki kuloodporne i farby antykorozyjne. Jednym z obszarów, które zrewolucjonizuje grafen może być medycyna. Wraz z rozwojem nanotechnologii ten doskonały materiał będzie wykorzystywany w leczeniu nowotworów czy choroby Parkinsona.

 

Reklama

Grafen jest sto razy bardziej wytrzymały od stali, a jednocześnie elastyczny, rozciągliwy, hydrofobowy. Dodatkowo ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.

 

źródło: Focus.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama