Zasilacze UPS i infrastruktura Data Center w erze Big Data

Delta Energy Systems

Bez względu na wielkość zbiorów danych typu Big Data znajdujących się na komputerze, serwerze czy w dużym centrum danych zasilanie gwarantowane odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nieprzerwanej pracy ważnych odbiorów IT. Zachowanie wysokiej jakości zasilania dla serwerów, sieci dostępowych, systemów przechowywania danych czy urządzeń telekomunikacyjnych umożliwia bezprzerwowe świadczenie usług oraz pracę krytycznie ważnych aplikacji w trybie 7/24/365.

W epoce Big Data i Internetu Rzeczy do największych wyzwań dla osób odpowiedzialnych za prawidłową pracę Data Center należy zaliczyć przede wszystkim opanowanie nieustannego przyrostu liczby danych, zachowanie elastyczności w skalowaniu infrastruktury centrum przetwarzania danych oraz optymalizację kosztów zużywanej przez obiekt energii elektrycznej. Aby nadążyć za dynamicznie zmieniającymi się potrzebami biznesowymi, konieczne jest posiadanie architektury centrum danych o dużych zdolnościach adaptacyjnych, w tym zasilaczy UPS. Szybkie dopasowanie infrastruktury do potrzeb dyktowanych przez nieustannie zmieniający się rynek pozwala na zachowanie wysokiej dostępności usług przy stałym wzroście konkurencyjności.

Do pojedynczej szafy rack
Podstawowymi filarami idealnego Centrum Danych mogącego sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na informacje są standaryzacja i modułowość. W dziedzinie zasilania gwarantowanego spełnienie tych wymagań w połączeniu z zapewnieniem wysokiej dostępności, wydajności oraz możliwości rozbudowy infrastruktury uwzględniającej zmieniające się potrzeby biznesowe jest możliwe tylko przez stosowanie optymalnie dobranych zasilaczy UPS. Na szczególną uwagę zasługują zasilacze modułowe, których budowa pozwala na skalowanie mocy w miarę potrzeb rozwoju biznesu, co znacznie poprawia elastyczność Data Center i ma bezpośredni wpływ na całkowity koszt użytkowania systemu zasilania gwarantowanego.

Kluczową rolę odgrywa przy tym odpowiedni wybór parametrów zasilacza UPS w zależności od wielkości Data Center. I tak, w przypadku pojedynczych szaf rozdzielczych optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie zasilaczy jednofazowych w wykonaniu line-interactive o mocy 1-3 kVA (np. z serii Amplon M firmy Delta). Dla większej wygody użytkowania urządzenia tego typu powinny być wyposażone w funkcję montażu w szafie rack i możliwość doposażenia w dodatkowe moduły bateryjne.

Z kolei w aplikacjach wymagających wysokiej jakości zasilania jednofazowego (on-line) sprawdzą się zasilacze o nieco większej mocy (1-10 kVA) z możliwością instalacji w układzie redundantnym 1+1 – również wyposażone w opcję montażu w szafie rack (np. z serii Amplon R oraz RT firmy Delta).

Monoblok kontra moduł
O ile w przypadku pojedynczych szaf wystarczające będzie zasilanie jednofazowe, o tyle w małych i średnich centrach danych konieczne jest zastosowanie zasilania trójfazowego. Wykorzystywane w nich zasilacze UPS powinny cechować się współczynnikiem mocy wyjściowej na poziomie 1 kVA = 1 kW, sprawnością AC-AC sięgającą 96% oraz kompaktowymi wymiarami. Choć dostępne są w dwóch wykonaniach – monoblok (np. z serii Ultron o mocy 20-120 kVA) oraz modułowym (np. z serii Modulon o mocy 25-200 kVA), zdecydowanie większą popularnością cieszą się w ostatnich czasach zasilacze modułowe. Ich zaletą w porównaniu z wykonaniami monoblokowymi jest bowiem możliwość skalowalności, wysoka dostępność zasilania oraz niskie koszty utrzymania. Wymienialne moduły mogą być w razie awarii szybko zastąpione nowymi, a także dowolnie uzupełniane lub usuwane w trybie hot-swap – bez konieczności odłączania zasilania, a więc przy znacznej oszczędności kosztów funkcjonowania całego systemu (TCO).

Ciekawym połączeniem dwóch wymienionych typów są zasilacze Ultron HPH o mocy 60-120 kVA firmy Delta. Ich obudowa stanowi typową konstrukcję typu monoblok, podczas gdy architektura wewnętrzna ma charakter modułowy, co znacznie ułatwia diagnostykę i wymianę uszkodzonych elementów, skracając czas przywrócenia urządzenia do pracy.

Gdy potrzeba dużej mocy
W porównaniu z małymi i średnimi centrami przetwarzania danych duże jednostki Data Center cechują się podobnymi wymaganiami co do niezawodności, elastyczności i wydajności systemów zasilania przy znacznie większym zapotrzebowaniu na moc elektryczną – od kilku do kilkunastu MW. Duża konsumpcja energii elektrycznej sprawia, że kluczową kwestią funkcjonowania obiektu staje się efektywność zużywanej energii elektrycznej.

Tutaj niezmiernie ważny jest wybór urządzeń o wysokiej sprawności, a w przypadku zasilaczy UPS – wysoka sprawność przy jak najmniejszym obciążeniu (95-96% przy obciążeniu 30-100% w przypadku zasilaczy Ultron DPS o mocy 160-500 kVA). Takie oczekiwania wynikają z charakteru pracy zasilaczy UPS, gdyż odbiory w tego typu obiektach często są zasilane z dwóch linii z równomiernie rozłożonym obciążeniem, gdzie obciążenie poszczególnych jednostek UPS wynosi zazwyczaj poniżej 50%.

Nieograniczone możliwości rozbudowy
Poza zasilaczami UPS ważną rolę w płynnej skalowalności i rozbudowie centrów danych odgrywa również pozostała infrastruktura, w tym urządzenia chłodzące, szafy rack, a także rozdzielnie PDC i PDU. Stąd też ciekawym rozwiązaniem wydaje się wdrożenie gotowego modułowego systemu umożliwiającego rozbudowę centrów danych wraz ze wzrostem ich wielkości przez stopniowe dodawanie kolejnych urządzeń bez konieczności przewymiarowania (rozwiązanie Delta InfraSuite).

Jego uzupełnieniem będzie wydajny system chłodzenia (RowCool) pozwalający sprawnie odprowadzać ciepło z rozgrzanych urządzeń i zagwarantować niezawodność sprzętu w sytuacji wzrostu temperatury związanego ze zwiększeniem wydajności serwerów i wysoką gęstością mocy w szafach rack.

Niezależnie od wielkości Data Center, każde z nich do sprawnego działania wymaga centralnego monitorowania i sterowania infrastrukturą za pomocą specjalistycznego oprogramowania (np. Delta InfraSuite Manager przeznaczone go do kompleksowego zarządzania tego typu obiektami).

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę