Zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw – marzec 2020

© SXC

Udostępnij:

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu wzrosło (r/r) o 6,3% i wyniosło 5 489,21 zł, natomiast przeciętne zatrudnienie wzrosło w ujęciu rocznym o 0,3% osiągając poziom 6 411,7 tys. osób.

Są to pierwsze dane z okresu, kiedy pandemia Covid-19 spowodowała ograniczenia w działalności gospodarczej. Dane dotyczące wynagrodzeń w ujęciu rocznym nie pokazują dużego spadku dynamiki, która jest nawet większa niż w marcu 2019 r. (5,7%). Jednak w ujęciu miesięcznym wynagrodzenia wzrosły o 3%, co jest wynikiem gorszym o 1,3 pkt proc. w stosunku do marca 2019 r.Roczny wzrost zatrudnienia na poziomie 0,3% jest najniższym wynikiem od lutego 2014 r. Obniżanie się dynamiki zatrudnienia, związanie głównie z brakiem dostępnych kadr, widoczne było już od wielu miesięcy. Dane za marzec pokazują przyspieszenie tego procesu, na co wpływ mają skutki epidemii i wstrzymanie decyzji kadrowych na czas epidemii. Między lutym a marcem br. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 34,2 tys. osób (spadek o 0,5%). Jednak według zaprezentowanych danych, wciąż w przedsiębiorstwach zatrudnionych było więcej osób niż przeciętnie w 2019 r.

Powyższe dane dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 pracowników.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Udostępnij:

Drukuj
MM Magazyn Przemysłowy Online

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również