ZEISS zaprezentował nowy model maszyny CONTURA

Zeiss

CONTURA to znana i ceniona za swą elastyczność i niezawodność maszyna pomiarowa ZEISS, która spełnia wysokie wymagania firm produkcyjnych. Na targach CONTROL w Stuttgarcie ZEISS zaprezentował maszynę CONTURA nowej generacji. Jest dokładniejsza i występuje w większej ilości zakresów pomiarowych. Jej atutem jest możliwość użycia głowicy optycznej oraz głowicy VAST GOLD XT – niedoścignionej w technologii szybkiego i dokładnego skanowania.

Całość uzupełnia zmieniona konstrukcja i nowy wygląd oraz najpopularniejsze oprogramowanie pomiarowe CALYPSO. CONTURA to najpopularniejsza i najlepiej sprzedająca się współrzędnościowa maszyna pomiarowa ZEISS. Wyposażona jest w tę samą technologię sterowania, identyczne oprogramowanie oraz tę samą technikę skanowania co maszyny ACCURA i PRISMO – oferuje więc najwyższej klasy technologię pomiarową w przystępnej cenie.

W maszynie CONTURA direkt można zastosować głowicę VAST XXT, która jest dedykowana nie tylko do pomiaru małych części, gdzie pojedyncze trzpienie lub układy gwiaździste są wystarczające, ale dodatkowo pozwala na wykorzystanie skanowania do szybkiego, efektywnego i dokładnego pomiaru błędów kształtu. Takie same możliwości skanowania dostępne są także na maszynie CONTURA RDS z głowicą VAST XXT.

Dla części wymagających różnych pozycji kątowych doskonałym wyborem będzie przegub obrotowo-uchylny RDS. Inkrement 2,5° umożliwia ustawienie jej w 20 736 pozycjach kątowych. Dzięki opatentowanej technologii RDS-CAA i odpowiednim algorytmom matematycznym kwalifikacja wszystkich pozycji może być wykonana w kilka minut, co znacznie skraca czas przygotowania do pomiaru. Ma to dodatkową zaletę – natychmiastowy pomiar części wymagających wielu różnych ustawień kątowych.

Przegub RDS umożliwia wykorzystanie głowic stykowych oraz optycznych, m.in. nowej głowicy optycznej LineScan, która pozwala na szybkie pomiary optyczne. Nowa głowica dostarczana jest w trzech wersjach o różnych obszarach obserwacji.

Aktywne skanowanie jest unikatową funkcjonalnością maszyn ZEISS. Rekomendowane jest wtedy, gdy zachodzi konieczność użycia długich trzpieni do pomiarów głębokich otworów lub gdy stawiane są wysokie wymagania dotyczące precyzji i prędkości. Zastosowana w tym rozwiązaniu aktywna regulacja opiera się na elektronicznie generowanym nacisku pomiarowym, a więc eliminuje układ mechaniczny z użyciem sprężyny. Pozwala to na bardzo dokładne pomiary z wykorzystaniem wyjątkowo długich i bardzo ciężkich układów trzpieni. Dodatkową zaletą skanowania aktywnego jest kompensowanie efektu bezwładności, który może pogorszyć wynik pomiaru podczas szybkiego skanowania. Skanowanie aktywne możliwe jest w maszynach wyposażonych w głowice VAST XTR oraz VAST GOLD. Nowa CONTURA z technologią navigator wprowadza standard istniejący dotychczas w liniach maszyn PRISMO i ACCURA. Po raz pierwszy w nowej maszynie CONTURA dostępna jest opcja QuickChange, umożliwiająca szybką wymianę układów trzpieni.

W maszynie CONTURA zastosowano – zależnie od konfiguracji – prowadnice z ceramiki lub z opatentowanego przez ZEISS materiału CARAT. Rozwiązanie takie zapewnia wysoką sztywność i niską rozszerzalność termiczną oraz redukcję mas ruchomych. Zakryte prowadnice pozwalają na pracę w trudnych warunkach. Umocowany na filmie olejowym szklano-ceramiczny liniał pomiarowy jest praktycznie nieczuły na zmiany temperatury i nie wymaga użycia dodatkowych czujników temperatury ani kompensacji rozszerzalności termicznej. Nowa CONTURA jest dostępna w ośmiu zakresach pomiarowych – od 700 × 700 × 600 mm do 1200 × 2400 × 1000 mm.

CONTURA standardowo współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem CALYPSO. Podstawowe cechy CALYPSO to łatwość obsługi – dzięki interfejsowi graficznemu – oraz praca z modelami CAD. Dodatkowo możliwe jest użycie innych aplikacji specjalnych ZEISS, np. GEAR PRO – do pomiaru kół zębatych, BLADE PRO – do łopatek i turbin oraz PiWeb – do zarządzania jakością.

Oferowane rozwiązanie stanowi niezawodny system pomiarowy i jest rezultatem synergii komponentów konstrukcji – maszyny, głowic i oprogramowania.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę