Złoto z odzysku

Wikimedia/Ekolist

Świat produkuje rocznie ponad 50 milionów ton śmieci komputerowych, które zawierają znaczne ilości złota zawartego głównie w ścieżkach układów scalonych. Co więcej, produkcja tych odpadów wciąż przyspiesza, bo na rynku elektroniki króluje innowacja.

Niestety, ze względu na brak odpowiedniej technologii 80% tego typu śmieci ląduje na wysypiskach. Obecnie wykorzystywane metody: pirometalurgia (wytapianie metali z odpadów) i hydrometalurgia (rozpuszczanie za pomocą wody królewskiej lub roztworu cyjanku) są drogie i szkodliwe dla środowiska. Dlatego inżynierowie z Uniwersytetu Saskatchewan zajęli się opracowaniem nowego sposobu odzyskiwania złota ze złomu elektronicznego.

Wykorzystali oni kwas octowy zmieszany z utleniaczem, uzyskując roztwór, który wybiórczo rozpuszcza złoto – i to szybciej niż inne dostępne rozpuszczalniki. Dodatkowo substancje te są nietoksyczne (wszak 5-procentowy roztwór kwasu octowego to ocet stołowy). Ich wynalazek ma znacznie zredukować koszt odzysku złota i ilość odpadów powstających w tym procesie.

www.words.usask.ca

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę