Zmiany zasad egzaminowania spawalników na seminarium Air Products i TÜV Nord

18 czerwca we Wrocławskim Parku Przemysłowym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Seminariów Spawalniczych zorganizowane przez firmę Air Products oraz TÜV Nord Polska. Eksperci zaprezentowali zagadnienia z zakresu nowych zasad egzaminów spawalniczych, które wchodzą w życie już od października tego roku, robotyki, obróbki cieplnej konstrukcji stalowych oraz antykorozji w spawalnictwie. Podjęto też temat istotnych wymogów dla konstruktorów i projektantów, które dotyczą przygotowania dokumentacji prób technologicznych według normy PN-EN 1090.

Z zakresu wytrzymałości zmęczeniowej oraz korozji specjaliści z TÜV Nord Polska omawiali obróbkę cieplną jako jeden z najważniejszych etapów wpływających na podnoszenia wytrzymałości i odporności spoiny oraz nadzór wykonawstwa zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowych. Zwracali przy tym uwagę na ostrożne bilansowanie poszczególnych parametrów w trakcie procesu, aby zachować optymalne wskaźniki wytrzymałościowe i plastyczne spawania. Ważnym punktem całego procesu oddania konstrukcji stalowej jest bowiem zabezpieczenie powierzchni przed korozją, co często jest bagatelizowane, a może stanowić podstawę do późniejszych zastrzeżeń inspektorów i reklamacji inwestora.

W trakcie seminarium firma Air Products zaprezentowała nowoczesną koncepcję dystrybucji gazów wychodzącą naprzeciw potrzebom klientów wykorzystującym zbyt duże ilości gazów, aby opłacalne było dostarczanie gazów w butlach, a jednocześnie zbyt małe, by instalować duży zbiornik stacjonarny. W tym celu opracowano usługę CryoEase. Dostawy są realizowane przy użyciu specjalnie do tego celu zaprojektowanych cystern. Dzięki temu użytkownik może korzystać z czystych gazów, cieczy kriogenicznej lub mieszanin gazów, uzyskanych przy użyciu zainstalowanego mieszalnika.

Ciekawym tematem była również prezentacja programu Robot Studio firmy Roboprojekt, który umożliwia opracowanie spawalniczego stanowiska zrobotyzowanego na podstawie symulacji komputerowej. Jest to 100-proc. odwzorowanie zrobotyzowanej stacji łącznie z informacją na temat obciążeń, jakie pojawiają się w trakcie tak zaprojektowanej pracy robotów. Program Robot Studio wykorzystywany jest na etapie projektowania stacji, dobierania robotów czy manipulatorów, tak aby dokładnie dopracować każdy ruch robota i aby w trakcie produkcji nie okazało się, że spoina nie została wykonana na części elementu, ponieważ zaprogramowany ruch robota to uniemożliwia. Zamknięciem seminarium był kontrowersyjny temat zmian w zakresie zasad egzaminowania spawaczy stali według normy PN-EN ISO 9606-1:2014 w stosunku do PN-EN 287-1:2011.

 

www.airproducts.com.pl
www.tuv-nord.pl
www.roboprojekt.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę