Zmodernizowana maszyna MCV 754 Quick z nową nazwą

Kovosvit MAS

Specjalny zespół projektowy spółki Kovosvit, składający się ze specjalistów różnych zawodów, znacząco zmodernizował maszynę MCV 754 Quick. Innowacja jest na tyle poważna, że podjęto decyzję o zmianie nazwy na MCV 800 Quick.

Powodem decyzji o modernizacji maszyny była chęć stworzenia idealnej trójosiowej frezarki o skoku w osi x wartości do 800 mm i stworzenie wzorca wydajności i dokładności w tej kategorii wielkościowej.

Materiałem bazowym do poszczególnych innowacji było szczegółowe zadanie, powstałe na podstawie szerokich badań, zawierające uwagi klientów, techników serwisowych i technologów Kovosvit MAS. Ponadto przeprowadzono szeroki benchmarking dla danej klasy i wskazano najwyższe parametry, które stały się podstawą zadania. Zasadniczą decyzją, która wykroczyła poza Ray innowacji, była zmiana konfiguracji kinematycznej i budowy stołu krzyżowego. Celem było maksymalne zwiększenie sztywności statycznej struktury nośnej po stronie obrabianego detalu, która musi być odporna na działanie siła grawitacji, przy nieustannej zmianie ich punktu oddziaływania. Aktualnie MCV 800 Quick posiada stół umieszczony na potężnych saniach, podobnie jak większe maszyny produkowane przez spółkę Kovosvit MAS.

Ta zmiana kinematyki umożliwiła zmianę obudowy przestrzeni wewnętrznej, co skutkowało zmniejszeniem powierzchni zabudowy maszyny i poprawą ergonomii oraz jeszcze lepszym dostępem do strefy roboczej. W celu zmaksymalizowania sztywności, a przede wszystkim niezawodności struktury nośnej i mechaniki napędów, zastosowano kluczowe komponenty wyłącznie produkcji niemieckiej i japońskiej.

Do znaczących kryteriów, wskazywanych przez klientów, jako element do poprawienia, należała wielkość maszyny. Dlatego powierzchnia rzutu poziomego była jednym z najbardziej akcentowanych tematów innowacji. Przebudowanie osłon wewnętrznych zmniejszyło wysunięcie przedniej części maszyny o 100 mm, zminimalizowało szerokość panelu przed drzwiami do strefy roboczej i obsługa nie będzie już musiała schylać się przez tę przeszkodę mechaniczną, aby dostać się do strefy roboczej. Kolejnym tematem była przebudowa rozdzielni, gdzie oszczędność przestrzeni uzyskuje się przez przesunięcie krawędzi również z prawej strony o 250 mm. Zmieniono również układ pojemników na emulsję chłodzącą i dzięki nowej konstrukcji zbiornika zmniejszono wymiary w rzucie poziomym o niecałe 400 mm. Zmiany te spowodowały zmniejszenie głębokości maszyny o 500 mm i szerokości o 270 mm.

Dla klientów, dla których ważna jest zwartość maszyny i wymagają zintegrowanego przenośnika wiórów, przygotowano wersję z przenośnikiem śrubowym. Przenośnik jest urządzeniem solidnym o przekroju spirali 20x20 mm i średnicą zewnętrzną 100 mm i zapewnia niezawodne odprowadzanie wiórów wszelkich rodzajów. W celu maksymalnego wydłużenia żywotności urządzenia, powierzchnię zewnętrzną wykonano ze stali odpornej na ścieranie. Przenośnik jest krótszy niż klasyczny przenośnik członowy i umożliwia zmniejszenie długości maszyny o 1100 mm i oczywiście jest prostszy do wykonania a tym samym tańszy. Zwartość konstrukcji, oszczędność przestrzeni i ceną stanowią podstawę do przyszłego większego zainteresowania tą wersją maszyny.

Jak wynika z nowej nazwy maszyny, mimo jej mniejszych wymiarów zewnętrznych, zwiększono zakres roboczy w osi X do 800 mm. Zakresy w pozostałych dwóch osiach pozostały identyczne jak w maszynie MCV 754 Quick. Kolejną zmianą, którą każdy przyjmie z zadowoleniem, jest zwiększenie liczby rowków mocujących na stole. Stół posiada powierzchnię heblowaną, która jest standardowa dla wszystkich maszyn produkcji Kovosvit MAS. Do kolejnych ulepszeń należą przeszklone drzwi boczne z szybą odporną na obtarcia po stronie lewej oraz uzupełnienie drzwi bocznych na drugiej stronie, na prawo, z opcją przeszklenia. W celu ułatwienia wprowadzania detali przy pomocy dźwigu, przedłużono u góry, w kierunku wrzeciennika, drzwi główne do strefy roboczej.

Z innych rozwiązań technicznych, które będą ułatwiać obsługę, warto wskazać na zastosowanie dużego ekranu dotykowego z aktualnymi wersjami systemów sterowania. Do oferowanych systemów sterowania przygotowano nowe ustawienie danych maszyny tak, aby wykorzystać doświadczenia z pozostałych maszyn zamontowanych u klientów oraz aby zapewnić większą produktywność, ewentualnie wydajność obrabiania. Przeprowadzono szereg testów i porównano wyniki ze starszą wersją systemów CNC oraz ustawienia danych maszyny z nowszymi na elementach o skomplikowanych kształtach i okazało się, że nowy produkt TNC620 firmy Heidenhain o nowych nastawach, w połączeniu z maszyną MCV 800 QUICK, jest bardziej wydajny niż jej poprzednia generacji iTNC530. To samo można stwierdzić w stosunku do firmy Siemens.

W ramach projektu nowego układu chłodzenia emulsją, przygotowano dla klientów nową jednostkę filtrującą o zwiększonej pojemności i z możliwością chłodzenia przy ciśnieniu wejściowym 20 bar. Zwiększono ponadto możliwości o wersję pojemnego filtra workowego, który będzie bardziej trwały niż klasyczny filtr płytkowy i zajmuje znacznie mniej miejsca, niż systemy filtrujące oparte na zasadzie taśmowego przesuwania tkaniny filtracyjnej.

We współpracy ze studiem projektowym WRKS dokonano również zmiany wyglądu maszyny. Celem tego zabiegu było zaprojektowanie estetycznego i funkcjonalnego rozwiązania z podziałem logicznym podstawowych powierzchni tak, aby precyzja i dokładność maszyny, była podkreślona jej wyglądem. Zastosowano wyraźne nawiązanie do poprzedniej generacji maszyn, zachowując dominującą pozycję wejścia do strefy roboczej, która jest optycznie połączona z miejscem umieszczenia panelu sterującego. Jest on inaczej ni ż poprzednio, wpuszczony w maszynę i nawiązuje do wyglądu maszyny MCU450, która jest również nowością w produkcji Kovosvit MAS.

Przy konstrukcji maszyny zadbano szczególnie o technologię produkcji. Właśnie w tej dziedzinie doszło do wyraźniej zmiany i poprawy produktywności wykonania maszyny. Dzięki temu działaniu maszyna MCV 800 Quick będzie mogła być oferowana klientom po konkurencyjnych cenach i w krótszym terminie dostawy. Spółka MAS jest przekonana, że wyżej opisane zmiany wraz z atrakcyjną ceną pozwolą maszynie, zyskać uznanie nie tylko na rynku krajowym, ale również za granicą.

Źródło: Kovosvit

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę