Znamy rozstrzygnięcie Starcia Szlifierzy na ITM

Starcie szlifierzy na targach ITM Polska © MM

Udostępnij:

Po raz pierwszy w historii targów ITM w Poznaniu profesjonaliści z branży szlifierskiej sprawdzili swoje siły podczas zawodów „Starcie Szlifierzy”. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale też okazja do wymiany doświadczeń i integracji osób pracujących w różnych branżach. 

W Poznaniu 1. miejsce z wynikiem 137,6 pkt zajął Robert Zacharek z Mostostal Konin, miejsce 2. – Paweł Jośko (134,2 pkt), miejsce 3. – Artur Dusterhoft (130,4 pkt), obaj z firmy Teleskop, miejsce 4. z kolei zajął Karol Szałaga z Praks (123,2 pkt).„Starcie Szlifierzy” to inicjatywa, która powstała z myślą o osobach, które na co dzień są mniej widoczne w procesie produkcyjnym.

Szlifierze wykonują ciężką pracę, która czasami jest niedoceniana, a wystarczy spojrzeć na konstrukcje mostowe, statki czy pociągi. Tam wyraźnie widoczne są efekty ich pracy – wyjaśnia Piotr Stach, lider ds. rozwoju aplikacji 3M Poland Sp. z o.o. Grupa Przemysłowa.

Dla samych zawodników udział w starciu to dobra zabawa, ale też wyróżnienie. Startują bowiem najlepsi z najlepszych, często typowani przez samych pracodawców.

O tym, na jak wysokim poziomie są konkurencje, przekonałem się już w Gdańsku – podkreśla Krzysztof Kraska, zawodnik. – Start wymaga przygotowania. Szczególnie trudny jest test wiedzy oraz konkurencja polegająca na zeszlifowaniu z kawałka stali równo 30 g metalu.

Starcie szlifierzy to cztery konkurencje. Podczas uzbrojenia szlifierki w tarczę sprawdzana była zręczność szlifierza. Wygrał ten zawodnik, który wykazał się najwyższą zręcznością i ukończył zadanie w jak najkrótszym czasie. Podczas szlifowania spawu sprawdzany był natomiast refleks szlifierza. W trzecim zadaniu liczyła się dokładność. Należało wykonać 25 cięć rurki 20×1,5 ze stali nierdzewnej w taki sposób, aby najmniej zużyć tarczę tnącą. Ostatnie zadanie pt. „Instynkt szlifierza” wymagało nie tylko dokładności, ale też odpowiedniej strategii. Z kawałka stali należało zeszlifować równo 30 g metalu za pomocą tarczy ściernej.Wszystkie konkurencje są trudne i wymagające – podkreśla Dariusz Gracjasz, sędzia. – Jedni zawodnicy czują się lepiej w szlifowaniu, inni w cięciu. Startują najlepsi szlifierze pracujący w różnych branżach. W trakcie konkurencji widać ich przygotowanie oraz doświadczenie.

Organizatorem II Ogólnopolskich Mistrzostw Szlifierzy „Starcie Szlifierzy” jest 3M Poland. Kolejne eliminacje odbędą się w październiku w Sosnowcu.

 

Udostępnij:

DrukujDominika Gorgosz
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również