Automatyka

Efektywna produkcja komponentów z wykorzystaniem druku 3D

Coraz bardziej widoczna w procesach przemysłowych automatyka pozwala na realizację zindywidualizowanych wymogów konkretnych linii produkcyjnych, wpływa na wzrost wydajności i szybsze wytwarzanie. Coraz istotniejszym jej elementem staje się druk 3D, pozwalający inżynierom przygotowywać projekty poszczególnych komponentów z uwzględnieniem wszystkich aspektów ich funkcjonalności. 

więcej »
Bezpieczeństwo pod stałą kontrolą

Powoli mijają czasy, gdy dla bezpieczeństwa maszyn i urządzeń stosowano proste, pojedyncze przekaźniki, które zwykle realizowały najwyżej kilka funkcji bezpieczeństwa. Obecnie konstruktorzy wybierają bardziej skomplikowane urządzenia programowalne monitorujące zachowanie znacznie większej liczby parametrów.

więcej »
Sterowanie w wersji rozproszonej

Choć rozproszone systemy sterowania znane są od ponad 40 lat, przez długi czas ta technologia pozostawała w cieniu rozwiązań bazujących na sterownikach PLC i oprogramowaniu SCADA. Dziś jednak rozwija się bardzo dynamicznie.

więcej »
Sortowanie z chipem

Technologia radiowej identyfikacji RFID jest dziś powszechnie wykorzystywana do zarządzania logistyką dostaw, ewidencji towaru oraz automatyzacji montażu. Nowym, obiecującym obszarem zastosowania tej metody jest segregacja tworzyw sztucznych na liniach sortowniczych oraz monitorowanie gospodarki odpadami.

więcej »
Nieograniczony dostęp do informacji produkcyjnych

Cyfryzacja to podstawa czwartej ewolucji przemysłowej. Dzięki nowoczesnym narzędziom IT dane z produkcji mogą dziś być na bieżąco gromadzone, przetwarzane i wykorzystywane w celu optymalizacji przebiegu procesu. Krótko mówiąc, cyfryzacja oznacza integrację systemów automatyki z systemami informatycznymi.

więcej »
Cyfrowy bliźniak

Cyfrowe odwzorowanie aktywów, procesów i systemów pozwala znacznie przyspieszyć projektowanie i przygotowanie produkcji oraz skrócić czas testowania nowych wyrobów. Tworzenie cyfrowych bliźniaków (Digital Twins) jest dziś wspierane przez wiele rozwiązań z obszaru tzw. Smart Factory.

więcej »
Szybsze i bardziej kompleksowe pomiary

Mnogość zastosowań, wszechstronność i uniwersalność, szeroka gama rozmiarów, wysoka wydajność, spora precyzja pomiarów – wszystko to sprawia, że współrzędnościowe maszyny pomiarowe nie tylko są coraz chętniej wykorzystywane w różnych procesach, ale też podlegają ciągłej i dynamicznej ewolucji w celu zwiększania ich funkcjonalności i zakresu aplikacji.

więcej »
PAC czy PLC - jaki sterownik wybrać?

Sterowniki programowalne PLC cieszą się dużą popularnością i są niezastąpione w wielu zastosowaniach przemysłowych. Jednak już kilka lat temu doceniono coraz większe możliwości komputerów PC. W wyniku połączenia tych dwóch rozwiązań wyodrębniono nową grupę urządzeń – kontrolery PAC, które doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba przetworzyć większą ilość danych.

więcej »
Komfort cieplny 4.0

W przypadku systemów cyberfizycznych miarą ich inteligencji jest stopień zaawansowania współtworzących je systemów pomiarowych. Samosterujące czujniki i kamery zintegrowane z maszynami i urządzeniami przemysłowymi umożliwiają ich automatyczną kalibrację, pracę a nawet konserwację – wszystko w celu zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych przy jednoczesnej redukcji kosztów eksploatacji.

więcej »
Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC

Ze względu na newralgiczną funkcję sterowników PLC niezwykle istotne jest, by zostały one odpowiednio dobrane, zgodnie z potrzebami i celami firmy. Zapytaliśmy producentów systemów sterowania o to, jak wybrać dobry sterownik i czym powinien się kierować klient, zanim zdecyduje się na zakup.

więcej »
Wirtualna rzeczywistość wkracza do przemysłu

Do niedawna wirtualna rzeczywistość kojarzyła się głównie z grami komputerowymi. Technologia VR to jednak przyszłość nie tylko branży rozrywkowej – coraz częściej znajduje zastosowanie w IT, medycynie i przemyśle.

więcej »
Bezpieczne maszyny dzięki przekaźnikom bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo miejsca pracy jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przez konstruktorów projektujących stanowisko robocze. Odpowiedni dobór elementów ochronnych oraz ich konfiguracji pozwala maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia zagrożeń w strefie pracy maszyn.

więcej »