Automatyka

Sortowanie z chipem

Technologia radiowej identyfikacji RFID jest dziś powszechnie wykorzystywana do zarządzania logistyką dostaw, ewidencji towaru oraz automatyzacji montażu. Nowym, obiecującym obszarem zastosowania tej metody jest segregacja tworzyw sztucznych na liniach sortowniczych oraz monitorowanie gospodarki odpadami.

więcej »
Nieograniczony dostęp do informacji produkcyjnych

Cyfryzacja to podstawa czwartej ewolucji przemysłowej. Dzięki nowoczesnym narzędziom IT dane z produkcji mogą dziś być na bieżąco gromadzone, przetwarzane i wykorzystywane w celu optymalizacji przebiegu procesu. Krótko mówiąc, cyfryzacja oznacza integrację systemów automatyki z systemami informatycznymi.

więcej »
Cyfrowy bliźniak

Cyfrowe odwzorowanie aktywów, procesów i systemów pozwala znacznie przyspieszyć projektowanie i przygotowanie produkcji oraz skrócić czas testowania nowych wyrobów. Tworzenie cyfrowych bliźniaków (Digital Twins) jest dziś wspierane przez wiele rozwiązań z obszaru tzw. Smart Factory.

więcej »
Szybsze i bardziej kompleksowe pomiary

Mnogość zastosowań, wszechstronność i uniwersalność, szeroka gama rozmiarów, wysoka wydajność, spora precyzja pomiarów – wszystko to sprawia, że współrzędnościowe maszyny pomiarowe nie tylko są coraz chętniej wykorzystywane w różnych procesach, ale też podlegają ciągłej i dynamicznej ewolucji w celu zwiększania ich funkcjonalności i zakresu aplikacji.

więcej »
PAC czy PLC - jaki sterownik wybrać?

Sterowniki programowalne PLC cieszą się dużą popularnością i są niezastąpione w wielu zastosowaniach przemysłowych. Jednak już kilka lat temu doceniono coraz większe możliwości komputerów PC. W wyniku połączenia tych dwóch rozwiązań wyodrębniono nową grupę urządzeń – kontrolery PAC, które doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba przetworzyć większą ilość danych.

więcej »
Komfort cieplny 4.0

W przypadku systemów cyberfizycznych miarą ich inteligencji jest stopień zaawansowania współtworzących je systemów pomiarowych. Samosterujące czujniki i kamery zintegrowane z maszynami i urządzeniami przemysłowymi umożliwiają ich automatyczną kalibrację, pracę a nawet konserwację – wszystko w celu zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych przy jednoczesnej redukcji kosztów eksploatacji.

więcej »
Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC

Ze względu na newralgiczną funkcję sterowników PLC niezwykle istotne jest, by zostały one odpowiednio dobrane, zgodnie z potrzebami i celami firmy. Zapytaliśmy producentów systemów sterowania o to, jak wybrać dobry sterownik i czym powinien się kierować klient, zanim zdecyduje się na zakup.

więcej »
Wirtualna rzeczywistość wkracza do przemysłu

Do niedawna wirtualna rzeczywistość kojarzyła się głównie z grami komputerowymi. Technologia VR to jednak przyszłość nie tylko branży rozrywkowej – coraz częściej znajduje zastosowanie w IT, medycynie i przemyśle.

więcej »
Bezpieczne maszyny dzięki przekaźnikom bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo miejsca pracy jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przez konstruktorów projektujących stanowisko robocze. Odpowiedni dobór elementów ochronnych oraz ich konfiguracji pozwala maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia zagrożeń w strefie pracy maszyn.

więcej »
Analizatory jakości energii elektrycznej

Energia elektryczna jest dziś towarem, a jej odbiorca, zwłaszcza z branży przemysłowej – klientem na rynku energii. Oczekuje on, że będzie spełniała określone parametry jakościowe, zgodnie z normami. Analizatory pozwalają dziś kontrolować i badać wiele parametrów, które decydują o jakości dostarczanej energii, co z kolei wpływa na prawidłową pracę odbiorników.

więcej »
Ekosystem inteligentnej produkcji

Jeśli zapytać producentów o największe wyzwania stojące przed ich branżą, większość jako jedno z najpoważniejszych wskaże kurczącą się pulę doświadczonych pracowników.

więcej »
Grupa Azoty zwiększy produkcję poliamidu

Grupa Azoty uruchomiła nową wytwórnię poliamidu 6 (PA6) – tworzywa konstrukcyjnego wykorzystywanego m.in. w branży motoryzacyjnej. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję tego materiału o 80 tys. ton rocznie, dzięki czemu Grupa Azoty z produkcją na poziomie 170 tys. ton stanie się jednym z największych producentów PA6 w Europie. 

więcej »