Automatyka

Cyfrowy bliźniak

Cyfrowe odwzorowanie aktywów, procesów i systemów pozwala znacznie przyspieszyć projektowanie i przygotowanie produkcji oraz skrócić czas testowania nowych wyrobów. Tworzenie cyfrowych bliźniaków (Digital Twins) jest dziś wspierane przez wiele rozwiązań z obszaru tzw. Smart Factory.

więcej »
Szybsze i bardziej kompleksowe pomiary

Mnogość zastosowań, wszechstronność i uniwersalność, szeroka gama rozmiarów, wysoka wydajność, spora precyzja pomiarów – wszystko to sprawia, że współrzędnościowe maszyny pomiarowe nie tylko są coraz chętniej wykorzystywane w różnych procesach, ale też podlegają ciągłej i dynamicznej ewolucji w celu zwiększania ich funkcjonalności i zakresu aplikacji.

więcej »
PAC czy PLC - jaki sterownik wybrać?

Sterowniki programowalne PLC cieszą się dużą popularnością i są niezastąpione w wielu zastosowaniach przemysłowych. Jednak już kilka lat temu doceniono coraz większe możliwości komputerów PC. W wyniku połączenia tych dwóch rozwiązań wyodrębniono nową grupę urządzeń – kontrolery PAC, które doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba przetworzyć większą ilość danych.

więcej »
Komfort cieplny 4.0

W przypadku systemów cyberfizycznych miarą ich inteligencji jest stopień zaawansowania współtworzących je systemów pomiarowych. Samosterujące czujniki i kamery zintegrowane z maszynami i urządzeniami przemysłowymi umożliwiają ich automatyczną kalibrację, pracę a nawet konserwację – wszystko w celu zwiększenia efektywności procesów produkcyjnych przy jednoczesnej redukcji kosztów eksploatacji.

więcej »
Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC

Ze względu na newralgiczną funkcję sterowników PLC niezwykle istotne jest, by zostały one odpowiednio dobrane, zgodnie z potrzebami i celami firmy. Zapytaliśmy producentów systemów sterowania o to, jak wybrać dobry sterownik i czym powinien się kierować klient, zanim zdecyduje się na zakup.

więcej »
Wirtualna rzeczywistość wkracza do przemysłu

Do niedawna wirtualna rzeczywistość kojarzyła się głównie z grami komputerowymi. Technologia VR to jednak przyszłość nie tylko branży rozrywkowej – coraz częściej znajduje zastosowanie w IT, medycynie i przemyśle.

więcej »
Bezpieczne maszyny dzięki przekaźnikom bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo miejsca pracy jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przez konstruktorów projektujących stanowisko robocze. Odpowiedni dobór elementów ochronnych oraz ich konfiguracji pozwala maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia zagrożeń w strefie pracy maszyn.

więcej »
Analizatory jakości energii elektrycznej

Energia elektryczna jest dziś towarem, a jej odbiorca, zwłaszcza z branży przemysłowej – klientem na rynku energii. Oczekuje on, że będzie spełniała określone parametry jakościowe, zgodnie z normami. Analizatory pozwalają dziś kontrolować i badać wiele parametrów, które decydują o jakości dostarczanej energii, co z kolei wpływa na prawidłową pracę odbiorników.

więcej »
Ekosystem inteligentnej produkcji

Jeśli zapytać producentów o największe wyzwania stojące przed ich branżą, większość jako jedno z najpoważniejszych wskaże kurczącą się pulę doświadczonych pracowników.

więcej »
Grupa Azoty zwiększy produkcję poliamidu

Grupa Azoty uruchomiła nową wytwórnię poliamidu 6 (PA6) – tworzywa konstrukcyjnego wykorzystywanego m.in. w branży motoryzacyjnej. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję tego materiału o 80 tys. ton rocznie, dzięki czemu Grupa Azoty z produkcją na poziomie 170 tys. ton stanie się jednym z największych producentów PA6 w Europie. 

więcej »
Wirtualny montaż

W czasach, gdy maszyny stają się coraz inteligentniejsze, komunikują się ze sobą w ramach sieci i potrafią same organizować sobie pracę, nawet proste stanowiska produkcyjno-montażowe muszą ulec daleko idącej reorganizacji. Zmiany dotyczą również sektorów, które do niedawna uchodziły za odporne na cyfryzację, jak np. montaż czy dostawy magazynowe.

więcej »
Przemysł złapany w sieć

Trudno mówić o nowoczesnych procesach produkcyjnych bez podkreślenia istotnej roli sieci komunikacyjnych. Urządzenia do transmisji danych między systemami informatycznymi a automatyką scalają przedsiębiorstwo w sprawnie funkcjonujący organizm. Wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych dynamicznie rozwija się też rynek komponentów sieciowych.

więcej »