Automatyka

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC

Ze względu na newralgiczną funkcję sterowników PLC niezwykle istotne jest, by zostały one odpowiednio dobrane, zgodnie z potrzebami i celami firmy. Zapytaliśmy producentów systemów sterowania o to, jak wybrać dobry sterownik i czym powinien się kierować klient, zanim zdecyduje się na zakup.

więcej »
Wirtualna rzeczywistość wkracza do przemysłu

Do niedawna wirtualna rzeczywistość kojarzyła się głównie z grami komputerowymi. Technologia VR to jednak przyszłość nie tylko branży rozrywkowej – coraz częściej znajduje zastosowanie w IT, medycynie i przemyśle.

więcej »
Bezpieczne maszyny dzięki przekaźnikom bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo miejsca pracy jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę przez konstruktorów projektujących stanowisko robocze. Odpowiedni dobór elementów ochronnych oraz ich konfiguracji pozwala maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia zagrożeń w strefie pracy maszyn.

więcej »
Analizatory jakości energii elektrycznej

Energia elektryczna jest dziś towarem, a jej odbiorca, zwłaszcza z branży przemysłowej – klientem na rynku energii. Oczekuje on, że będzie spełniała określone parametry jakościowe, zgodnie z normami. Analizatory pozwalają dziś kontrolować i badać wiele parametrów, które decydują o jakości dostarczanej energii, co z kolei wpływa na prawidłową pracę odbiorników.

więcej »
Ekosystem inteligentnej produkcji

Jeśli zapytać producentów o największe wyzwania stojące przed ich branżą, większość jako jedno z najpoważniejszych wskaże kurczącą się pulę doświadczonych pracowników.

więcej »
Grupa Azoty zwiększy produkcję poliamidu

Grupa Azoty uruchomiła nową wytwórnię poliamidu 6 (PA6) – tworzywa konstrukcyjnego wykorzystywanego m.in. w branży motoryzacyjnej. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję tego materiału o 80 tys. ton rocznie, dzięki czemu Grupa Azoty z produkcją na poziomie 170 tys. ton stanie się jednym z największych producentów PA6 w Europie. 

więcej »
Wirtualny montaż

W czasach, gdy maszyny stają się coraz inteligentniejsze, komunikują się ze sobą w ramach sieci i potrafią same organizować sobie pracę, nawet proste stanowiska produkcyjno-montażowe muszą ulec daleko idącej reorganizacji. Zmiany dotyczą również sektorów, które do niedawna uchodziły za odporne na cyfryzację, jak np. montaż czy dostawy magazynowe.

więcej »
Przemysł złapany w sieć

Trudno mówić o nowoczesnych procesach produkcyjnych bez podkreślenia istotnej roli sieci komunikacyjnych. Urządzenia do transmisji danych między systemami informatycznymi a automatyką scalają przedsiębiorstwo w sprawnie funkcjonujący organizm. Wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych dynamicznie rozwija się też rynek komponentów sieciowych.

więcej »
Nowoczesny znaczy zautomatyzowany

Wprowadzenie rozwiązań automatyzacji w magazynie usprawnia jego działanie i zachodzące w nim procesy przyjmowania, składowania, kompletowania i wydawania towarów.

więcej »
Nowoczesna fabryka książek z systemem automatyki budynkowej

W Szczecinie znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej zakładów produkujących książki. Booksfactory to ciekawy przykład, pokazujący jak pod jednym dachem można połączyć wydajną produkcję z energooszczędnymi instalacjami automatyki budynkowej. 

więcej »
Automatyka napędzana powietrzem

Od dłuższego czasu napędy pneumatyczne cieszą się dużą popularnością wśród konstruktorów tworzących automatyczne systemy przemysłowe. Wynika to z wielu zalet układów wykorzystujących sprężone gazy.

więcej »
Nowoczesne techniki magazynowe w polskim wojsku

W ratownictwie morskim liczy się szybkość i skuteczność działania. Śmigłowce wykorzystywane do akcji muszą być w pełni sprawne i odpowiadać potrzebom rozwijającej się polskiej armii. Jednym z technologicznych rozwiązań wspierających odpowiednie przechowywanie i serwisowanie części do helikopterów Anakonda jest system regału automatycznego Modula dostarczony przez polską firmę Baumalog.

więcej »