Cięcie i spawanie

5-osiowa obróbka laserowa blachy szansą na zwiększenie konkurencyjności

Dzisiejszy, prężnie rozwijający się rynek wymaga od firm, aby były konkurencyjne, rzetelne i szybko odpowiadały na jego potrzeby. Z tego względu tak istotne jest, aby każdy zakład nieustannie rozwijał swoją produkcję, wynosząc wydajność na całkowicie nowy poziom. W uzyskaniu najwyższej jakości detali szczególnie pomocna okazuje się obróbka laserowa materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje ta, z wykorzystaniem technologii 5-osiowej.

więcej »
Spawanie coraz bardziej nowoczesne

Rosnąca w zawrotnym tempie konkurencja, coraz większe wymagania jakościowe, jeszcze krótszy czas realizacji zleceń i brak fachowców – to wszystko powoduje, że nieco konserwatywna branża, jaką jest spawalnictwo, dynamicznie zmierza w kierunku nowoczesności.

więcej »
Łączenie i przetwarzanie stali nierdzewnych

Stal nierdzewna ze względu na swoje właściwości znajduje bardzo szerokie zastosowanie, m.in. w przemyśle wydobywczym, chemicznym i energetyce. Według danych Międzynarodowego Forum Stali Nierdzewnej (ISSF) w pierwszym półroczu 2018 r. światowa jej produkcja osiągnęła poziom 26,1 mln ton, co oznacza wzrost o 13,3% r/r. Obróbka tego materiału stawia jednak przed producentami wiele wyzwań.

więcej »
Łączenie i przetwarzanie stali nierdzewnych

Ze względu na swoje właściwości stal nierdzewna znajduje bardzo szerokie zastosowanie, m.in. w przemyśle wydobywczym, chemicznym i energetyce. Według danych Międzynarodowego Forum Stali Nierdzewnej (ISSF) w pierwszym półroczu 2018 r. światowa jej produkcja osiągnęła poziom 26,1 mln ton, co oznacza wzrost o 13,3% r/r. Obróbka tego materiału stawia jednak przed producentami wiele wyzwań.

więcej »
Od klejenia do laserowania – ewolucja procesów łączenia tworzyw sztucznych

Łączenie tworzyw sztucznych metodą spawania laserowego nie bez przyczyny uznawane jest za jedną z najbardziej przyszłościowych technik łączeniowych. Tworzone w ten sposób spoiny są bowiem niewidoczne dla oka, a przy tym cechują się bardzo dobrą jakością i wytrzymałością na obciążenia.

więcej »
Roboty zastąpią spawaczy?

Brak problemów z niedoborem pracowników, większa dokładność procesu spawania, jego powtarzalność i szybkość – to najważniejsze atuty robotyzacji spawania, stosowanej w coraz większej liczbie branż. Ta zmiana technologiczna nie jest dziś tylko szansą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, ale wręcz koniecznością, jeśli firma chce dotrzymać kroku rywalom.

więcej »
Cięcie tworzyw sztucznych: Od metod ręcznych po zautomatyzowane lasery

Różnorodność dostępnych tworzyw sztucznych wymusza stosowanie różnych metod ich obróbki. Nie wszystkie jednak spełniają wymagania rynku dotyczące precyzji prac obróbczych, ekonomii oraz możliwości integracji z rozwiązaniami sieciowymi. Dlatego w technologii cięcia tworzyw sztucznych coraz częściej tradycyjne metody wypierane przez nowoczesne rozwiązania – przede wszystkim cięcie wodą i laserem.

więcej »
Cięcie plazmą i strugą wodno-ścierną – wady i zalety

Cięcie jako element obróbki materiałów jest technologią dość prostą i o wszechstronnym zastosowaniu, wykorzystywaną praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki. Podstawowe jej uwarunkowania to rodzaj materiału, jaki ma być cięty (tworzywo sztuczne czy naturalne, jego twardość i grubość), oraz potrzebne nakłady (efekt ekonomiczny, czasowy, energetyczny). Czynniki te mają zasadniczy wpływ na dobór metody cięcia materiałów.

więcej »
Chłodna kalkulacja — szybkie zgrzewanie

Firma Fronius wprowadziła sprawdzony proces spawania CMT do najnowocześniejszego źródła spawalniczego TPS/i. Druga generacja „zimnego łuku” umożliwia spawanie wspomagane przez robota w wielu zastosowaniach przy wcześniej nieosiąganej jakości, prostocie i niezawodności procesu. Dzięki tym zaletom renomowany producent stali i dostawca części samochodowych voestalpine był pierwszym użytkownikiem, który z dużym powodzeniem zastosował zaawansowaną technologię CMT w produkcji seryjnej.

więcej »
Bezpieczeństwo pracy przy obróbce laserowej

Choć w porównaniu z frezowaniem lub wierceniem obróbka laserowa wydaje się stosunkowo czystą metodą wytwarzania, także w jej trakcie powstają szkodliwe pyły i gazy procesowe, które mogą przenikać do krwi i wraz z nią dostawać się do poszczególnych organów. Z kolei niewidoczne gołym okiem promieniowanie laserowe może przy bezpośredniej ekspozycji trwale uszkodzić wzrok i skórę. W dobie szybkiego wzrostu popularności laserów przemysłowych kluczowego znaczenia nabiera świadomość tych zagrożeń i odpowiednia przed nimi ochrona.

więcej »
Ostro, ale bezpiecznie. Rynek narzędzi tnących rozwija się intensywnie

W ofercie są dziś ostrza o wyjątkowej twardości, ergonomiczne rękojeści chroniące mięśnie przed wysiłkiem i wytrzymałe konstrukcje. Królują tu trzy słowa klucze: skuteczność cięcia, bezpieczeństwo i komfort.

więcej »
Metody spawania stali nierdzewnej

Stal nierdzewna, w przeciwieństwie do stali niskostopowych lub węglowych, to materiał odporny na korozję. Stąd też zastosowanie znajduje przede wszystkim w zakładach chemicznych, przetwórstwie spożywczym oraz przemyśle farmaceutycznym i naftowym. 

więcej »