Formowanie

Większe potrzeby – doskonalsze metody

Coraz większe wymagania użytkowników maszyn do formowania i kształtowania blach są dla producentów takich maszyn sporym wyzwaniem. Podczas ich projektowania i produkcji nacisk kładzie się dziś przede wszystkim na jakość, dokładność i szybkość procesów obróbczych. Istotne znaczenie ma też kwestia optymalizacji kosztów i ochrona środowiska.

więcej »
Frezowanie płaszczyzn

Frezowanie stanowi, obok toczenia, jedną z najpowszechniejszych technik obróbki skrawaniem. Służy do obróbki płaszczyzn, rowków, powierzchni kształtowych i obróbki obwiedniowej. Stosowane narzędzia – frezy – są narzędziami wieloostrzowymi, wykonywanymi jako monolityczne lub z wykorzystaniem płytek skrawających. 

więcej »
Technologia odlewania rotacyjnego tworzyw sztucznych

Technika odlewania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie elementów o bardzo dużych wymiarach i masie, co jest niemożliwe przy wtryskiwaniu lub wytłaczaniu z rozdmuchiwaniem.

więcej »
RIM – forma niemal doskonała

Zastosowanie technologii RIM sprawia, że wytworzone z żywic poliuretanowych elementy cechują się wysokimi parametrami technicznymi i wyjątkowymi walorami wizualnymi.

więcej »
Wyżarzanie stali

Własności wytrzymałościowe i technologiczne stali są związane z jej mikrostrukturą zależną w zasadniczy sposób od obróbki cieplnej, tj. od różnorodnych zabiegów cieplnych, którym stal podlegała. Wykorzystując fizykochemiczne zjawiska występujące przy ogrzewaniu i oziębianiu stali, można doprowadzić do wytworzenia się w niej najbardziej pożądanych składników strukturalnych, nadających jej określone własności wytrzymałościowe.

więcej »
Mikroteksturowanie laserowe – precyzyjna obróbka w skali mikro

Technologie laserowe znajdują coraz szersze zastosowanie w procesach związanych z przetwarzaniem różnego rodzaju materiałów. Jednym z nich jest obróbka, a ściślej mówiąc – mikroobróbka laserowa, podczas której lasery o bardzo krótkiej wiązce światła usuwają cienkie warstwy obrabianego materiału, tworząc odpowiednie mikro- i nanostruktury.

więcej »
Innowacyjne metody łączenia blach dzięki zastosowaniu pras wykrawających

Wykrawarki do blach dzięki zastosowaniu specjalnych narzędzi formujących umożliwiają wykonanie kształtów – przetłoczeń 3D – niemożliwych do wykonania inną technologią.

więcej »
Proces 2K: wielowarstwowe formowanie bez formy

Dwukomponentowe formowanie wtryskowe pozwala na zautomatyzowaną produkcję części z kilku rodzajów tworzyw sztucznych w jednym procesie wytwórczym. O krok dalej idzie maszyna Freeformer, która umożliwia wielowarstwowe formowanie bez użycia form wtryskowych.

więcej »
Nowe systemy tribologiczne zamiast środków smarnych

Instytut Przeróbki Plastycznej (RWTH) w Aachen przeprowadził próby nowych warstw powierzchniowych znajdujących zastosowanie w procesie bezsmarowego wyciskania aluminium i jego stopów.

więcej »
Wtryskarki elektryczne

Przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą wtryskiwania od zawsze cieszyło się w Polsce dużym zainteresowaniem. W naszym kraju produkuje się mało tych maszyn, za to używa się ich bardzo dużo.

więcej »
Termoformowanie – widowiskowa technologia

Termoformowanie i wtryskiwanie to dwie konkurujące, a jednocześnie uzupełniające się technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Obie interesujące, jednak bardzo różne. Pierwsza i podstawowa różnica między nimi to stan skupienia tworzywa, jakie podlega przetwarzaniu.

więcej »
Gięcie pod kontrolą

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że współczesna giętarki są w stanie zapewnić wykonanie precyzyjnych zagięć w wyrobach wykonanych z różnego rodzaju materiałów.

więcej »