Materiały

Solidne jak stal

Hale stalowe gwarantują trwałość, nowoczesność i funkcjonalność, a do tego łatwo je zbudować i rozebrać. Mają szeroki wachlarz zastosowań – wykorzystywane są jako magazyny, chłodnie, zakłady produkcyjne, a nawet obiekty sportowe.

więcej »
Metale w krainie mrozu

Elementy łożysk, wiertła, koła zębate i frezy poddane obróbce podzerowej nie tylko zyskują większą twardość i wytrzymałość, ale też są bardziej odporne na zużycie. Rozwiązanie takie jest warte rozważenia tym bardziej, że inwestycje w technologie kriogeniczne mogą się szybko zwrócić. 

więcej »
Wykorzystanie lasera w łączeniu kompozytów

Rosnące zapotrzebowanie na energo- i materiałooszczędne produkty sprzyja dynamicznemu rozwojowi konstrukcji hybrydowych, w tym nowych technik łączenia różnych materiałów. Jedną z nich – opracowaną przez naukowców z Aachen – jest łączenie kompozytów FRC za pomocą złączy śrubowych z wykorzystaniem metody laserowego wycinania otworów pod nakrętki.

więcej »
Dwa w jednym – spawanie hybrydowe

Procesy spawania metodami tradycyjnymi niosą ze sobą pewne ryzyko wystąpienia nadmiernych i niekontrolowanych odkształceń na powierzchni łączonych materiałów.

więcej »
Masterbacze w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Masterbacze stanowią jeden z najbardziej perspektywicznych rynków w Europie, o stopniu innowacyjności i indywidualizacji produkcji niedostępnym dla innych sektorów przetwórstwa.

więcej »
Gaz w roli głównej

Trudno dziś wyobrazić sobie podstawowe procesy produkcyjne w fabrykach bez zastosowania gazów technicznych i ich mieszanek, szczególnie zaś gazów specjalnych.

więcej »
Trendy w sektorze narzędzi do obróbki toczeniem

Toczenie to jedna z głównych metod kształtowania elementów w procesie obróbki skrawaniem i jako taka szczególnie silnie podlega trendom specjalizacji.

więcej »
Spienianie tworzyw sztucznych

Materiały porowate dzięki swojej budowie komórkowej i bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym znalazły szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

więcej »
Oprawki idealnie dopasowane

Oprawki z mocowaniem termokurczliwym mają wiele zalet: prostotę konstrukcji, silne i dokładne mocowanie oraz wysoką trwałość.

więcej »
Zastosowanie produktów z włókien ceramicznych w przemyśle

Włókna ceramiczne mają szczególne właściwości ogniotrwałe, dużą odporność chemiczną, właściwości izolacyjne oraz odznaczają się niską przewodnością elektryczną, akustyczną oraz cieplną. Dlatego chętnie wykorzystywane są w przemyśle.

więcej »
Odzysk zamiast składowania

Odpady stanowią ok. 90% produktów ubocznych przetwórstwa przemysłowego. Duża część z nich może zostać z powodzeniem wykorzystana powtórnie. Wciąż jednak brakuje chętnych do ich przetwarzania.

więcej »
Tworzywa sztuczne przyjazne środowisku

Postęp w dziedzinie badań nad polimerami doprowadził do rozwoju nowych materiałów polimerowych zachowujących właściwości i użyteczność tradycyjnych tworzyw sztucznych, ale ulegających rozkładowi.

więcej »