Materiały

Ocena mikrostruktury doczołowego złącza stali ferrytyczno-austenitycznej typu duplex

Szerokie zastosowanie stali ferrytyczno-austenitycznych, określanych ze względu na dwufazową strukturę stalami typu duplex, wynika z ich wysokiej odporności na korozję w środowiskach charakteryzujących się występowaniem agresywnie oddziałujących na materiał substancji chemicznych. 

więcej »
Wydrukujesz jeszcze więcej. Nowe materiały do przemysłowych drukarek 3D 

Obudowy urządzeń rozpraszające ładunki elektrostatyczne lub wytrzymałe narzędzia produkcyjne i montażowe. Nowe materiały takie jak Diran 410MF07 czy ABS-ESD7 sprawiają, że poszerza się zakres zastosowań drukarek 3D. Jakie są zalety przemysłowych systemów do druku 3D?

więcej »
Łączenie tworzyw metodami „na ciepło”

Mimo głośnych ostatnio kampanii społecznych na rzecz zastępowania tworzyw sztucznych alternatywnymi surowcami popyt na polimery systematycznie rośnie. Zapotrzebowanie zgłaszają przede wszystkim branże opakowaniowa, budowlana i motoryzacyjna. To zaś stymuluje dalszy rozwój technik łączenia polimerów, w tym zgrzewania i spawania z zastosowaniem różnorodnych sposobów doprowadzania ciepła.

więcej »
Laserowe znakowanie tworzyw sztucznych

Liczne zalety wykorzystania lasera do obróbki materiałów sprawiają, że technologia ta coraz częściej wypiera inne, tradycyjne metody. Nie inaczej jest w przypadku tworzyw sztucznych, które w zdecydowanej większości dobrze znoszą kontakt z wiązką laserową. Dlatego też ten sposób znakowania stosowany jest w coraz to nowych branżach.

więcej »
Idealny polimer: przedmieszki do tworzyw sztucznych

Choć wielu klientów, dążąc do ograniczenia własnego wkładu technologicznego, decyduje się na zakup gotowego tworzywa sztucznego o określonej barwie i właściwościach fizykochemicznych, rynek produkcji masterbaczy ma się nadspodziewanie dobrze. Przedmieszki są coraz bardziej wyspecjalizowane i umożliwiają niemal dowolne kształtowanie właściwości i barwy polimerów.

więcej »
Projekt, produkcja, wdrożenie, rozwój – droga do sukcesu

Opracowanie od podstaw dobrego wodorozcieńczalnego oleju obróbczego to zadanie zajmujące kilka miesięcy. Receptura takiego preparatu składa się zazwyczaj z kilkunastu pojedynczych składników, dobranych z aptekarską dokładnością. Każdy z nich jest bardzo ważnym elementem całej układanki.

więcej »
Grafen – zmarnowana szansa czy ciągła nadzieja?

Oczekiwania związane z przemysłowym wykorzystaniem grafenu i wiodącą rolą naszego kraju w jego produkcji były olbrzymie, jednak do dziś się nie spełniły i wciąż możemy mówić jedynie o dużym potencjalne tego materiału przyszłości.

więcej »
Znakowanie mikroudarowe. Dla trwałej identyfikacji produktów

W zastosowaniach przemysłowych, choć nie tylko, często potrzebne jest odpowiednie oznaczenie wykonanych detali, obudów czy opakowań. Może to wynikać wprost z różnych przepisów i norm bądź też z konieczności zapewnienia identyfikalności danego elementu. Istnieje wiele technik znakowania, zależnych od obrabianego materiału. Jedną z częściej dziś wykorzystywanych jest znakowanie mikroudarowe, nazywane również mikropunktowym.

więcej »
Skanery galwanometryczne w znakowaniu laserowym

Głowice galwanometryczne, w przeciwieństwie do statycznych głowic ogniskujących wiązkę laserową, zapewniają szybką zmianę toru i wysoką precyzję pozycjonowania wiązki. Wyposażone w sterowniki umożliwiające komunikację między systemem skanującym a źródłem laserowym, pozwalają na synchroniczne sterowanie układami w osi X i Y, a niekiedy także Z. To jednak nie wszystko: najnowsze układy galvo wyposażone sąw sterowniki cyfrowe, które oferują zupełnie nowe możliwości w zakresie wydajności, precyzji i monitorowania procesów.

więcej »
Zastosowanie alternatywnych materiałów w produkcji

Zastosowanie alternatywnych materiałów w procesie produkcji korpusów maszyn może przyczynić się do znacznej redukcji kosztów wytwarzania obrabiarek. Badanie ich wytrzymałości na rozciąganie wymaga jednak opracowania odpowiednich stanowisk kontrolno-pomiarowych. Przykładem jest stanowisko rezonansowe wysokich częstotliwości stworzone z myślą o badaniu wytrzymałości zmęczeniowej kotew zatopionych w betonie cementowym.

więcej »
Materiały ceramiczne mogą zrewolucjonizować pracę odlewni

Ostatnie odkrycia naukowców z Instytutu ds. Technologii i Systemów do Obróbki Ceramiki im. Fraunhofera mogą istotnie wpłynąć na przebieg procesów wytwórczych w sektorze odlewniczym. Dowodzą bowiem, że wykorzystanie w odlewnictwie wysokowydajnej ceramiki technicznej pozwala na realizację projektów niemożliwych do wykonania przy użyciu tradycyjnych technologii.

więcej »
Polimerowa skrzynia biegów zmienia oblicze Porsche

W produkowanych obecnie samochodach tworzywa sztuczne pełnią zwykle podwójną funkcję: obniżają masę pojazdu i zwiększają atrakcyjność wizualną wnętrza, nadając mu indywidualny styl. Części, a nawet całe podzespoły z tworzyw sztucznych mogą mieć jednak niebagatelny wpływ także na właściwości dynamiczne pojazdu.

więcej »
Aluminium coraz popularniejsze w transporcie

Wymogi bezpieczeństwa oraz standardy w zakresie ochrony środowiska to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że branża transportowa cały czas ewoluuje w poszukiwaniu najbardziej optymalnych materiałów. Mniej więcej od połowy lat 70. minionego stulecia rośnie znaczenie aluminium, które dzięki swym właściwościom powoli wypiera inne materiały konstrukcyjne, takiej jak stal, tworzywa sztuczne czy miedź.

więcej »
Obróbka CFRP – trzy kroki do sukcesu

Kompozyty wzmacniane włóknem węglowym (CFRP) z roku na rok zyskują na popularności jako surowiec do produkcji lekkich samolotów, turbin wiatrowych czy pojazdów. Dzięki mniejszej wadze przyczyniają się do ograniczenia zużycia paliwa i energii bądź uzyskania lepszych osiągów przy zachowaniu porównywalnych nakładów, a w idealnych warunkach – do obu tych efektów jednocześnie. Warunkiem jest jednak nadanie im odpowiedniej formy, głównie w procesie obróbki mechanicznej, która wymaga spełnienia trzech zasadniczych wymogów.

więcej »
Solidne jak stal

Hale stalowe gwarantują trwałość, nowoczesność i funkcjonalność, a do tego łatwo je zbudować i rozebrać. Mają szeroki wachlarz zastosowań – wykorzystywane są jako magazyny, chłodnie, zakłady produkcyjne, a nawet obiekty sportowe.

więcej »
Metale w krainie mrozu

Elementy łożysk, wiertła, koła zębate i frezy poddane obróbce podzerowej nie tylko zyskują większą twardość i wytrzymałość, ale też są bardziej odporne na zużycie. Rozwiązanie takie jest warte rozważenia tym bardziej, że inwestycje w technologie kriogeniczne mogą się szybko zwrócić. 

więcej »
Wykorzystanie lasera w łączeniu kompozytów

Rosnące zapotrzebowanie na energo- i materiałooszczędne produkty sprzyja dynamicznemu rozwojowi konstrukcji hybrydowych, w tym nowych technik łączenia różnych materiałów. Jedną z nich – opracowaną przez naukowców z Aachen – jest łączenie kompozytów FRC za pomocą złączy śrubowych z wykorzystaniem metody laserowego wycinania otworów pod nakrętki.

więcej »