Materiały

Zastosowanie alternatywnych materiałów w produkcji

Zastosowanie alternatywnych materiałów w procesie produkcji korpusów maszyn może przyczynić się do znacznej redukcji kosztów wytwarzania obrabiarek. Badanie ich wytrzymałości na rozciąganie wymaga jednak opracowania odpowiednich stanowisk kontrolno-pomiarowych. Przykładem jest stanowisko rezonansowe wysokich częstotliwości stworzone z myślą o badaniu wytrzymałości zmęczeniowej kotew zatopionych w betonie cementowym.

więcej »
Materiały ceramiczne mogą zrewolucjonizować pracę odlewni

Ostatnie odkrycia naukowców z Instytutu ds. Technologii i Systemów do Obróbki Ceramiki im. Fraunhofera mogą istotnie wpłynąć na przebieg procesów wytwórczych w sektorze odlewniczym. Dowodzą bowiem, że wykorzystanie w odlewnictwie wysokowydajnej ceramiki technicznej pozwala na realizację projektów niemożliwych do wykonania przy użyciu tradycyjnych technologii.

więcej »
Polimerowa skrzynia biegów zmienia oblicze Porsche

W produkowanych obecnie samochodach tworzywa sztuczne pełnią zwykle podwójną funkcję: obniżają masę pojazdu i zwiększają atrakcyjność wizualną wnętrza, nadając mu indywidualny styl. Części, a nawet całe podzespoły z tworzyw sztucznych mogą mieć jednak niebagatelny wpływ także na właściwości dynamiczne pojazdu.

więcej »
Aluminium coraz popularniejsze w transporcie

Wymogi bezpieczeństwa oraz standardy w zakresie ochrony środowiska to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że branża transportowa cały czas ewoluuje w poszukiwaniu najbardziej optymalnych materiałów. Mniej więcej od połowy lat 70. minionego stulecia rośnie znaczenie aluminium, które dzięki swym właściwościom powoli wypiera inne materiały konstrukcyjne, takiej jak stal, tworzywa sztuczne czy miedź.

więcej »
Obróbka CFRP – trzy kroki do sukcesu

Kompozyty wzmacniane włóknem węglowym (CFRP) z roku na rok zyskują na popularności jako surowiec do produkcji lekkich samolotów, turbin wiatrowych czy pojazdów. Dzięki mniejszej wadze przyczyniają się do ograniczenia zużycia paliwa i energii bądź uzyskania lepszych osiągów przy zachowaniu porównywalnych nakładów, a w idealnych warunkach – do obu tych efektów jednocześnie. Warunkiem jest jednak nadanie im odpowiedniej formy, głównie w procesie obróbki mechanicznej, która wymaga spełnienia trzech zasadniczych wymogów.

więcej »
Solidne jak stal

Hale stalowe gwarantują trwałość, nowoczesność i funkcjonalność, a do tego łatwo je zbudować i rozebrać. Mają szeroki wachlarz zastosowań – wykorzystywane są jako magazyny, chłodnie, zakłady produkcyjne, a nawet obiekty sportowe.

więcej »
Metale w krainie mrozu

Elementy łożysk, wiertła, koła zębate i frezy poddane obróbce podzerowej nie tylko zyskują większą twardość i wytrzymałość, ale też są bardziej odporne na zużycie. Rozwiązanie takie jest warte rozważenia tym bardziej, że inwestycje w technologie kriogeniczne mogą się szybko zwrócić. 

więcej »
Wykorzystanie lasera w łączeniu kompozytów

Rosnące zapotrzebowanie na energo- i materiałooszczędne produkty sprzyja dynamicznemu rozwojowi konstrukcji hybrydowych, w tym nowych technik łączenia różnych materiałów. Jedną z nich – opracowaną przez naukowców z Aachen – jest łączenie kompozytów FRC za pomocą złączy śrubowych z wykorzystaniem metody laserowego wycinania otworów pod nakrętki.

więcej »
Dwa w jednym – spawanie hybrydowe

Procesy spawania metodami tradycyjnymi niosą ze sobą pewne ryzyko wystąpienia nadmiernych i niekontrolowanych odkształceń na powierzchni łączonych materiałów.

więcej »
Masterbacze w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Masterbacze stanowią jeden z najbardziej perspektywicznych rynków w Europie, o stopniu innowacyjności i indywidualizacji produkcji niedostępnym dla innych sektorów przetwórstwa.

więcej »
Gaz w roli głównej

Trudno dziś wyobrazić sobie podstawowe procesy produkcyjne w fabrykach bez zastosowania gazów technicznych i ich mieszanek, szczególnie zaś gazów specjalnych.

więcej »
Trendy w sektorze narzędzi do obróbki toczeniem

Toczenie to jedna z głównych metod kształtowania elementów w procesie obróbki skrawaniem i jako taka szczególnie silnie podlega trendom specjalizacji.

więcej »