Utrzymanie ruchu

Modernizacja walcowni – zmodernizowane walce przystosowane do ekstremalnych obciążeń

Na rynku istnieje popyt na usługi modernizacji walcowni mający na celu zmniejszenie ryzyka pękania czopów w obszarze pierścienia labiryntowego przy pracy pod dużym obciążeniem.

więcej »
Czym są i do jakich zadań wykorzystywane są manipulatory przemysłowe?

Aby odciążyć pracowników, umożliwić bardziej elastyczny transport i operowanie cięższymi ładunkami, a także usprawnić pracę w zakładzie, stosowane są m.in.: podnośniki, żurawie, suwnice i manipulatory przemysłowe. Spośród tych wszystkich dźwignic na uwagę zasługują ergonomiczne manipulatory przemysłowe, których użycie znacząco poprawia efektywność, bezpieczeństwo i komfort pracy.

więcej »
Klimatyzacja szaf sterowniczych to źródło potencjalnych oszczędności

Zrównoważony rozwój ma dla firmy Voith dużą wartość. Działający na całym świecie koncern od lat funkcjonuje według zasad ekologicznie czystego, uczciwego i długoterminowego gospodarowania. Wyniki wprowadzanych działań mówią same za siebie, co więcej przedsiębiorstwo było już wielokrotnie nagradzane za zarządzanie środowiskowe. A to nie koniec. Niedawno w firmie z Heidenheim odkryto źródło kolejnych, potencjalnych oszczędności – w klimatyzacji szaf sterowniczych…

więcej »
Sterowana gospodarka smarownicza

Niezawodność parku maszynowego to podstawowy warunek opłacalnego działania każdego zakładu produkcyjnego. Utrzymanie maszyn w stałej gotowości do pracy wymaga dbania na bieżąco o wszystkie ich układy i podzespoły, szczególnie zaś te, które ze względu na wykonywane ruchy mogą szybciej ulec uszkodzeniu, np. zatarciu. Ogromnym wsparciem są tu systemy centralnego smarowania.

więcej »
Wyważanie narzędzi i uchwytów

Wraz ze wzrostem prędkości skrawania w nowoczesnych frezarkach rośnie znaczenie właściwego wyważenia zespołów składających się z uchwytu i narzędzia. Ich niewyważenie powoduje działanie dużych sił odśrodkowych, co znacząco wpływa na żywotność wrzeciona.

więcej »
Smarowanie – podstawa prawidłowego działania łożysk

Nieprawidłowe smarowanie jest przyczyną ponad połowy przedwczesnych uszkodzeń łożysk, które działają na bardzo cienkich warstwach smaru. Bez niego na ślizgowych, tocznych bądź zazębionych powierzchniach występuje tarcie wytwarzające ciepło, które prowadzi do zużycia elementu.

więcej »
Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? 

Dostępne obecnie na rynku pokrętła występują z wtopką gwintowaną, z otworem nieprzelotowym lub przelotowym i trzpieniem gwintowanym. W zależności od potrzeby wybieramy dany rozmiar gwintu lub trzpienia oraz rozmiar samego pokrętła, a następnie mocujemy je w danej aplikacji. Połączenie za pomocą pokrętła jest proste i szybkie. Jednak w tym przypadku każdy użytkownik, ale również osoby postronne mają do niego swobodny dostęp.

więcej »
Diagnostyka maszyn elektrycznych

Choć z pozoru diagnostyka maszyn zasilanych elektrycznie sprowadza się do podłączenia odpowiedniego testera PAT, wciśnięcia kilku guzików i wykonania paru prostych testów, to w rzeczywistości obejmuje ona wiele szczegółowych pomiarów, testów, oględzin i inspekcji wynikających z wytycznych odpowiednich norm.

więcej »
Pasy klinowe – zasady prawidłowej eksploatacji

Gdyby porównać maszyny do żywych organizmów, to pasy klinowe byłyby żyłami. Przenoszą one duże moce z silnika, czyli serca maszyny, na jej pozostałe organy. Aby odpowiednio długo posłużyły, trzeba o nie zadbać.

więcej »
Nowoczesne sposoby na predykcyjne utrzymanie ruchu

Utrzymanie ruchu w przypadku maszyn i obiektów, które należą do elementów o wysokiej krytyczności, odgrywa kluczową rolę w sprawnym działaniu fabryk i zakładów przemysłowych. Dlatego też obok reakcyjnego modelu utrzymania ruchu, tj. naprawie szkody w momencie jej wystąpienia, oraz systemu prewencyjnego, czyli strategii zapobiegania awarii, coraz częściej stosuje się bardziej zaawansowany predykcyjny model utrzymania ruchu. 

więcej »
Monitorowanie stanu technicznego maszyn

Dyspozycyjność, trwałość, niezawodność i sposób eksploatacji maszyn i urządzeń będących na wyposażeniu linii technologicznej przedsiębiorstwa produkcyjnego mają bardzo duży wpływ na ekonomiczność procesu wytwarzania. Znaczne straty producenta wynikające z postojów i usuwania nieprzewidzianych usterek są pochodną czynników eksploatacyjnych, użytkowych i zewnętrznych. 

więcej »
Niezwykle ważne wyważanie

Drganie kierownicy podczas jazdy samochodem, głośniejsza praca urządzeń elektrycznych czy nieprawidłowe działanie mechanizmów z napędem elektrycznym to tylko kilka następstw zjawiska niewyważenia, z jakimi możemy spotkać się na co dzień. Także w zastosowaniach przemysłowych jest to bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne, ponieważ od poprawnej pracy wirnika silników elektrycznych, zwłaszcza obracających się z dużymi prędkościami roboczymi, zależy bardzo dużo. Dlatego zarówno na etapie produkcji, jak i późniejszej konserwacji powinno się zwrócić szczególną uwagę na poprawne wyważanie wirników.

więcej »
Konserwacja maszyn w branży tworzyw sztucznych

Brak zakłóceń i przestojów w procesie produkcji to jedno z największych wyzwań stojących przed producentami z każdej branży. Osiągnięcie takiego stanu wymaga właściwego działania na każdym etapie procesu: od jego projektu, przez wyposażenie parku maszynowego, po odpowiednią eksploatację urządzeń produkcyjnych, obejmującą także gospodarkę smarowniczą. Dotyczy to również przedsiębiorców aktywnych w sektorze tworzyw sztucznych.

więcej »
Jak precyzyjnie wyregulować i trwale zamocować moduł maszyny - CASE STUDY z fabryki Otto Ganter

Produkowanie urządzeń i maszyn pod indywidualne zamówienie jest kosztowne, ponieważ zakłada projektowanie maszyny od nowa. Sposobem na uniknięcie wysokich kosztów jest konstrukcja modułowa, która umożliwia personalizację maszyn przez wymianę modułów, które jak klocki składają się na całe urządzenie.

więcej »
Złącza przemysłowe do pracy w trudnych warunkach

W dzisiejszym, zelektryfikowanym i zdigitalizowanym, świecie złącza są bardzo ważnym elementem umożliwiającym tworzenie sieci elektrycznych i zautomatyzowanych. Stosuje się je we wszystkich obszarach związanych z przesyłaniem energii lub sygnałów analogowych i cyfrowych, a ich konstrukcja jest ściśle określona przez ich przeznaczenie. Jednak szczególne wymagania konstrukcyjne stoją przez złączami przemysłowymi przeznaczonymi do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. 

więcej »
Kontrola temperatury obróbki

W obróbce skrawaniem energia jest w znacznym stopniu przetwarzana na ciepło, co powoduje znaczny wzrost temperatury. Do jej obniżenia stosuje się różne substancje chłodzące, których dobór zależy m.in. od rodzaju obrabianego materiału, parametrów obróbki czy typu używanych maszyn.

więcej »
Indukcyjne podgrzewanie metali

Oferowane na rynku nagrzewnice indukcyjne mają szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystuje się je zarówno w małych warsztatach, jak i dużych fabrykach, gdzie stanowią ważny element wyposażenia działów utrzymania ruchu. Oferują wysoki poziom wydajności i dobrą jakość nagrzewanych detali.

więcej »