Finanse

Dobry rok dla leasingu

Po trzech kwartałach 2019 r. rynek leasingu skurczył się o 2,4%, ale mimo to leasingodawcy zanotowali wzrost sprzedaży w segmencie maszyn i urządzeń, który stanowił ok. 30% struktury całego rynku. Te dane pozwalają im z optymizmem patrzeć na rok 2020.

więcej »
Optymalizacja procesów finansowo-księgowych – Ocmer z systemem Exact Synergy Enterprise 

Ocmer – generalny wykonawca hal przemysłowych – zoptymalizował procesy finansowo-księgowe poprzez wdrożenie systemu Exact Synergy Enterprise. Firma uzyskała bieżącą wiedzę na temat budżetu, zamówień i faktur. Nowe rozwiązanie poprawiło kontrolę rentowności poszczególnych projektów oraz zarządzanie dokumentami i budżetami w jednym systemie. Automatyzacja tych procesów pozwoliła na ograniczenie kosztów oraz papierowego obiegu dokumentów, a także ułatwiła wykonywanie obowiązków pracownikom terenowym.

więcej »
Optymizm konsumentów wzrasta. Barometr Consumer Finance już na poziomie 71,6 pkt

W IV kwartale 2019 r. wartość Barometru Rynku Consumer Finance, określana na podstawie badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, kolejny raz znacznie wzrosła. Obecnie wynosi 71,6 pkt wobec 63,6 pkt zanotowanych w poprzednim kwartale. 

więcej »
Finansowanie inwestycji w przemyśle drzewnym

Jakie wyzwania czekają przemysł drzewny? Ograniczenia w podaży drewna, trudności ze znalezieniem pracowników oraz spowolnienie gospodarcze - to główne mankamenty tego sektora. Jak w takiej sytuacji utrzymać obecne, wysokie tempo rozwoju sektora, który w przypadku branży meblowej wynosi aż 8% rocznie?

więcej »
Polski przemysł zbrojeniowy napędzają krajowe zamówienia

Wzrost wydatków na wojsko – obserwowany w minionych latach i planowany w najbliższej przyszłości – to teoretycznie bardzo dobra informacja dla przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej. Niestety dużą część kontraktów zdobywają firmy zagraniczne, głównie amerykańskie, co wynika i z uwarunkowań politycznych, i z obecnych możliwości technologicznych polskiej branży obronnej.

więcej »
Mija rok od wprowadzenia ustawy AML

W lipcu minąl rok nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ustawa dotyczy 25 grup podmiotów, a co najważniejsze – również każdego innego przedsiębiorcy, który przyjmuje płatności w gotówce, w kwocie równej co najmniej 10 000 EUR, nawet w kilku operacjach. Niestety – mimo upływu roku i drakońskich kar, jakie grożą za niewdrożenie procedur przeciwdziałania pieniędzy, ciągle bardzo wielu przedsiębiorców nie wie nawet, że ma jakieś obowiązki.

więcej »
Opłacalność ekonomiczna farm słonecznych

Wiele czynników wpływa na opłacalność inwestycji w aukcyjnym systemie wsparcia zależy, natomiast za te najbardziej wpływające na ekonomikę inwestycji możemy uznać wielkość nakładów inwestycyjnych jakie zostaną poniesione na realizację projektu oraz aukcyjną cenę sprzedaży energii.

więcej »
Dynamiczny wzrostu rynku leasingu

Wstępne dane międzynarodowej organizacji Leaseurope pokazują, że europejski rynek leasingu w 2018 r. zanotował wzrost o 7,3% w stosunku do roku poprzedniego. Polska branża leasingowa dzięki wysokiemu poziomowi finansowania przedsiębiorstw awansowała z 7. na 5. miejsce w europejskim rankingu. To najwyższa jej pozycja w historii.

więcej »
PKO Leasing liderem rynku i z rekordowym wynikiem

PKO Leasing zakończył 2018 rok z rekordowym wynikiem sprzedaży na poziomie 9,2 mld zł, potwierdzając tym samym pierwszą pozycję na rynku firm leasingowych. Spółka zamknęła rok z ponad 11-proc. udziałem w rynku i blisko 14-proc. dynamiką wzrostu mierzoną r/r. Tylko w grudniu sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom 1 mld zł.

więcej »
Spory wzrost polskiego rynku leasingu w 2018 r.

Polska branża leasingowa ma za sobą bardzo udany rok. W 2018 r. firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką na poziomie +21,8% była najwyższą, jaką polski sektor leasingowy odnotował od 11 lat. To dobra wiadomość dla polskich leasingodawców, którzy w tym roku świętują jubileusz 25-lecia Związku Polskiego Leasingu.

więcej »
Blisko ćwierć biliona złotych obrotów polskich faktorów w 2018 r.

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów osiągnęły w 2018 r. obroty o wartości 242,8 mld zł. Oznacza to wzrost o 26,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Z ich usług korzysta w Polsce obecnie już blisko 17 tys. przedsiębiorstw. W obrocie krajowym szybszy wzrost zanotował faktoring pełny, natomiast wśród eksporterów wzrosło znaczenie usługi w wersji niepełnej.

więcej »
Spada Giełdowy Indeks Produkcji

Październikowy odczyt Giełdowego Indeksu Produkcji na poziomie 858,36 punktów oznacza miesięczny spadek o 9,26%. Zdaniem ekspertów winy takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w mizernej sytuacji na GPW oraz nieciekawych nastrojach w europejskim przemyśle, które pogarszają się podobnie, jak w innych regionach świata.

więcej »
Zatory płatnicze zmorą polskich przedsiębiorstw

Problem z opóźnieniami zapłaty za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyczy 63,7% firm biorących udział w najnowszym badaniu Bibby MSP Index, realizowanego na ogólnopolskiej próbie małych i średnich przedsiębiorstw. Zatory płatnicze stają się coraz większym problemem polskich firm – potwierdzają to wyniki badania „Portfel należności polskich przedsiębiorców”.  Zjawisko to dotyka niemal każdej branży.

więcej »
Coraz popularniejsza usługa faktoringu

Opóźnienia płatności mogą zachwiać finansami niejednej nawet stabilnej finansowo firmy, dlatego przedsiębiorcy coraz częściej chcą się zabezpieczyć przed tego typu ryzykiem, korzystając z usług firm oferujących faktoring.

więcej »
Stabilny wzrost rynku leasingu w 2017 r.

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy, podsumował ubiegły rok. W 2017 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 67,8 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką po trzecim kwartale wyniosła +14,3%, w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku przyspieszyła do +19,5%, co przełożyło się na 15,7-procentowy wzrost rynku liczony rok do roku.

więcej »
Coraz popularniejszy faktoring w sektorze MŚP

Już co ósma mikro, mała lub średnia firma (13,4%) korzysta z faktoringu w celu pozyskania środków finansowych – wynika z „Barometru EFL” za III kwartał 2017 r. 

więcej »
Już 100 miliardów dolarów na cyfryzację fabryk

 W ciągu 5 ostatnich lat globalne wydatki firm na digitalizację fabryk sięgnęły 100 mld dolarów. Niestety mimo bajońskich inwestycji większość projektów wciąż jest w powijakach. 

więcej »