Finanse

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy, podsumował ubiegły rok. W 2017 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 67,8 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką po trzecim kwartale wyniosła +14,3%, w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku przyspieszyła do +19,5%, co przełożyło się na 15,7-procentowy wzrost rynku liczony rok do roku.

Już co ósma mikro, mała lub średnia firma (13,4%) korzysta z faktoringu w celu pozyskania środków finansowych – wynika z „Barometru EFL” za III kwartał 2017 r.

W ciągu 5 ostatnich lat globalne wydatki firm na digitalizację fabryk sięgnęły 100 mld dolarów. Niestety mimo bajońskich inwestycji większość projektów wciąż jest w powijakach.

Najpopularniejszym instrumentem finansowym, podobnie jak w poprzednim kwartale, pozostaje leasing – wybiera go 58% firm. Biorąc pod lupę branże, z leasingu najchętniej korzystają firmy budowlane (73,8%), transportowe (73,8%) i produkcyjne (73%).

2049 złotych brutto – co najmniej tyle, od przyszłego roku, może wynosić płaca minimalna. Stawka godzinowa może wzrosnąć zaś, co najmniej, do 13,30 złotych brutto za godzinę.

Polskie firmy w znacznym stopniu ograniczyły w ubiegłym roku wydatki inwestycyjne – wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą. Dlaczego? Chęć do inwestowania odbiera m.in. brak pewności działania na przyszłość oraz nieprzyjazny klimat dla biznesu. Inwestycje ograniczyły także gminy, które oczekują zwiększenia dostępności środków z UE.

Branża budowlana od dawna wskazywana jest jako sektor najbardziej zagrożony upadłościami, obciążony zatorami płatniczymi, kłopotami z zyskownością i rentownością działalności czy spadkiem przychodów ze sprzedaży. Kłopoty finansowe ma już 31 523 firm z tego sektora, w tym 26 181 przedsiębiorców zarejestrowanych w CEiDG.

Zmiany w ustawie o rachunkowości wymuszą na dużych spółkach, przede wszystkim instytucjach finansowych i grupach kapitałowych, ujawnianie informacji na temat działalności pozafinansowej, m.in. tego, co robią dla ochrony środowiska i lokalnych społeczności. Te, które nie prowadzą działań w tym zakresie, będą musiały się z tego wytłumaczyć – ocenia Paweł Niziński, dyrektor generalny Better. Nowe regulacje mogą uporządkować rynek i ułatwią firmom budowanie pozytywnego wizerunku.

Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Obowiązek prowadzenia bieżącej dokumentacji cen transferowych obejmie firmy i przedsiębiorców, których obroty przekraczają 2 mln euro, oraz tych, którzy dokonują transakcji z podmiotami z rajów podatkowych. Zmiany mają uszczelnić system podatkowy. Ułatwią też urzędom skarbowym wytypowanie podatników do kontroli.

Na przełomie roku weszły w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności. Wprowadziła ona szereg ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorców.

Mimo decyzji o brexicie trwają prace nad fuzją giełd w Londynie i Frankfurcie. Także CEESEG, połączone giełdy praska i wiedeńska, dokupiły akcje tej pierwszej do blisko stu procent. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zarzuciła przed ponad dwoma laty plany połączenia z Wiedniem. Tymczasem współpraca parkietów nie musi się kłócić z budową giełd narodowych.

Proponowane przez rząd ułatwienia podatkowe dla firm to prawdziwa rewolucja – ocenia Mariusz Rutke z Wyższej Szkoły Bankowej. Osoby zarabiające do tysiąca zł będą mogły nie rejestrować działalności. To dla nich szansa na wyjście z szarej strefy, do której wpychają je obecne przepisy. 22-proc. składka ZUS lub jednolita danina łącząca składki na ZUS, PIT i NFZ mogłyby odblokować przedsiębiorczość. Zdaniem eksperta zmniejszenie obciążeń dla mikrofirm w ciągu kilku miesięcy zwiększy wpływy do budżetu.