Inne

Piłkarz czy kosmita? Trwa technologiczny wyścig zbrojeń

Bieżnia antygrawitacyjna rodem z NASA, kamizelki monitorujące organizm piłkarza i jego każdy ruch na boisku, okulary i hełm do analizy gry w wirtualnej rzeczywistości, bidony z Bluetoothem, naszpikowana czujnikami i procesorami futbolówka – to tylko niektóre z nowoczesnych technologii zmieniających oblicze piłki nożnej. Część z nich ma doprowadzić do sukcesu reprezentacje występujące na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji.

więcej »
Największa inwestycja PKN Orlen w branży petrochemicznej

PKN Orlen rozpoczyna największe w swojej historii inwestycje w obszarze petrochemii. Ich wartość szacowana jest  na ok. 8,3 mld złotych. W ramach przyjętego programu rozwoju petrochemii  do 2023 r. zrealizowane zostaną nowe inwestycje w Płocku i we Włocławku. Po zakończeniu inwestycji roczny zysk EBITDA może wzrosnąć nawet o 1,5 miliarda złotych. 

więcej »
RODO - pięć niespodziewanych efektów

Od ratyfikacji rozporządzenia Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych, miną w maju 24 miesiące. Z ich upływem nowe, kontrowersyjne prawo wejdzie w życie. Czy firmy faktycznie mają się czego obawiać? Część przedsiębiorców studzi emocje.

więcej »
Perspektywy rynku parafin

Według najnowszych opublikowanych danych w tym roku globalny rynek wosków z parafiny będzie wart ponad 5 mld dolarów, szacuje Research&Market. Do 2025 r. branża urośnie o prawie 2,27 mld dolarów. Polska to ciągle rozwijający się rynek dla tych produktów o wartości około 170 mln dolarów.

więcej »
Przybywa amerykańskich inwestycji

12,7 mld dolarów wyniosła zeszłoroczna, rekordowa wymiana handlowa Polski ze Stanami Zjednoczonymi. W sumie wartość amerykańskich inwestycji w naszym kraju sięga już blisko 42 mld dolarów. Co ważne, rośnie nie tylko licza tych inwestycji, ale również ich jakość. Coraz częściej bowiem są to inwestycje oparte o nowoczesne technologie. Również polskie firmy coraz śmielej sobie poczynają na rynku amerykańskim.

więcej »
Coraz ważniejsza kooperacja

Współpraca zamiast rywalizacji? Coraz częściej przedsiębiorstwa działające w jednej branży zmieniają podejście do kwestii rywalizacji, walki o klienta i sposobów generowania zysków. Słowem kluczem jest tu kooperacja.

więcej »
90% MŚP pozytywnie ocenia ostatnie 12 miesięcy

Polskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa podsumowywały 2017 r. Prawie 90% właścicieli oceniło minione 12 miesięcy jako udane dla firmy. Niezadowolonych z działalności jest tylko 6% firm – głównie z branży usługowej.

więcej »
Polski przemysł zbrojeniowy przed szansą na nowe zamówienia

Rada Europejska uzgodniła stanowisko w sprawie Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP), w efekcie czego będą dodatkowe środki dla przedsiębiorstw zbrojeniowych.

więcej »
Rośnie liczba dronów. Regulacje są, ale nie wszystkie

Polska jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła przepisy, które regulują komercyjne wykorzystywanie dronów. Wprowadzenie kategorii statków bezzałogowych z przejrzystą procedurą uzyskiwania uprawnień zaowocowało w krótkim czasie dużą liczbą świadectw kwalifikacji. Tylko do marca br. wydano ich 4,2 tys.

więcej »
Inżynier pilnie poszukiwany

Inżynierowie to jedna z najbardziej rozchwytywanych grup zawodowych na rynku pracy w Polsce i Europie. Nic dziwnego, że kierunki techniczne są mocno oblegane. Ich absolwenci już w miesiąc po uzyskaniu dyplomu znajdują pracę i mogą przy tym liczyć na wysokie zarobki.

więcej »
Liczba polskich wniosków patentowych drastycznie spada

W 2016 r. zanotowano rekordową liczbę przyznanych na świecie patentów. Również polskie uczelnie transferują najnowsze technologie do przemysłu. Na wynalazkach korzysta wojsko, policja i państwowe firmy. Niestety liczba polskich wniosków patentowych drastycznie spadła.

więcej »
Jakie regiony Polski są najbardziej innowacyjne?

Wyniki najnowszego Indeksu Millennium pokazują, że większość województw zwiększyła swój potencjał innowacyjności. Liderem pozostaje Mazowsze, jednak pozostałe regiony szybko zmniejszają dystans. Według Global Innovation Index Polska zajmuje 39. miejsce na liście 128 najbardziej innowacyjnych państw, a tym samym awansowała w ubiegłym roku o siedem pozycji. Towarzyszy temu wzrost innowacyjności na poziomie lokalnym. 

więcej »