Inne

Rośnie liczba dronów. Regulacje są, ale nie wszystkie

Polska jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła przepisy, które regulują komercyjne wykorzystywanie dronów. Wprowadzenie kategorii statków bezzałogowych z przejrzystą procedurą uzyskiwania uprawnień zaowocowało w krótkim czasie dużą liczbą świadectw kwalifikacji. Tylko do marca br. wydano ich 4,2 tys.

więcej »
Inżynier pilnie poszukiwany

Inżynierowie to jedna z najbardziej rozchwytywanych grup zawodowych na rynku pracy w Polsce i Europie. Nic dziwnego, że kierunki techniczne są mocno oblegane. Ich absolwenci już w miesiąc po uzyskaniu dyplomu znajdują pracę i mogą przy tym liczyć na wysokie zarobki.

więcej »
Liczba polskich wniosków patentowych drastycznie spada

W 2016 r. zanotowano rekordową liczbę przyznanych na świecie patentów. Również polskie uczelnie transferują najnowsze technologie do przemysłu. Na wynalazkach korzysta wojsko, policja i państwowe firmy. Niestety liczba polskich wniosków patentowych drastycznie spadła.

więcej »
Jakie regiony Polski są najbardziej innowacyjne?

Wyniki najnowszego Indeksu Millennium pokazują, że większość województw zwiększyła swój potencjał innowacyjności. Liderem pozostaje Mazowsze, jednak pozostałe regiony szybko zmniejszają dystans. Według Global Innovation Index Polska zajmuje 39. miejsce na liście 128 najbardziej innowacyjnych państw, a tym samym awansowała w ubiegłym roku o siedem pozycji. Towarzyszy temu wzrost innowacyjności na poziomie lokalnym. 

więcej »
Zmiana prawa poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

Ustawa o rynku mocy pobudzi inwestycje w jednostki wytwórcze – ocenia Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Tego zdania jest też Ministerstwo Energii, które liczy, że regulacja skłoni wytwórców do budowy nowych i modernizacji już istniejących źródeł. Ma to poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski i zapobiec niedoborom mocy. 

więcej »
Dlaczego start-upy są tak ważne dla energetyki w świetle Industry 4.0? 

Termin Przemysł 4.0 (ang. Industry 4.0) czy raczej – w niemieckim oryginale – Industrie 4.0 to termin, który po raz pierwszy pojawił się w Niemczech, gdzie na targach przemysłowych w Hanowerze wykorzystany został przez polityków jako nazwa dalekofalowej strategii rozwoju i wspierania przemysłu.

więcej »
Jak magazynować energię odnawialną?

Nowe technologie pozwalają lepiej magazynować energię odnawialną i skuteczniej nią zarządzać. Proces ten w przyszłości będzie kluczowy dla środowiska, ludzi i przemysłu energetycznego.

więcej »
GE finalizuje przejęcie LM Wind Power

General Electric ogłosił finalizację przejęcia LM Wind Power, duńskiej firmy rozwijającej nowe technologie i produkującej łopaty wirnikowe dla energetyki wiatrowej. Finalizację transakcji poprzedziło formalne zezwolenie udzielone przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię. W efekcie GE zwiększyło swój udział w sektorze energetycznym w Polsce.

więcej »
Sektor MSP z lekkim optymizmem spogląda w przyszłość

Ponad 1/5 przedsiębiorców z sektora MSP uważa, że kondycja ekonomiczna ich firmy w najbliższym czasie zmieni się na lepsze (wzrost o 1,6 pkt. proc), a ponad połowa (54,4%) badanych jest zdania, że ich sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie, co oznacza niewielki (o 2,4 pkt. proc.) wzrost.

więcej »
„Super urząd” ds. ochrony danych osobowych a przedsiębiorcy

W projekcie ustawy o ochronie danych osobowych został przewidziany nowy organ do spraw ochrony danych. Generalnego Inspektora Danych Osobowych (GIODO) zastąpi Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), który będzie miał znacznie szersze kompetencje niż jego poprzednik. Co to oznacza dla przedsiębiorców? 

więcej »
Polskie firmy mają problemy z procesami zakupowymi

Umiejętne zarządzanie procesem zakupowym pozwala firmie ograniczyć koszty związane z dostawami i zwiększyć opłacalność biznesu. Niestety w Polsce wiele przedsiębiorstw, i to nie tylko tych małych, ciągle ma z tym duże problemy. Jak mogą je rozwiązać? Z pewnością potrzebują do tego skutecznej strategii zakupowej.

więcej »
Duże przejęcie w sektorze hydroizolacji

7 kwietnia br. dwóch wiodących producentów z sektora hydroizolacji połączyło swoje siły. Działająca w strukturach Grupy Atlas spółka Izohan zakupiła udziały spółki Izolex. 

więcej »