Inne

Czy polska produkcja jest gotowa na Przemysł 4.0?

Ponad połowa przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce spotkała się z terminem czwartej rewolucji przemysłowej, a znacząca część z nich zaczęła wdrażać rozwiązania technologiczne, które mają je na nią przygotować. Firmy mają także sprecyzowane potrzeby biznesowe oraz świadomość tego, które obszary ich działalności biznesowej wymagają optymalizacji. Jednocześnie zwracają uwagę na bariery w wdrażaniu nowych technologii i wykazują ostrożność w kontekście inwestycji.

więcej »
Środki smarne dla przemysłu [PRZEGLĄD RYNKU]

Duża dostępność olejów i środków smarnych dla przemysłu to z jednej strony spore wyzwanie dla przedsiębiorcy związane z wyborem najbardziej optymalnego środka, a z drugiej większa konkurencja rynkowa, która powinna przekładać się na wzrost jakości produktów przy jednoczesnym spadku ich ceny.

więcej »
Testowanie bankomatów przez robota nawet 24 godziny na dobę

Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście do bankowości. Duża dostępność bankomatów wiąże się z koniecznością stosowania odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Dwuramienny robot współpracujący YuMi® wykonuje wielogodzinne testy oprogramowania bankomatów ATM, aby poprawić jakość usług.

więcej »
Producenci i dystrybutorzy systemów bezpieczeństwa [ZESTAWIENIE]

Jakie ryzyko pociągają za sobą nieefektywne systemy sterowania bezpieczeństwem produkcji bądź ich brak w zakładzie, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy doborze elementów zabezpieczenia, które z nich sprawdzą się najlepiej w poszczególnych zastosowaniach i jakie trendy można zauważyć na tym rynku – na te pytania odpowiadają przedstawiciele firm Astat i Pilz.

więcej »
Maszyny CNC do obróbki metali [ZESTAWIENIE]

Ciągły postęp technologiczny powoduje, że producenci obrabiarek muszą nie tylko nadążać za wprowadzanymi nowinkami, ale wręcz je wyprzedzać. Z drugiej strony mogą skutecznie konkurować na rynku, zapewniając wysoką jakość i trwałość maszyn.

więcej »
Maszyny do obróbki blach - przegląd rynku

Mimo dynamicznego rozwoju w różnych dziedzinach produkcji, m.in. w zakresie materiałów, cały czas niesłabnącą popularnością cieszą się blachy. Wykorzystywane są praktycznie w każdym sektorze przemysłu, a ponieważ wymagania względem finalnych wyrobów cały czas rosną, producenci maszyn do obróbki blach muszą stale rozwijać stosowane technologie.

więcej »
Polski przemysł lotniczy

Polski przemysł lotniczy, choć nie może być stawiany na równi z największymi graczami, ma się bardzo dobrze i stanowi ważny punkt na europejskiej, a nawet globalnej mapie producentów tego sektora.

więcej »
Przemysł maszynowy – import i eksport

Jak zmienił się przemysł maszynowy w Polsce w ostatnich latach, czy nasze rodzime firmy są innowacyjne, jakie towary wysyłamy na eksport, a jakie importujemy – na te pytania odpowiadają producenci maszyn dla przemysłu oraz ich dystrybutorzy.

więcej »
Trendy, które zdecydują o przyszłości przemysłu

Przenikanie się świata fizycznego ze światem cyfrowym - tak w jednym zdaniu można określić odbywającą się na naszych oczach czwartą rewolucję przemysłową. O tym, jakie trendy technologiczne będę odgrywać największą rolę w przemyśle na przestrzeni lat oraz w jaki sposób będę wpływać na jego dalszy rozwój przewidują przedstawiciele firm specjalizujących się w rozwiązaniach z zakresu IIoT.

więcej »
Czy stare budynki potrafią się nauczyć nowych technologii?

Coraz więcej miast na całym świecie podejmuje działania w celu ograniczenia emisji CO2 i podniesienia efektywności energetycznej. Kluczowe stają się dla nich rozwiązania typu "smart city". Ale czy takie rozwiązania mają zastosowanie także w przypadku starszej infrastruktury i budynków? Przykłady modernizacji wiekowych budynków w Brukseli są bardzo obiecujące.

więcej »
Inwestycje w nowe technologie to konieczność

Zwiększenie produktywności oraz przychodów ze sprzedaży to główne czynniki motywujące polskie firmy do wdrażania nowych technologii. Z kolei największą przeszkodą jest brak rzetelnych porad dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Takie wnioski płyną z najnowszego badania TomTom Telematics.

więcej »
Pogłoski o końcu plastiku są mocno przesadzone

W styczniu Komisja Europejska przedstawiła „Europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym”, w której dość jednoznacznie można było odczytać plany istotnego ograniczania wprowadzania tworzyw sztucznych na rynek. 

więcej »
Piłkarz czy kosmita? Trwa technologiczny wyścig zbrojeń

Bieżnia antygrawitacyjna rodem z NASA, kamizelki monitorujące organizm piłkarza i jego każdy ruch na boisku, okulary i hełm do analizy gry w wirtualnej rzeczywistości, bidony z Bluetoothem, naszpikowana czujnikami i procesorami futbolówka – to tylko niektóre z nowoczesnych technologii zmieniających oblicze piłki nożnej. Część z nich ma doprowadzić do sukcesu reprezentacje występujące na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji.

więcej »
Największa inwestycja PKN Orlen w branży petrochemicznej

PKN Orlen rozpoczyna największe w swojej historii inwestycje w obszarze petrochemii. Ich wartość szacowana jest  na ok. 8,3 mld złotych. W ramach przyjętego programu rozwoju petrochemii  do 2023 r. zrealizowane zostaną nowe inwestycje w Płocku i we Włocławku. Po zakończeniu inwestycji roczny zysk EBITDA może wzrosnąć nawet o 1,5 miliarda złotych. 

więcej »
RODO - pięć niespodziewanych efektów

Od ratyfikacji rozporządzenia Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych, miną w maju 24 miesiące. Z ich upływem nowe, kontrowersyjne prawo wejdzie w życie. Czy firmy faktycznie mają się czego obawiać? Część przedsiębiorców studzi emocje.

więcej »
Perspektywy rynku parafin

Według najnowszych opublikowanych danych w tym roku globalny rynek wosków z parafiny będzie wart ponad 5 mld dolarów, szacuje Research&Market. Do 2025 r. branża urośnie o prawie 2,27 mld dolarów. Polska to ciągle rozwijający się rynek dla tych produktów o wartości około 170 mln dolarów.

więcej »
Przybywa amerykańskich inwestycji

12,7 mld dolarów wyniosła zeszłoroczna, rekordowa wymiana handlowa Polski ze Stanami Zjednoczonymi. W sumie wartość amerykańskich inwestycji w naszym kraju sięga już blisko 42 mld dolarów. Co ważne, rośnie nie tylko licza tych inwestycji, ale również ich jakość. Coraz częściej bowiem są to inwestycje oparte o nowoczesne technologie. Również polskie firmy coraz śmielej sobie poczynają na rynku amerykańskim.

więcej »