Inne

Przybywa amerykańskich inwestycji

12,7 mld dolarów wyniosła zeszłoroczna, rekordowa wymiana handlowa Polski ze Stanami Zjednoczonymi. W sumie wartość amerykańskich inwestycji w naszym kraju sięga już blisko 42 mld dolarów. Co ważne, rośnie nie tylko licza tych inwestycji, ale również ich jakość. Coraz częściej bowiem są to inwestycje oparte o nowoczesne technologie. Również polskie firmy coraz śmielej sobie poczynają na rynku amerykańskim.

więcej »
Coraz ważniejsza kooperacja

Współpraca zamiast rywalizacji? Coraz częściej przedsiębiorstwa działające w jednej branży zmieniają podejście do kwestii rywalizacji, walki o klienta i sposobów generowania zysków. Słowem kluczem jest tu kooperacja.

więcej »
90% MŚP pozytywnie ocenia ostatnie 12 miesięcy

Polskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa podsumowywały 2017 r. Prawie 90% właścicieli oceniło minione 12 miesięcy jako udane dla firmy. Niezadowolonych z działalności jest tylko 6% firm – głównie z branży usługowej.

więcej »
Polski przemysł zbrojeniowy przed szansą na nowe zamówienia

Rada Europejska uzgodniła stanowisko w sprawie Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP), w efekcie czego będą dodatkowe środki dla przedsiębiorstw zbrojeniowych.

więcej »
Rośnie liczba dronów. Regulacje są, ale nie wszystkie

Polska jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła przepisy, które regulują komercyjne wykorzystywanie dronów. Wprowadzenie kategorii statków bezzałogowych z przejrzystą procedurą uzyskiwania uprawnień zaowocowało w krótkim czasie dużą liczbą świadectw kwalifikacji. Tylko do marca br. wydano ich 4,2 tys.

więcej »
Inżynier pilnie poszukiwany

Inżynierowie to jedna z najbardziej rozchwytywanych grup zawodowych na rynku pracy w Polsce i Europie. Nic dziwnego, że kierunki techniczne są mocno oblegane. Ich absolwenci już w miesiąc po uzyskaniu dyplomu znajdują pracę i mogą przy tym liczyć na wysokie zarobki.

więcej »
Liczba polskich wniosków patentowych drastycznie spada

W 2016 r. zanotowano rekordową liczbę przyznanych na świecie patentów. Również polskie uczelnie transferują najnowsze technologie do przemysłu. Na wynalazkach korzysta wojsko, policja i państwowe firmy. Niestety liczba polskich wniosków patentowych drastycznie spadła.

więcej »
Jakie regiony Polski są najbardziej innowacyjne?

Wyniki najnowszego Indeksu Millennium pokazują, że większość województw zwiększyła swój potencjał innowacyjności. Liderem pozostaje Mazowsze, jednak pozostałe regiony szybko zmniejszają dystans. Według Global Innovation Index Polska zajmuje 39. miejsce na liście 128 najbardziej innowacyjnych państw, a tym samym awansowała w ubiegłym roku o siedem pozycji. Towarzyszy temu wzrost innowacyjności na poziomie lokalnym. 

więcej »
Zmiana prawa poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

Ustawa o rynku mocy pobudzi inwestycje w jednostki wytwórcze – ocenia Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Tego zdania jest też Ministerstwo Energii, które liczy, że regulacja skłoni wytwórców do budowy nowych i modernizacji już istniejących źródeł. Ma to poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski i zapobiec niedoborom mocy. 

więcej »
Dlaczego start-upy są tak ważne dla energetyki w świetle Industry 4.0? 

Termin Przemysł 4.0 (ang. Industry 4.0) czy raczej – w niemieckim oryginale – Industrie 4.0 to termin, który po raz pierwszy pojawił się w Niemczech, gdzie na targach przemysłowych w Hanowerze wykorzystany został przez polityków jako nazwa dalekofalowej strategii rozwoju i wspierania przemysłu.

więcej »
Jak magazynować energię odnawialną?

Nowe technologie pozwalają lepiej magazynować energię odnawialną i skuteczniej nią zarządzać. Proces ten w przyszłości będzie kluczowy dla środowiska, ludzi i przemysłu energetycznego.

więcej »
GE finalizuje przejęcie LM Wind Power

General Electric ogłosił finalizację przejęcia LM Wind Power, duńskiej firmy rozwijającej nowe technologie i produkującej łopaty wirnikowe dla energetyki wiatrowej. Finalizację transakcji poprzedziło formalne zezwolenie udzielone przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię. W efekcie GE zwiększyło swój udział w sektorze energetycznym w Polsce.

więcej »