Inne

Polski przemysł lotniczy

Polski przemysł lotniczy, choć nie może być stawiany na równi z największymi graczami, ma się bardzo dobrze i stanowi ważny punkt na europejskiej, a nawet globalnej mapie producentów tego sektora.

więcej »
Przemysł maszynowy – import i eksport

Jak zmienił się przemysł maszynowy w Polsce w ostatnich latach, czy nasze rodzime firmy są innowacyjne, jakie towary wysyłamy na eksport, a jakie importujemy – na te pytania odpowiadają producenci maszyn dla przemysłu oraz ich dystrybutorzy.

więcej »
Trendy, które zdecydują o przyszłości przemysłu

Przenikanie się świata fizycznego ze światem cyfrowym - tak w jednym zdaniu można określić odbywającą się na naszych oczach czwartą rewolucję przemysłową. O tym, jakie trendy technologiczne będę odgrywać największą rolę w przemyśle na przestrzeni lat oraz w jaki sposób będę wpływać na jego dalszy rozwój przewidują przedstawiciele firm specjalizujących się w rozwiązaniach z zakresu IIoT.

więcej »
Czy stare budynki potrafią się nauczyć nowych technologii?

Coraz więcej miast na całym świecie podejmuje działania w celu ograniczenia emisji CO2 i podniesienia efektywności energetycznej. Kluczowe stają się dla nich rozwiązania typu "smart city". Ale czy takie rozwiązania mają zastosowanie także w przypadku starszej infrastruktury i budynków? Przykłady modernizacji wiekowych budynków w Brukseli są bardzo obiecujące.

więcej »
Inwestycje w nowe technologie to konieczność

Zwiększenie produktywności oraz przychodów ze sprzedaży to główne czynniki motywujące polskie firmy do wdrażania nowych technologii. Z kolei największą przeszkodą jest brak rzetelnych porad dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Takie wnioski płyną z najnowszego badania TomTom Telematics.

więcej »
Pogłoski o końcu plastiku są mocno przesadzone

W styczniu Komisja Europejska przedstawiła „Europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym”, w której dość jednoznacznie można było odczytać plany istotnego ograniczania wprowadzania tworzyw sztucznych na rynek. 

więcej »
Piłkarz czy kosmita? Trwa technologiczny wyścig zbrojeń

Bieżnia antygrawitacyjna rodem z NASA, kamizelki monitorujące organizm piłkarza i jego każdy ruch na boisku, okulary i hełm do analizy gry w wirtualnej rzeczywistości, bidony z Bluetoothem, naszpikowana czujnikami i procesorami futbolówka – to tylko niektóre z nowoczesnych technologii zmieniających oblicze piłki nożnej. Część z nich ma doprowadzić do sukcesu reprezentacje występujące na piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji.

więcej »
Największa inwestycja PKN Orlen w branży petrochemicznej

PKN Orlen rozpoczyna największe w swojej historii inwestycje w obszarze petrochemii. Ich wartość szacowana jest  na ok. 8,3 mld złotych. W ramach przyjętego programu rozwoju petrochemii  do 2023 r. zrealizowane zostaną nowe inwestycje w Płocku i we Włocławku. Po zakończeniu inwestycji roczny zysk EBITDA może wzrosnąć nawet o 1,5 miliarda złotych. 

więcej »
RODO - pięć niespodziewanych efektów

Od ratyfikacji rozporządzenia Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych, miną w maju 24 miesiące. Z ich upływem nowe, kontrowersyjne prawo wejdzie w życie. Czy firmy faktycznie mają się czego obawiać? Część przedsiębiorców studzi emocje.

więcej »
Perspektywy rynku parafin

Według najnowszych opublikowanych danych w tym roku globalny rynek wosków z parafiny będzie wart ponad 5 mld dolarów, szacuje Research&Market. Do 2025 r. branża urośnie o prawie 2,27 mld dolarów. Polska to ciągle rozwijający się rynek dla tych produktów o wartości około 170 mln dolarów.

więcej »
Przybywa amerykańskich inwestycji

12,7 mld dolarów wyniosła zeszłoroczna, rekordowa wymiana handlowa Polski ze Stanami Zjednoczonymi. W sumie wartość amerykańskich inwestycji w naszym kraju sięga już blisko 42 mld dolarów. Co ważne, rośnie nie tylko licza tych inwestycji, ale również ich jakość. Coraz częściej bowiem są to inwestycje oparte o nowoczesne technologie. Również polskie firmy coraz śmielej sobie poczynają na rynku amerykańskim.

więcej »
Coraz ważniejsza kooperacja

Współpraca zamiast rywalizacji? Coraz częściej przedsiębiorstwa działające w jednej branży zmieniają podejście do kwestii rywalizacji, walki o klienta i sposobów generowania zysków. Słowem kluczem jest tu kooperacja.

więcej »