IT w przemyśle

Spokojny rozwój systemów ERP

Systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa pozwalają na pracę w sieci, są dostępne za pośrednictwem przeglądarek internetowych i wyposażone w narzędzia analityczne Business Intelligence. Umożliwiają dziś nie tylko zarządzanie kontaktami z klientem, ale nawet tworzenie serwisów internetowych z dostępem dla klientów i kontrahentów. O to, jak rozwiną się w przyszłości, zapytaliśmy przedstawicieli branży przemysłowej.

więcej »
Jak narzędzia on-line zmieniają przemysł

Linia produkcyjna zarządzana z poziomu tabletu lub nawet smartfona czy konfiguracja robota przemysłowego przez aplikację na stronie internetowej nie są już dziś wymysłami rodem z science fiction. Narzędzia online zmieniają nie tylko kwestie związane ze sprzedażą, ale także z produkcją. Dzięki współpracy z zachodnimi liderami w tym obszarze, wkład w ten proces mają także polscy specjaliści.

więcej »
7 trendów w branży internetu rzeczy na 2018 r.

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 mld urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 r. przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

więcej »
Wirtualna rzeczywistość wkracza do przemysłu

Do niedawna wirtualna rzeczywistość kojarzyła się głównie z grami komputerowymi. Technologia VR to jednak przyszłość nie tylko branży rozrywkowej – coraz częściej znajduje zastosowanie w IT, medycynie i przemyśle.

więcej »
Wkrótce rynek będzie potrzebował specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

Programiści należą w Polsce do grupy najlepiej wynagradzanych specjalistów. Różnice zarobków pomiędzy nimi mogą być jednak ogromne. Zależą zwłaszcza od języków i technologii, w jakich się specjalizują, zatrudniającej firmy oraz miejscowości. Najpopularniejszą obecnie technologią jest Java, ale w najbliższej przyszłości rynek będzie potrzebować przede wszystkim specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

więcej »
Chmura obliczeniowa: Polska na 28 miejscu w UE

Polskie przedsiębiorstwa wciąż rzadko korzystają z chmury obliczeniowej – wynika z danych Eurostatu. Nasz kraj został sklasyfikowany na 28 miejscu unijnego rankingu. W ciągu 2 lat awansowaliśmy zaledwie o jedno miejsce. 

więcej »
Miliardowe inwestycje w Internet rzeczy

Szacuje się, że do końca obecnej dekady inwestycje w Internet rzeczy wyniosą 250 mld euro. Nie bez powodu zjawisko to nazywane jest „kolejną rewolucją przemysłową”. Eksperci prognozują, że następnym krokiem może być komunikowanie się z urządzeniami myślami, czyli „Internet ludzi”.

więcej »
Polska staje się liderem w dziedzinie nauki o danych

Do 2020 r. wartość cyfrowych profili wszystkich internautów z Unii Europejskiej wyniesie niemal bilion euro. Wraz ze wzrostem korzystania z internetu pojawił się problem nadmiernej liczby danych, które dziś nazywane są big data.

więcej »
Czym jest Smart Contract?

Smart Contract to kolejny krok w postępie, jaki dokonuje się w technologii blockchain, polegający na przejściu z protokołu transakcji finansowych do uniwersalnego narzędzia, które w sposób zautomatyzowany będzie wdrażać warunki umów, minimalizując ryzyko błędu i manipulacji.

więcej »
Digitalizacja zmieni wszystko

Podczas zakończonych już targów ITM Polska MACH-TOOL w Poznaniu firmy Siemens i Kuka na wspólnym stoisku zaprezentowały swoją wizję realizacji koncepcji Industry 4.0.

więcej »
Bosch Rexroth stawia na produkcję zintegrowaną w sieci

W ciągu ostatniego roku firmie Bosch Rexroth udało się praktycznie zrównoważyć gwałtowne spadki w branżach przemysłowych uzależnionych od surowców naturalnych, dzięki zaangażowaniu w rynek aplikacji mobilnych oraz automatyzację przemysłu. Również w Polsce, pomimo ciężkiej sytuacji w górnictwie i metalurgii, lokalna spółka Bosch Rexroth zwiększyła swoje przychody o 9%. 

więcej »
Wciąż brakuje programistów. Może warto się przebranżowić?

Wysokie wynagrodzenie, stabilność zatrudnienia, zachęcające świadczenia dodatkowe – to wszystko powoduje, że praca w branży IT jest bardzo atrakcyjna. Mimo tego na polskim rynku ciągle brakuje programistów. W ubiegłym roku deficyt wynosił ok. 50 tys. pracowników. Niedobór ten będzie rósł. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób niemających wykształcenia informatycznego decyduje się przebranżowić i zostać programistą. Jak to zrobić?

więcej »