IT w przemyśle

W technologie kognitywne będą inwestować wszystkie branże

Stale rośnie ilość danych, które firmy muszą przetwarzać. To napędza rozwój technologii cyfrowych. Ich implementacja niejednokrotnie pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną. Dlatego wielu przedsiębiorców swoje szanse upatruje we wdrażaniu sztucznej inteligencji i robotyki.

więcej »
Spokojny rozwój systemów ERP

Systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa pozwalają na pracę w sieci, są dostępne za pośrednictwem przeglądarek internetowych i wyposażone w narzędzia analityczne Business Intelligence. Umożliwiają dziś nie tylko zarządzanie kontaktami z klientem, ale nawet tworzenie serwisów internetowych z dostępem dla klientów i kontrahentów. O to, jak rozwiną się w przyszłości, zapytaliśmy przedstawicieli branży przemysłowej.

więcej »
Jak narzędzia on-line zmieniają przemysł

Linia produkcyjna zarządzana z poziomu tabletu lub nawet smartfona czy konfiguracja robota przemysłowego przez aplikację na stronie internetowej nie są już dziś wymysłami rodem z science fiction. Narzędzia online zmieniają nie tylko kwestie związane ze sprzedażą, ale także z produkcją. Dzięki współpracy z zachodnimi liderami w tym obszarze, wkład w ten proces mają także polscy specjaliści.

więcej »
7 trendów w branży internetu rzeczy na 2018 r.

Według danych IHS Markit, firmy specjalizującej się w analizie rynków, na świecie jest już 20 mld urządzeń podłączonych do sieci. Generują one ogromną ilość danych, które mogą być nie lada wyzwaniem. Firmy będą musiały zmierzyć się w 2018 r. przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i prywatności związanej z całą technologią podłączoną do internetu rzeczy. Poniżej 7 trendów, które powinny mieć największy wpływ na zjawisko Internet of Things w bieżącym roku.

więcej »
Wirtualna rzeczywistość wkracza do przemysłu

Do niedawna wirtualna rzeczywistość kojarzyła się głównie z grami komputerowymi. Technologia VR to jednak przyszłość nie tylko branży rozrywkowej – coraz częściej znajduje zastosowanie w IT, medycynie i przemyśle.

więcej »
Wkrótce rynek będzie potrzebował specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

Programiści należą w Polsce do grupy najlepiej wynagradzanych specjalistów. Różnice zarobków pomiędzy nimi mogą być jednak ogromne. Zależą zwłaszcza od języków i technologii, w jakich się specjalizują, zatrudniającej firmy oraz miejscowości. Najpopularniejszą obecnie technologią jest Java, ale w najbliższej przyszłości rynek będzie potrzebować przede wszystkim specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

więcej »
Chmura obliczeniowa: Polska na 28 miejscu w UE

Polskie przedsiębiorstwa wciąż rzadko korzystają z chmury obliczeniowej – wynika z danych Eurostatu. Nasz kraj został sklasyfikowany na 28 miejscu unijnego rankingu. W ciągu 2 lat awansowaliśmy zaledwie o jedno miejsce. 

więcej »
Miliardowe inwestycje w Internet rzeczy

Szacuje się, że do końca obecnej dekady inwestycje w Internet rzeczy wyniosą 250 mld euro. Nie bez powodu zjawisko to nazywane jest „kolejną rewolucją przemysłową”. Eksperci prognozują, że następnym krokiem może być komunikowanie się z urządzeniami myślami, czyli „Internet ludzi”.

więcej »
Polska staje się liderem w dziedzinie nauki o danych

Do 2020 r. wartość cyfrowych profili wszystkich internautów z Unii Europejskiej wyniesie niemal bilion euro. Wraz ze wzrostem korzystania z internetu pojawił się problem nadmiernej liczby danych, które dziś nazywane są big data.

więcej »
Czym jest Smart Contract?

Smart Contract to kolejny krok w postępie, jaki dokonuje się w technologii blockchain, polegający na przejściu z protokołu transakcji finansowych do uniwersalnego narzędzia, które w sposób zautomatyzowany będzie wdrażać warunki umów, minimalizując ryzyko błędu i manipulacji.

więcej »
Digitalizacja zmieni wszystko

Podczas zakończonych już targów ITM Polska MACH-TOOL w Poznaniu firmy Siemens i Kuka na wspólnym stoisku zaprezentowały swoją wizję realizacji koncepcji Industry 4.0.

więcej »
Bosch Rexroth stawia na produkcję zintegrowaną w sieci

W ciągu ostatniego roku firmie Bosch Rexroth udało się praktycznie zrównoważyć gwałtowne spadki w branżach przemysłowych uzależnionych od surowców naturalnych, dzięki zaangażowaniu w rynek aplikacji mobilnych oraz automatyzację przemysłu. Również w Polsce, pomimo ciężkiej sytuacji w górnictwie i metalurgii, lokalna spółka Bosch Rexroth zwiększyła swoje przychody o 9%. 

więcej »