Ochrona środowiska

Energia nuklearna i słoneczna konieczne, by zrezygnować z węgla i zapobiec katastrofie klimatycznej

Mimo sprzeciwu Polski na czerwcowym szczycie i zablokowania neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na czyste technologie w produkcji energii – ocenia ekspert Uniwersytetu Wrocławskiego dr Mieczysław Sobik. Jak podkreśla, jednym z najbardziej perspektywicznych segmentów jest dziś fotowoltaika i energetyka nuklearna.

więcej »
Milion pojazdów elektrycznych w Polsce w 2025 r.?

Jeśli za każdym razem kiedy tematy pojazdów elektryczny czy elektromobilności były poruszone w mediach na polskich drogach pojawiał się kolejny pojazd elektryczny, milion elektryków osiągnęlibyśmy pewnie już w 2020 r. Jednak na razie mamy ich niecałe 4 tysiące. 

więcej »
Aluminium zastępuje miedź w klimatyzatorach

W każdym roku na świecie przybywa tysiące klimatyzatorów. W Chinach na jedno gospodarstwo domowe przypadają już co najmniej dwa, a i w Polsce sukcesywnie rośnie ich liczba. Tymczasem producenci chłodzących wentylatorów zachodzą w głowę, czego lepiej użyć do ich produkcji – aluminium czy miedzi? Globalny dostawca aluminium, Hydro, nie ma wątpliwości.

więcej »
Ekologiczny materiał opracowany przez Politechnikę Gdańską

Ekologia jest istotnym zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Jesteśmy odpowiedzialni za stan naszej planety, wszyscy mamy na nią wpływ. Starając się robić więcej możemy zahamować negatywne zmiany, które spowodowaliśmy do tej pory.  Politechnika Gdańska opracowała granulat ze skrobi, który posłużył do produkcji ekologicznych tacek. Pomorze jednak na tym nie poprzestało!   

więcej »
Smog sprawia problemy nawet latem

Wprawdzie latem nie ma zanieczyszczeń emitowanych przez ogrzewanie, ale problemem pozostaje transport i samochody niespełniające norm. Walka ze smogiem konieczna jest nie tylko przez cały rok, lecz również powinna być zakrojona na wiele lat do przodu. 

więcej »
Oszczędność energii dzięki chillerom Rittal

Firma Bosch Rexroth stworzyła w siedzibie w Lohr am Main wewnętrzną grupę doradczą ds. zarządzania energią GoGreen. Spółka zatrudnia ponad 30 tys pracowników z całego świata. Zależy im na efektywnym wykorzystaniu energii. Wdrożono już setki działań energooszczędnych.

więcej »
Eko trendy w branży odzieży roboczej i ochronnej

Według przeprowadzonych przez Deloitte badań, niemalże połowa respodentów przed zakupem rozważy kwestię zrównoważonego rozwoju i etyki. Raport „EKOświadomość Polaków” zainicjowany przez VIVE Textile Recykling ponad 55% badanych uważa, że nasza świadomość ekologiczna zmienia się na lepsze. A jak wygląda sytuacja w branży odzieży roboczej i ochronnej?

więcej »
Mniejsze zużycie energii, większa produktywność

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce wynosi 3,5 mln rocznie, natomiast obroty sięgają już 80 mld zł. Branża stale się rozwija, a coraz istotniejszym trudnością jest jej negatywny wpływ na środowisko. Ważną rolę odgrywa poszukiwanie sposobów na obniżenie emisji CO₂ oraz kosztów zużycia energii.

więcej »
Ekologiczny zamiennik plastiku opracowany przez polskich naukowców

Badacze z Polski stworzyli rewolucyjne ekosztućce jednorazowego użytku. Do ich wykonania wystarczy jedynie kukurydza i mąka ziemniaczanan. Dodatkowo są o 15% tańsze niż sztućce plastikowe i w pełni biodegradowalne - można je wyrzucić razem z resztkami jedzenia, a po 3 miesiącach nie będzie po nich śladu.

więcej »
Materiały przypominające dowolny metal

Czy wykorzystanie do produkcji tworzyw sztucznych może być odpowiedzią na problem z odpadami w środowisku? Może. Przykładem takiej filozofii jest technologia zastępowania dowolnych elementów np. metalowych elementami z tworzyw z recyklingu, na które napyla się cienką warstwę dowolnego metalu - złota, srebra czy stali - dzięki czemu sprawiają one wrażenie "szlachetnych". 

więcej »
Nowy system ochrony środowiska

Tworzywa sztuczne są wszechobecne. Wielkość ich konsumpcji i niestety stosunkowo niski poziom recyklingu to ogromny problem naszych czasów. 

więcej »
Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce rośnie powoli

Choć odnawialne źródła energii staję się trendy i coraz więcej firm decyduje się na pozyskiwanie w ten sposób energii, to jednak wciąż jej udział jest zbyt niski.

więcej »