Ochrona środowiska

Nowy system ochrony środowiska

Tworzywa sztuczne są wszechobecne. Wielkość ich konsumpcji i niestety stosunkowo niski poziom recyklingu to ogromny problem naszych czasów. 

więcej »
Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce rośnie powoli

Choć odnawialne źródła energii staję się trendy i coraz więcej firm decyduje się na pozyskiwanie w ten sposób energii, to jednak wciąż jej udział jest zbyt niski.

więcej »
Energia geotermalna dla ekologicznego ciepłownictwa w Polsce

Energia geotermalna ma duży potencjał dla ekologicznego ciepłownictwa w Polsce. Dla optymalnego rozwoju tego ważnego sektora niezbędna jest współpraca i korzystanie z doświadczeń światowych liderów w tym zakresie. Tym celom służy trwający od lipca br. międzynarodowy projekt pt. „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce”.

więcej »
Powstał trzeci klaster energetyki odnawialnej na Dolnym Śląsku

Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica powołały Izerski Klaster Energii Odnawialnej. To trzecie takie przedsięwzięcie realizowane przez samorządy w Polsce. Tym samym Dolny Śląsk staje się krajowym centrum energetyki odnawialnej.

więcej »
Wzrost biurokratyzacji gospodarki złomem

Branża gospodarowania złomem sygnalizuje, że nowelizacja ustawy o odpadach może zwielokrotnić obciążenia dla firm. Zdaniem Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem w projekcie znalazły się obostrzenia, które nie wnoszą nic pozytywnego. Mimo to Ministerstwo Środowiska nie reaguje na ważne uwagi wniesione podczas konsultacji społecznych przez liczne środowiska branżowe.

więcej »
Husqvarna zobowiązuje się do redukcji gazów cieplarnianych

Husqvarna Group jest pierwszą szwedzką i pierwszą na świecie firmą z sektora producentów maszyn i urządzeń do pielęgnacji lasów, ogrodów i parków, która zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zobowiązanie to zostało zatwierdzone przez Science Based Targets Initiative.

więcej »
Rusza program E-Kumulator

W najbliższy poniedziałek 20 lutego br. rozpocznie się nowy nabór wniosków w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki. Część 1) E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.

więcej »
Obowiązkowy audyt energetyczny w dużych firmach

Do 30 września tzw. duże firmy muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Wbrew pozorom nie zostało dużo czasu – przestrzegają eksperci, gdyż przy średniej komplikacji taki audyt może trwać ok. 3–4 miesięcy. Za niedopełnienie tego obowiązku firmom grożą kary w wysokości nawet 5 proc. rocznych obrotów.

więcej »
Coraz popularniejsze budynki przyjazne środowisku

W ubiegłym roku liczba budynków z zielonymi certyfikatami wzrosła o 44 proc. – wynika z raportu Colliers International. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na budownictwo przyjazne środowisku, bo zainteresowanie takimi powierzchniami rośnie.

więcej »
Siemens chce obniżyć koszty wytwarzania energii z morskich farm wiatrowych

Zdaniem ekspertów Siemensa koszty produkcji energii z morskich farm wiatrowych spadną poniżej 80 euro za megawatogodzinę już w perspektywie roku 2025.

więcej »
Komisja Europejska za wyższymi normami recyklingu

Propozycje Komisji Europejskiej dotyczące realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym przewidują zmiany w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

więcej »
PGE konsoliduje segment OZE. Jakie będą efekty?

Podjęte działania mają spowodować znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania segmentu OZE od przyszłego roku.

więcej »