Raporty branżowe

Cyberprzestępczość największym ryzykiem biznesowym na świecie

Po raz pierwszy ryzyko cybernetyczne wskazywane jest jako najważniejsze zagrożenie biznesowe na świecie (39% badanych) – tak wynika z dziewiątej edycji Barometru Ryzyk Allianz 2020. Cyberprzestępczość wyprzedza tym samym najczęściej do tej pory wskazywane ryzyko, jakim są przerwy w działalności gospodarczej (37%). W Polsce jednak ta druga kategoria nadal znajduje się na pierwszym miejscu zestawienia (54%)

więcej »
Rynek maszyn rolniczych. W oczekiwaniu na większe zamówienia

Dostawcy maszyn rolniczych nie mają w Polsce łatwego życia – zapotrzebowanie na nie jest zbyt małe w stosunku do posiadanych mocy wytwórczych, co rodzi obawy o portfel zamówień i pozycję rynkową.

więcej »
Czy na co dzień Polacy ufają robotom?

Od humanoidalnego robota Sophia, przez robota odkurzającego, aż do konstrukcyjnych chwytaków w maszynach manipulacyjnych - obecnie roboty znaleźć można w różnorodnych formach oraz w różnych sytuacjach. Ale jak naprawdę Polacy postrzegają roboty? Czy im ufają? Jeśli tak, to w jakich obszarach zastosowania? 

więcej »
Automatyzacja przyczyni się do wzrostu produktywności

Opublikowane badania wskazują, że upowszechnienie automatyzacji będzie wciąż jednym z głównych trendów biznesowych w roku 2020, a sztuczna inteligencja (AI) i roboty będą przejmować coraz więcej zadań wykonywanych dotychczas przez człowieka. Maszyny przeznaczone do realizacji różnego rodzaju zadań staną się niejako członkami personelu.

więcej »
Polska produkcja a zarządzanie danymi

Badanie przeprowadzone przez PSI Polska mówi, że średnie i duże przedsiębiorstwa produkcyjne działające w Polsce nadal stosują analogowe rozwiązania do zbierania i analizy danych. Aż 33% średnich i 15% dużych firm nie dysponuje systemami ERP, które są podstawowymi narzędziami informatycznymi do zarządzania w przedsiębiorstwie. Czy polska produkcja jest aż tak daleko z tyłu?

więcej »
Wzrosną koszty w branży opakowań

Aż 2-4 mld zł będą musiały przeznaczyć firmy z branży opakowań na dostosowanie się do zmian regulacyjnych związanych z promowaniem gospodarki obiegu zamkniętego - tak szacują analitycy Santander Bank Polska i SpotData. Wg przygotowanego przez nich raportu, łącznie rozwój branży do 2025 r. będzie wymagał inwestycji na poziomie ok. 20-25 mld zł. 

więcej »
Wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0 w firmach

Prawie 3/4 firm, które znają koncepcję Przemysłu 4.0 rozpoczęło wdrażanie rozwiązań będące jej elementem lub ma już takie plany – wynika z raportu PSI Polska. Liderem są duże firmy, spośród których trzy na cztery podjęły takie działania. Najczęściej wdrażają nowoczesne systemy informatyczne czy technologie umożliwiające współpracę ludzi i robotów. 

więcej »
Naftoport przeładował rekordową ilość ropy i paliw

Ponad 15 mln ton przeładowanej ropy i paliw – to wynik Naftoportu, spółki z Grupy PERN, jaki  osiągnęła ona od początku stycznia do połowy listopada 2019 r. Oznacza to, że już teraz firma przebiła dwunastomiesięczny rekord z roku 2018. 

więcej »
W 2025 r. Polska może zrównać się z Niemcami w eksporcie opakowań

Opakowania należą do polskich specjalności eksportowych. W ciągu ostatnich 8 lat średnioroczny wzrost zagranicznej sprzedaży branży sięgał 11,2%. Jednocześnie, sektor rósł też dzięki eksportowi pośredniemu, czyli wzrostowi wywozu pakowanych towarów. Jak będzie wyglądać dynamika wzrostu eksportu opakowań w nadchodzących latach?

więcej »
Raport IFR: sukces polskiej robotyzacji

Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) pokazuje, że rok 2018 pod względem robotyzacji był bardzo udany. Polski rynek odnotował imponujący 40-procentowy wzrost. Wolumenowo mówimy o najlepszych 12 miesiącach w historii krajowego przemysłu, jednak to i tak za mało, aby dogonić naszych południowych sąsiadów.

więcej »
Przemysł chemiczny walczy ze zmianami klimatycznymi

Branża chemiczna może pomóc w walce z negatywnymi zmianami klimatycznymi. Inwestuje w rozwiązania, które pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla w procesie produkcji czy zanieczyszczenie plastikiem. Przykładem jest opracowany przez BASF biodegradowalny i kompostowalny materiał do produkcji folii rolniczej. 

więcej »
Przemysł potrzebuje zintegrowanych i spójnych ram regulacyjnych

Jednym z kluczowych elementów jest jednoznaczne zobowiązanie do realizacji unijnej strategii przemysłowej mającej na celu wzmocnienie europejskiej gospodarki i jej konkurencyjności. Co jednak powinna zawierać ta strategia? I jak propozycja granicznego podatku od emisji CO2 zostanie wdrożona w praktyce?

więcej »
Satysfakcja polskich producentów z kondycji firm

Ankietowani w I kwartale 2019 r. producenci działający w Polsce pozytywnie oceniali kondycję swoich firm i zakładali, że zamkną rok 2019 r. z lepszymi lub podobnymi wynikami niż w ubiegłym – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PSI Polska. Czy pojawiające się w ostatnich miesiącach symptomy spowolnienia gospodarczego skłonią ich do rewizji prognoz?

więcej »
Automatyzacja procesów finansowych w firmach

Jak wynika z badania Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA ponad 20% zadań finansowych w firmach zostanie zautomatyzowanych w nadchodzących kilku latach. Firmy, które korzystają ze wsparcia technologii takich jak chmura, sztuczna inteligencja czy analityka danych wykazują się większą umiejętnością dostosowywania się do zmian i rozwijają szybciej niż podobne przedsiębiorstwa. 

więcej »
Rozwój gospodarki dronowej

Polski Instytut Ekonomiczny jest zdania, że wartość polskiego rynku dronów konsumenckich w latach 2017-2026 wyniesie 1,08 mld zł. Równie imponująca będzie liczba sprzedanych urządzeń, która ma szansę przekroczyć 386 tys. sztuk.

więcej »
Budownictwo zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0

Coraz więcej firm budowlanych wdraża technologie zgodne z koncepcją Przemysłu 4.0. Postęp czwartej rewolucji przemysłowej napędza fakt, że implementacja związanych z nią rozwiązań może pomóc osiągnąć poprawę wydajności i obniżyć koszty. 

więcej »
Automatyzacja produkcji w polskich przedsiębiorstwach

Wdrażanie automatyzacji nie przychodzi łatwo polskim przedsiębiorstwom. Najwięcej, bo 36% z nich deklaruje, że w organizacjach pilotażowo pracuje zaledwie od 1 do 10 robotów. Te dane zaskakują, ponieważ aż 66% liderów polskich firm uważa, że ich przedsiębiorstwa dysponują zasobami ludzkimi i umiejętnościami pozwalającymi na zwiększanie poziomu automatyzacji. 

więcej »