Raporty branżowe

Aż 14% Ukraińców pracowało bez umowy w 2018 roku

Na podjęcie decyzji dotyczącej legalizacji pobytu i pracy w Polsce, obcokrajowcy czekają średnio 206 dni, a często pierwsze czynności są podejmowane nawet z rocznym opóźnieniem – podaje raport Naczelnej Izby Kontroli. W badaniach „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018” aż 14% badanych Ukraińców pracujących w Polsce nie miało żadnej umowy.

więcej »
Wzrost wynagrodzeń w drugim kwartale

Znane są dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce w II kwartale 2019 r. Według Głównego Urzędu Statystycznego wynosi ono 4839,24 zł, co oznacza spadek o 2% w ujęciu kwartalnym oraz wzrost o 7% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r.

więcej »
Elastyczne formy pracy coraz bardziej popularne

Alternatywne formy są wybierane przez wielu kandydatów w Polsce. Najchętniej wybierają niepełny etat lub kontrakt. Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy. Wyniki potwierdza wykonany niedawno raport ManpowerGroup „Jak chcemy pracować?” na temat preferencji zawodowych kandydatów dotyczących modelu pracy.

więcej »
Zintegrowana oferta finansowa zwiększy sprzedaż o jedną trzecią

Z badań Siemens Financial Services wynika, że producenci maszyn i urządzeń oczekują, że dzięki wprowadzeniu zintegrowanej oferty finansowej sprzedaż ich produktów zwiększy się o 25-35% w ciągu najbliższych 5 lat. Z kolei dla ich klientów skorzystanie z takiej usługi to szansa na szybkie i proste unowocześnienie swoich firm, bez konieczności angażowania dużego kapitału. 

więcej »
Bardzo dobre wyniki finansowe PKN Orlen w II kwartale 2019 r.

PKN Orlen zakończył II kwartał 2019 r. z zyskiem operacyjnym Ebitda wg Lifo na poziomie 2,7 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 600 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wynik został osiągnięty pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego związanego przede wszystkim ze spadkiem dyferencjału Brent/Ural o (-) 1,7 USD/bbl (r/r). 

więcej »
Polski przemysł maszynowy [RAPORT]

Wysoka dynamika polskiej gospodarki sprzyja wzrostowi produkcji maszyn i urządzeń, której wartość wyniosła w 2018 r. blisko 49 mld zł. W Polsce nastąpiło odblokowanie inwestycji, co dla branży maszynowej oznacza większe zamówienia ze strony wielu sektorów przetwórstwa krajowego. Także sama maszynówka inwestuje w moce wytwórcze, wzmacniając asortymentową i technologiczną konkurencyjność oferty rynkowej, dzięki czemu małymi krokami zbliża się do standardów Przemysłu 4.0 – choć nadal jest to cel odległy.

więcej »
Eko trendy w branży odzieży roboczej i ochronnej

Według przeprowadzonych przez Deloitte badań, niemalże połowa respodentów przed zakupem rozważy kwestię zrównoważonego rozwoju i etyki. Raport „EKOświadomość Polaków” zainicjowany przez VIVE Textile Recykling ponad 55% badanych uważa, że nasza świadomość ekologiczna zmienia się na lepsze. A jak wygląda sytuacja w branży odzieży roboczej i ochronnej?

więcej »
Branża tworzyw sztucznych [RAPORT]

Pod względem zapotrzebowania na tworzywa sztuczne zajmujemy szóste miejsce w Unii Europejskiej. Łączne potrzeby europejskiego rynku szacowane są na 58,5 mln ton, a Polska ma w nim udział na poziomie 6,5%. W sytuacji gdy zużycie polimerów w przeliczeniu na statystycznego Polaka (75 kg) nadal kształtuje się poniżej średniej unijnej (92 kg), wciąż jest przestrzeń do rozwoju branży tworzyw sztucznych, zwłaszcza w świetle poważnych inwestycji w zdolności wytwórcze realizowanych obecnie przez Grupę Azoty i inne firmy.

więcej »
Jak przygotować się na cyfrową transformację? 

Wyniki badań ankietowych przedstawione w najnowszym raporcie firmy IDC dowodzą, że przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce nadal mają nikłe pojęcie o digitalizacji i nie bardzo wiedzą, jak się za nią zabrać. Dlatego eksperci podpowiadają, co składa się na proces cyfrowej transformacji i jakie kroki należy podjąć, aby zakończyła się ona sukcesem.

więcej »
Handel światowy wobec transformacji

Technologie cyfrowe, takie jak drukowanie przestrzenne, internet rzeczy, sztuczna inteligencja, a także technologia blockchain zmieniają kształt handlu światowego. Zbieranie dokładnych danych do pomiaru transakcji logistycznych związanych z handlem cyfrowym wciąż stanowi wyzwanie dla firm transportowych i logistycznych..  Jednak szacunki organizacji międzynarodowych pokazują niezwykły wpływ, jak i nowe technologie mają na wielkość handlu krajowego i międzynarodowego. 

więcej »
Raport EUIPO - 261 mld złotych straty

Nowe dane szacunkowe Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej mówią, że bezpośrednie starty spowodowane podrabianiem i piractwem w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to aż 261 mld złotych.

więcej »
Automatyzacja polskiego przemysłu. Potrzeba elastycznej produkcji

Większość polskich przedsiębiorców ma świadomość korzyści, jakie płyną z automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych. Są one odpowiedzią na rosnące wymagania rynków, które oczekują spersonalizowanych produktów, oraz braki kadrowe. Poza przemysłem motoryzacyjnym, w którym dominuje kapitał zagraniczny i zachodnie standardy wytwarzania, a także nielicznymi innymi branżami nie przełożyło się to dotychczas na znaczący wzrost inwestycji w tym kierunku.

więcej »