Raporty branżowe

Rekordowy rok pod względem inwestycji w innowacyjne startupy

W 2018 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie 254 mld USD, tj. aż o 46% więcej niż w dotychczas rekordowym 2017 r. Inwestorzy preferują coraz bardziej rozwinięte spółki – spadła wprawdzie ogólna liczba transakcji, jednak znacząco wzrosła mediana wartości inwestycji w pojedyncze spółki. 

więcej »
Rynek robotów przemysłowych – rekord goni rekord

Dynamiczny rozwój zaawansowanych form produkcji przekłada się na niesłabnące zainteresowanie robotami przemysłowymi ze strony licznych branż wytwórczych. Wzrost sprzedaży zauważalny jest na wszystkich, i mniej, i bardziej rozwiniętych, rynkach, choć hierarchia w branży robotów przemysłowych pozostaje niezmienna.

więcej »
Big Data w Polsce, czyli po co polskie firmy zbierają dane

Prawie 100% dużych i średnich firm w Polsce przyznaje, że gromadzi dane. Ważniejsze jest jednak, że aż 60% zapytanych deklaruje ich wykorzystanie w analityce biznesowej. Do stosowania rozwiązań z zakresu Big Data przyznaje się już jednak tylko – w zależności od wielkości – od 11 do 16% rodzimych firm. Tak wynika z badania firm OVH i Intel.

więcej »
Polska europejskim zagłębiem druku – konieczne kształcenie nowych specjalistów

Polski rynek poligraficzny dominuje w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zatrudnienia i przychodów, odpowiadając za 36% wpływów w regionie. W branży pracuje już ponad 50 tys. Polaków, co plasuje nas na 6. miejscu w Unii Europejskiej. Czy kształcenie nadąża za rozwijającym się rynkiem?

więcej »
Przemysł 4.0 zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia pomiarowe w produkcji dyskretnej

Rozwój Internetu Rzeczy zmienił oblicze przemysłu, a firmy produkcyjne niezależnie od wielkości, chcąc pozostać konkurencyjne, dążą do automatyzacji swoich systemów i wdrożenia nowoczesnych technologii pomiarowych, takich jak metrologia wymiarowa.

więcej »
Polski sektor poligraficzny liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Produkcja sprzedana całego sektora poligraficznego w 2017 r. w Polsce wyniosła 15,4 mld zł, a wg prognoz w 2018 r. wzrośnie o 4,4%, osiągając poziom 16,1 mld zł. Ważną rolę w utrzymaniu wzrostowej tendencji sektora poligraficznego niezmiennie odgrywa eksport na rynki zagraniczne – blisko 60% firm z tego obszaru sprzedaje swoje produkty za granicę. 

więcej »
Trwa dobra passa w przemyśle metalowym

Czwarty rok z rzędu rośnie polski rynek wyrobów stalowych. Zużycie stali na koniec ubiegłego roku wyniosło 13,5 mln ton, co jest najlepszym wynikiem od 1989 r. W tym roku mamy dalszy ciąg wzrostów. W I kwartale krajowa produkcja wzrosła o 6%, a zużycie stali o 15%.

więcej »
Polski przemysł tworzyw sztucznych rozwija się szybciej niż europejski

Przed branżą tworzyw sztucznych w Polsce rysują się dobre perspektywy. Sektor ten rozwija się szybciej niż cała gospodarka i większość innych gałęzi przemysłu. Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie najszybciej w sektorze opakowań, budownictwie i motoryzacji, ale produkcja krajowa zapewnia tylko połowę tego zapotrzebowania. Wyzwaniem dla branży jest sprostanie nowym regulacjom z zakresu recyklingu tworzyw sztucznych.

więcej »
Rynek obrabiarek – stan obecny i perspektywy

Uniwersalne maszyny obróbcze, do niedawna jeszcze cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem, ustępują powoli miejsca maszynom inteligentnym i spersonalizowanym, dostosowanym do pracy w przyszłościowym środowisku smart factory. W konsekwencji już niedługo obrabiarki mogą być wytwarzane głównie w krótkich seriach lub wręcz w pojedynczych egzemplarzach. Aby taka formuła produkcji była konkurencyjna, wymaga ona daleko idącej automatyzacji i cyfryzacji firm, zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0.

więcej »
Globalne przychody branży obronnej i lotniczej w 2017 r. wyniosły 685,6 mld dolarów

W 2017 r. globalne przychody przemysłu lotniczego i obronnego (A&D) wzrosły o 2,7 proc. w ujęciu rocznym, czyli o 18,3 mld dolarów. Sektor wzrost ten zawdzięcza przede wszystkim rozwojowi lotnictwa cywilnego i zwiększeniu wydatków na obronność w Europie. Jak wynika z corocznego raportu „Global aerospace and defense industry financial performance study”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, producenci oryginalnego sprzętu (Original Equipment Manufacturer) i elektroniki zwiększyli swoje przychody w 2017 r. odpowiednio o 5,6 i 4,7 mld dolarów. Największy wzrost przychodów w sektorze A&D – o 42,3 proc. – odnotowała turecka firma Aselsan A.S.

więcej »
Serwicyzacja i umowy posprzedażowe z korzyścią dla producentów

Firmy oferujące roczne umowy serwisu posprzedażowego wykazują o 24% większą rentowność niż firmy prowadzące reaktywny serwis w terenie.

więcej »
Digitalizacja po polsku – jak wypadamy na tle Europy?

W opublikowanym przez Komisję Europejską raporcie dotyczącym stopnia digitalizacji państw członkowskich (DESI) Polska zajęła 24. miejsce wśród 28 krajów, wyprzedzając jedynie Włochy, Grecję, Bułgarię i Rumunię. Indeks bierze pod uwagę pięć czynników, takich jak: infrastruktura sieciowa, wykorzystanie internetu, cyfrowe usługi publiczne, kompetencje internetowe oraz integracja technologii cyfrowych.

więcej »