Raporty branżowe

Handel światowy wobec transformacji

Technologie cyfrowe, takie jak drukowanie przestrzenne, internet rzeczy, sztuczna inteligencja, a także technologia blockchain zmieniają kształt handlu światowego. Zbieranie dokładnych danych do pomiaru transakcji logistycznych związanych z handlem cyfrowym wciąż stanowi wyzwanie dla firm transportowych i logistycznych..  Jednak szacunki organizacji międzynarodowych pokazują niezwykły wpływ, jak i nowe technologie mają na wielkość handlu krajowego i międzynarodowego. 

więcej »
Raport EUIPO - 261 mld złotych straty

Nowe dane szacunkowe Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej mówią, że bezpośrednie starty spowodowane podrabianiem i piractwem w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to aż 261 mld złotych.

więcej »
Automatyzacja polskiego przemysłu. Potrzeba elastycznej produkcji

Większość polskich przedsiębiorców ma świadomość korzyści, jakie płyną z automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych. Są one odpowiedzią na rosnące wymagania rynków, które oczekują spersonalizowanych produktów, oraz braki kadrowe. Poza przemysłem motoryzacyjnym, w którym dominuje kapitał zagraniczny i zachodnie standardy wytwarzania, a także nielicznymi innymi branżami nie przełożyło się to dotychczas na znaczący wzrost inwestycji w tym kierunku.

więcej »
Koniec czasu na unowocześnienie przedsiębiorstw

Według najnowszego badania Siemens Financial Services w najbliższym czasie ponad połowa producentów na świecie przejdzie na model przemysłu 4.0. Duże przedsiębiorstwa mają na to 5-7 lat, natomiast w sektorze MŚP zostało 9-11 lat. Jeśli nie zrobią tego w tym czasie, dogonienie konkurentów może stać się niemal niemożliwe.

więcej »
Więcej etatów w polskich firmach dzięki cyfryzacji

W wyniku cyfryzacji, aż 87% polskich pracodawców pragnie zwiększyć lub utrzymać obecną liczbę pracowników. Natomiast tylko 7% firm przewiduje redukcje etatów. Najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w IT, produkcji przemysłowej i obsłudze klienta. Zmniejszenia liczby pracowników można się spodziewać w administracji i zarządzaniu biurem.

więcej »
Produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa na wiosnę

Co czwarta firma z branży produkcyjnej planuje zwiększyć zatrudnienie w nadchodzącym kwartale. Produkcja przemysłowa już piąty kwartał z rzędu odnotowuje najwyższe zapotrzebowanie na pracowników wśród 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku. Jednocześnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu państw EMEA, gdzie najwięcej firm chce rekrutować nowych pracowników.

więcej »
Rozwój technologii powodem obaw Polaków o miejsce pracy

Zmiany technologiczne będą wpływały na rynek pracy w coraz większym stopniu. Automatyzacja zwiększy produktywność pracowników, a przez to przyczyni się do wzrostu wynagrodzeń. Z drugiej strony nowe technologie mogą wymagać istotnych nakładów finansowych na dopasowanie umiejętności do zmieniających się potrzeb pracodawców.

więcej »
Optymalizacja - cyfrowa transformacja w przemyśle

Coroczny raport CGI dotyczący cyfrowej transformacji pokazuje, że 94% menedżerów wyższego szczebla w przedsiębiorstwach przemysłowych dąży do optymalizacji procesów operacyjnych. Dla 91% z nich głównym priorytetem jest budowanie procesów cyfrowych i pełna integracja IT w ramach organizacji. 67% respondentów deklaruje, że dysponują klarowną strategią przemian cyfrowych, a 85% z nich zamierza w najbliższych trzech latach inwestować w rozwiązania pozwalające na analizy predykcyjne.

więcej »
Trzech na czterech pracowników z Ukrainy chce kontynuować pracę w Polsce

75% zatrudnionych w Polsce pracowników z Ukrainy chce zostać Polsce, głównie z powodu zadowolenia z obecnej pracy oraz obecności w naszym kraju ich rodzin oraz przyjaciół. Migrację w celach zarobkowych planuje co czwarty Ukrainiec, najczęściej do Niemiec lub do Czech. Największą motywacją do opuszczenia Polski jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia – potwierdza opublikowany dziś raport agencji zatrudnienia Manpower „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy”.

więcej »
Rekordowy rok pod względem inwestycji w innowacyjne startupy

W 2018 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie 254 mld USD, tj. aż o 46% więcej niż w dotychczas rekordowym 2017 r. Inwestorzy preferują coraz bardziej rozwinięte spółki – spadła wprawdzie ogólna liczba transakcji, jednak znacząco wzrosła mediana wartości inwestycji w pojedyncze spółki. 

więcej »
Rynek robotów przemysłowych – rekord goni rekord

Dynamiczny rozwój zaawansowanych form produkcji przekłada się na niesłabnące zainteresowanie robotami przemysłowymi ze strony licznych branż wytwórczych. Wzrost sprzedaży zauważalny jest na wszystkich, i mniej, i bardziej rozwiniętych, rynkach, choć hierarchia w branży robotów przemysłowych pozostaje niezmienna.

więcej »
Big Data w Polsce, czyli po co polskie firmy zbierają dane

Prawie 100% dużych i średnich firm w Polsce przyznaje, że gromadzi dane. Ważniejsze jest jednak, że aż 60% zapytanych deklaruje ich wykorzystanie w analityce biznesowej. Do stosowania rozwiązań z zakresu Big Data przyznaje się już jednak tylko – w zależności od wielkości – od 11 do 16% rodzimych firm. Tak wynika z badania firm OVH i Intel.

więcej »