Raporty branżowe

Produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa na wiosnę

Co czwarta firma z branży produkcyjnej planuje zwiększyć zatrudnienie w nadchodzącym kwartale. Produkcja przemysłowa już piąty kwartał z rzędu odnotowuje najwyższe zapotrzebowanie na pracowników wśród 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku. Jednocześnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu państw EMEA, gdzie najwięcej firm chce rekrutować nowych pracowników.

więcej »
Rozwój technologii powodem obaw Polaków o miejsce pracy

Zmiany technologiczne będą wpływały na rynek pracy w coraz większym stopniu. Automatyzacja zwiększy produktywność pracowników, a przez to przyczyni się do wzrostu wynagrodzeń. Z drugiej strony nowe technologie mogą wymagać istotnych nakładów finansowych na dopasowanie umiejętności do zmieniających się potrzeb pracodawców.

więcej »
Optymalizacja - cyfrowa transformacja w przemyśle

Coroczny raport CGI dotyczący cyfrowej transformacji pokazuje, że 94% menedżerów wyższego szczebla w przedsiębiorstwach przemysłowych dąży do optymalizacji procesów operacyjnych. Dla 91% z nich głównym priorytetem jest budowanie procesów cyfrowych i pełna integracja IT w ramach organizacji. 67% respondentów deklaruje, że dysponują klarowną strategią przemian cyfrowych, a 85% z nich zamierza w najbliższych trzech latach inwestować w rozwiązania pozwalające na analizy predykcyjne.

więcej »
Trzech na czterech pracowników z Ukrainy chce kontynuować pracę w Polsce

75% zatrudnionych w Polsce pracowników z Ukrainy chce zostać Polsce, głównie z powodu zadowolenia z obecnej pracy oraz obecności w naszym kraju ich rodzin oraz przyjaciół. Migrację w celach zarobkowych planuje co czwarty Ukrainiec, najczęściej do Niemiec lub do Czech. Największą motywacją do opuszczenia Polski jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia – potwierdza opublikowany dziś raport agencji zatrudnienia Manpower „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy”.

więcej »
Rekordowy rok pod względem inwestycji w innowacyjne startupy

W 2018 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie 254 mld USD, tj. aż o 46% więcej niż w dotychczas rekordowym 2017 r. Inwestorzy preferują coraz bardziej rozwinięte spółki – spadła wprawdzie ogólna liczba transakcji, jednak znacząco wzrosła mediana wartości inwestycji w pojedyncze spółki. 

więcej »
Rynek robotów przemysłowych – rekord goni rekord

Dynamiczny rozwój zaawansowanych form produkcji przekłada się na niesłabnące zainteresowanie robotami przemysłowymi ze strony licznych branż wytwórczych. Wzrost sprzedaży zauważalny jest na wszystkich, i mniej, i bardziej rozwiniętych, rynkach, choć hierarchia w branży robotów przemysłowych pozostaje niezmienna.

więcej »
Big Data w Polsce, czyli po co polskie firmy zbierają dane

Prawie 100% dużych i średnich firm w Polsce przyznaje, że gromadzi dane. Ważniejsze jest jednak, że aż 60% zapytanych deklaruje ich wykorzystanie w analityce biznesowej. Do stosowania rozwiązań z zakresu Big Data przyznaje się już jednak tylko – w zależności od wielkości – od 11 do 16% rodzimych firm. Tak wynika z badania firm OVH i Intel.

więcej »
Polska europejskim zagłębiem druku – konieczne kształcenie nowych specjalistów

Polski rynek poligraficzny dominuje w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zatrudnienia i przychodów, odpowiadając za 36% wpływów w regionie. W branży pracuje już ponad 50 tys. Polaków, co plasuje nas na 6. miejscu w Unii Europejskiej. Czy kształcenie nadąża za rozwijającym się rynkiem?

więcej »
Przemysł 4.0 zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia pomiarowe w produkcji dyskretnej

Rozwój Internetu Rzeczy zmienił oblicze przemysłu, a firmy produkcyjne niezależnie od wielkości, chcąc pozostać konkurencyjne, dążą do automatyzacji swoich systemów i wdrożenia nowoczesnych technologii pomiarowych, takich jak metrologia wymiarowa.

więcej »
Polski sektor poligraficzny liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Produkcja sprzedana całego sektora poligraficznego w 2017 r. w Polsce wyniosła 15,4 mld zł, a wg prognoz w 2018 r. wzrośnie o 4,4%, osiągając poziom 16,1 mld zł. Ważną rolę w utrzymaniu wzrostowej tendencji sektora poligraficznego niezmiennie odgrywa eksport na rynki zagraniczne – blisko 60% firm z tego obszaru sprzedaje swoje produkty za granicę. 

więcej »
Trwa dobra passa w przemyśle metalowym

Czwarty rok z rzędu rośnie polski rynek wyrobów stalowych. Zużycie stali na koniec ubiegłego roku wyniosło 13,5 mln ton, co jest najlepszym wynikiem od 1989 r. W tym roku mamy dalszy ciąg wzrostów. W I kwartale krajowa produkcja wzrosła o 6%, a zużycie stali o 15%.

więcej »
Polski przemysł tworzyw sztucznych rozwija się szybciej niż europejski

Przed branżą tworzyw sztucznych w Polsce rysują się dobre perspektywy. Sektor ten rozwija się szybciej niż cała gospodarka i większość innych gałęzi przemysłu. Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie najszybciej w sektorze opakowań, budownictwie i motoryzacji, ale produkcja krajowa zapewnia tylko połowę tego zapotrzebowania. Wyzwaniem dla branży jest sprostanie nowym regulacjom z zakresu recyklingu tworzyw sztucznych.

więcej »