100-lecie firmy BOCCARD - "Najważniejsze jest bezpieczeństwo"

Boccard, instalacja przemysłowa © Boccard

Udostępnij:

O 100-leciu firmy BOCCARD, jej początkach, zrealizowanych projektach oraz najważniejszych wartościach w rozmowie z MM Magazynem Przemysłowym mówi Piotr Śledziński, dyrektor generalny BOCCARD Polska Sp. z o.o.MM Magazyn Przemysłowy: W tym roku firma BOCCARD obchodzi 100 lat obecności na rynku światowym. Jak na przestrzeni czterech pokoleń zmieniała się firma i jej oferta dla przemysłu?

Piotr Śledziński: Firma BOCCARD została założona w 1918 r. w Lyonie we Francji. Od samego początku specjalizowała się w rurociągach przemysłowych, najpierw do przemysłu chemicznego, petrochemicznego i metalurgicznego, z biegiem lat rozszerzając swoje pole działania także na inne rynki. Dzisiaj BOCCARD zajmuje się projektowaniem i realizacją instalacji przemysłowych dla wszystkich branż, od kosmetyki i farmacji, po przemysł ciężki. Od samego początku też firma dbała o rozwój i kompleksowość swojej oferty, tak, aby towarzyszyć Klientom na każdym etapie procesu produkcyjnego: od projektu po utrzymanie. Idąc w tym duchu w 2007 r. BOCCARD otworzył również dział zajmujący się gospodarką smarowniczą, BocLube.

Równocześnie z rozwojem technologicznym szedł w parze rozwój terytorialny. Od 1965 r., kiedy to powstał pierwszy zagraniczny oddział BOCCARD w Hiszpanii, regularnie otwierane były nowe jednostki biznesowe. Dzisiaj mamy ich 60 w 35 krajach, gdzie łącznie pracuje ponad 3500 specjalistów. Polski oddział istnieje od 1996 r. i może pochwalić się własnym warsztatem wyspecjalizowanym w obróbce i spawaniu stali nierdzewnej i węglowej.

Warto podkreślić, że mimo tak intensywnego rozwoju, firma BOCCARD dalej zachowała swój pierwotny, rodzinny charakter. Na jej czele stoją dzisiaj bracia: Bruno i Patrick Boccard, czwarte już pokolenie rodziny na czele firmy.Na jakich branżach głównie koncentruje się Państwa firma?

Nie ma jednej branży, na której się koncentrujemy. Większość oddziałów BOCCARD wybiera co prawda swoje specjalizacje: albo są to instalacje dla przemysłu ciężkiego, albo raczej kosmetyka, farmacja i rynek spożywczy. W Polsce natomiast pracujemy dla wielu gałęzi przemysłu. Ważny jest dla nas każdy Klient i każdy projekt związany z instalacjami procesowymi, a wspólnym mianownikiem jest wiedza procesowa w zakresie płynów. To nam zapewnia różnorodność pracy i wyzwań oraz daje szansę na naukę wielu nowych rzeczy. Z kolei nasi Klienci mogą mieć pewność, że współpracują z doświadczonymi inżynierami, sprawdzonymi na wielu polach, którzy w swoim portfolio mają dziesiątki różnorodnych projektów. To daje pewność, że poradzą sobie z każdym zapytaniem.

Na co przede wszystkim zwraca uwagę Państwa firma realizując projekty?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo! Terminowość, jakość, budżet, to trzy kolejne aspekty, na które zwracamy szczególną uwagę w naszej pracy (on time, on spec, on budget). Dzięki ich zachowaniu możemy budować instalacje jak najbardziej dopasowane do potrzeb Klienta, o jak najlepszych osiągach. Pomaga nam w tym szereg własnych, wypracowanych w ciągu lat pracy rozwiązań, jak chociażby BMS (BOCCARD Management System) metodologia zarzadzania projektami czy TrackAdvance, moduł służący do śledzenia strat produktu oraz do łatwego identyfikowania urządzeń powodujących takie straty lub BocLock – bezpieczne i higieniczne złącze na panelach przyłączeniowych/obsługowych.

Ciągle też pracujemy nad nowymi sposobami rozwoju działalności. Jednym z nich jest pozyskiwanie wartościowych partnerów. Takim właśnie partnerem jest dla nas firma KATES Polska, która od czerwca tego roku weszła w struktury BOCCARD. Jej przejęcie pozwoli nam przede wszystkim wzmocnić nasze moce produkcyjne i zasoby inżynieryjne w zakresie projektów farmaceutycznych, kosmetycznych, dzięki czemu będziemy mogli być jeszcze bardziej konkurencyjny na wymagającym rynku.

Pracodawcy coraz chętniej inwestują w rozwój zawodowy pracowników. A jak wygląda to w Państwa firmie?

BOCCARD wspiera rozwój kompetencji swoich pracowników, proponuje szkolenia szyte na miarę i odpowiadające ich różnym potrzebom we wszystkich dziedzinach działalności.

Inwestujemy w liczne szkolenia branżowe, inżynierskie, techniczne, specjalistyczne w każdej z dziedzin, w której prowadzimy projekty oraz w rozwój tzw. kompetencji miękkich, jak zarządzanie, współpraca, komunikacja itp. Lista proponowanych szkoleń jest bardzo długa, dodatkowo nasi pracownicy są zachęcani do tego, aby sami zgłaszali nam tematy i szkolenia ważne dla ich dalszego rozwoju. Ponadto proponujemy naszym pracownikom udział w konferencjach branżowych oraz dofinansowanie do studiów podyplomowych.

Ogromną wagę przywiązujecie także Państwo do bezpieczeństwa pracownika. Jak o nie dbacie?

Bezpieczeństwo w BOCCARD jest priorytetem od samego początku istnienia firmy. Głównym celem jest uzyskanie pewności, że nasi pracownicy pracują w bezpiecznym otoczeniu. Dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do warunków pracy, zachowania właściwego ubioru, przestrzegania procedur bezpieczeństwa. To podejście dotyczy zarówno warsztatu, jak i prac wykonywanych u Klienta. Wszędzie zachowujemy takie same, wysokie standardy.

Dodatkowo w tym jubileuszowym roku postanowiliśmy jeszcze bardziej podkreślić znaczenie, jakie ma dla nas bezpieczeństwo. Co miesiąc, w ramach akcji „Piątki z bezpieczeństwem” spotykamy się wspólnie, w nieformalnej atmosferze, przy wspólnym stole, aby rozmawiać o sprawach bezpieczeństwa ważnych dla naszych pracowników. Wybór tematów pochodzi właśnie od nich, gdyż zależało nam na tym, żeby te spotkania były dla nich jak najbardziej ciekawe i angażujące. Dodatkowo przeprowadziliśmy 2-dniowe warsztaty „Przywództwo dla Bezpieczeństwa” dla pracowników związanych z nadzorem i budową. Celem tych warsztatów było zwiększenie świadomości bezpieczeństwa oraz poczucia, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za innych.

Od pięciu lat jesteście członkiem programu Narodów Zjednoczonych Global Compact, który skupia największe firmy i instytucje z całego świata, które wspólnie dyskutują z rządami i instytucjami naukowymi na szczeblu lokalnym i ponadnarodowym o zrównoważonym rozwoju. Co to oznacza w praktyce i dlaczego dla Was to takie ważne?

Coroczny raport, który wysyłamy w ramach programu Global Compact opisuje działania BOCCARD podjęte w zgodzie z 10 zasadami Global Compact ONZ. Dotyczą one praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Zasady te naturalnie wpisują się w wartości, którymi BOCCARD kieruje się od początku swojego istnienia. Odpowiedzialność społeczna ma długą tradycję w BOCCARD. Firma zachęca do podejmowania inicjatyw na rzecz społeczeństwa i wspiera działania charytatywne na całym świecie, angażuje się także w działania lokalnych społeczności.

Czy firma przygotowała coś specjalnego z racji setnego jubileuszu, zaplanowała np. jakieś akcje?

Jubileuszowy rok postanowiliśmy poświęcić promocji wartości BOCCARD. We wszystkich oddziałach na całym świecie organizowane są różnego rodzaju akcje: od sportowych, przez charytatywne, aż po te związane z bezpieczeństwem pracy, których celem jest jeszcze większe zidentyfikowanie pracowników z kluczowymi wartościami firmy. Podsumowanie tych akcji jest tematem każdej jubileuszowej gali, na której wspólnie spotykają się pracownicy i Klienci BOCCARD. Dotychczas odbyło się 12 takich jubileuszowych spotkań, polskie zostały zaplanowane na 6 września 2018 r. w Warszawie. Jubileuszowa gala to nie tylko doskonała okazja, aby podzielić się z naszymi Klientami wartościami, którymi kierujemy się w biznesie, ale też podziękować wszystkim tym, którzy bezpośrednio lub pośrednio przyczynili się do sukcesu firmy, opowiedzieć historię naszego rozwoju oraz przedstawić plany rozwoju na kolejne lata.

Czego można życzyć firmie BOCCARD na następne 100 lat? W jakich obszarach w najbliższych latach czeka ją największe wyzwanie?

Przede wszystkim dalszego rozwoju i wielu ciekawych projektów. Tych jednak nie da się zrealizować bez ludzi i dlatego ludzie, nasi pracownicy i pracownicy naszych Klientów, są dla nas największą wartością. Największym wyzwaniem na polskim rynku będzie zatrzymanie odpływu wartościowych ludzi i utrzymanie ich zaangażowania i pasji do pracy w naszym kraju.

Więcej informacji o firmie Boccard i jej 100-leciu

Udostępnij:

DrukujDariusz Łuciów
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również