110-lecie działalności ESAB

Preview
ESAB
Reklama
Reklama

We wrześniu 2014 r. mija 110. rocznica powstania koncernu ESAB Welding & Cutting Products – jednego ze światowych liderów w technologiach spawania i cięcia. Koncern jest obecny praktycznie na wszystkich rynkach świata, zatrudnia ponad 8 700 pracowników i posiada zakłady produkcyjne na czterech kontynentach.

Historia innowacyjnej działalności ESAB sięga 1904 roku. Oscar Kjellberg, pionier w branży spawania, złożył wówczas ręcznie sporządzony wniosek patentowy opisujący spawalniczą elektrodę otuloną. Wynalazek Kjellberga okazał się czymś więcej niż tylko propozycją nowego, wyjątkowego produktu. Umożliwił branży spawalniczej wejście w erę nowoczesności. Ten rewolucyjny wynalazek dal również początek firmie Kjellberga, która otrzymała nazwę Elektriska Svetsnings-Aktiebolaget (ESAB).

Reklama

Od tamtego czasu firma ESAB stale upowszechnia kolejne przełomowe innowacje w branży spawalniczej. Wśród pionierskich rozwiązań koncernu należy wymienić technologię spawania TIG i MIG/MAG (spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonie gazów), a także opracowanie pierwszej maszyny do zgrzewania tarciowego z przemieszaniem (FSW). W drugiej połowie XX wieku powstawały kolejne nowatorskie technologie, a w obecnym tysiącleciu stworzono nowe standardy w branży szybkiego spawania lukiem krytym (SAW) oraz proces ICE kolejnej generacji. Technologie ESAB idealnie sprawdzają się w praktycznie każdym zadaniu wymagającym spawania i ciecia, umożliwiając wytwarzanie kompleksowej gamy produktów i sprzyjając realizacji projektów nawet w tak ekstremalnych warunkach, jak dno oceaniczne czy przestrzeń kosmiczna.

W miarę rosnącego popytu na nowe rozwiązania do ciecia i spawania we wszystkich sektorach przemysłu rozwija się także asortyment produktów ESAB, do którego stale wprowadzane są nowe, coraz bardziej zaawansowane urządzenia do spawania łukowego i gazowego, produkty do ręcznego i automatycznego ciecia plazmowego, systemy do ciecia CNC, automatyki spawalniczej i robotyki. Towarzyszy im jedyny w swoim rodzaju asortyment materiałów spawalniczych, akcesoriów i sprzętu ochrony osobistej.

Reklama

Przejecie w 2014 r. firmy Victor Technologies – wiodącego producenta rozwiązań do ciecia, sterowania gazem i spawania, oferującego wiele dobrze rozpoznawanych marek – znacznie rozbudowało portfel produktów ESAB. Dzięki temu koncern dostarcza aktualnie najszersza gamę rozwiązań na potrzeby globalnej branży ciecia i spawania. Podobnie jak ESAB, firma Victor ma długą tradycje innowacyjności i niedawno obchodziła stulecie działalności.

ESAB jest częścią Colfax Corporation, jednego z czołowych i najbardziej zdywersyfikowanych przedsiębiorstw produkcyjnych na świecie. Podobnie jak w całej korporacji, wartości ESAB opierają się na stałych innowacjach technicznych oraz pełnym zaangażowaniu w realizacje potrzeb szerokiej bazy klientów. W ramach dążenia do doskonałości w branży ciecia i spawania firma zamierza konsekwentnie realizować swoje zobowiązania względem klientów oraz środowiska naturalnego.

Szczegółowe informacje o innowacyjnych produktach i sztandarowych osiągnięciach, które ukształtowały nasza 110-letnia historie znaleźć można na stronie internetowej www.esab.pl/110.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama